Závody v kánoích přinesly v Troji českému týmu bronz zásluhou Gabriely Satkové

10. 6. 2023 12:54
Gabriela Satková obsadila třetí místo na Světovém poháru v Troji a postarala se o jedinou medaili pro domácí reprezentaci v závodech na kánoích. Nejlepším mužem v českých barvách byl na šesté příčce Václav Chaloupka. Zvítězili úřadující olympijští šampioni Benjamin Savšek ze Slovinska a Australanka Jessica Foxová, jež v Praze ovládla už páteční závod na kajaku.
Gabriela Satková
Gabriela Satková | Foto: Milan Kammermayer

Jiří Prskavec s útokem na obdobný double neuspěl. Den po triumfu na K1 byl dnes nejrychlejší v semifinále, ale rozhodující jízda mu nesedla a obsadil s velkou ztrátou deváté místo. Lukáš Rohan vinou neprojeté branky a padesátisekundové penalizace finálovou desítku uzavřel, stejný osud potkal v závodě žen Terezu Kneblovou. Loňská vítězka pražského závodu Tereza Fišerová tentokrát skončila kvůli třem dotykům branek dvanáctá v semifinále se ztrátou 56 setin na postup.

Jednadvacetiletou Satkovou porazila vedle Foxové ještě Mónica Dóriaová Vilarrublaová z Andorry. Českou reprezentantku, jež v roce 2020 v Praze nečekaně ovládla mistrovství Evropy a o rok později byla třetí na světovém šampionátu v Bratislavě, od druhého místa dělilo 45 setin. V SP zkompletovala medailovou sbírku po loňském zlatu z Pau a stříbru ze Seu d'Urgell.

Olympijská vítězka a čtyřnásobná světová šampionka na C1 Foxová po týdnu navázala na triumf z Augsburgu. Osmadvacetiletá hvězda přitom měla z medailistek jako jediná na kontě dvousekundovou penalizaci za dotyk branky. Obě disciplíny opanovala v Praze už v roce 2019.

Mužská část reprezentace vyšla po pátečním zlatu Prskavce a stříbru Víta Přindiše medailově naprázdno. Ani jeden z kanoistů nepředvedl čistou jízdu. Předloňský mistr světa Chaloupka s jedním dotykem zaostal za stupni vítězů o více než dvě sekundy.

Prskavec nenavázal na skvělou semifinálovou jízdu a brzy přišel o naděje i na zopakování bronzu ze zahajovacího závodu SP v Augsburgu. Ztráta posledního muže na trati neustále narůstala, a když k ní v závěru přibyla i dvousekundová penalizace, dosáhlo manko výše přes 13 sekund.

Stříbrný olympijský medailista Rohan přišel o všechny naděje v polovině trati, poté co se nevešel do branky číslo 12. Jeho jediný přemožitel z olympijského Tokia a exmistr světa Savšek ve finále konkurenci deklasoval. Stříbrného Slováka Mateje Beňuše porazil o 3,61 sekundy, třetí skončil i s dotykem branky Francouz Jules Bernardet.