Zatím bez cenných kovů i úspěchů. Čeští sportovci se trápili

28. 7. 2012 22:54
První den soutěží na olympijských hrách v Londýně českým sportovcům medaili nepřinesl.
Mezi poraženými českými zástupci sobotního dne byly i basketbalistky
Mezi poraženými českými zástupci sobotního dne byly i basketbalistky | Foto: Reuters

Londýn - První den soutěží na olympijských hrách v Londýně českým sportovcům medaili nepřinesl. Střelkyně Kateřina Emmons skončila ve vzduchové pušce čtvrtá, od stupňů vítězů dělilo obhájkyni prvenství 1,2 bodu. První zlato her získala čínská světová jednička I S'-ling před Polkou Sylwií Bogackou a krajankou Jü Tan.

Emmons postoupila do finále z páté příčky, ale až po dramatickém dodatečném rozstřelu pěti kandidátek na čtyři zbývající místa. Ve hře o medaili se zachránila poslední ranou v play off.

Tenisty zachraňovala Kvitová

O překvapení se hned na úvod turnaje tenistů postarala česká jednička Tomáš Berdych. Sedmý hráč světa nestačil v prvním kole na Belgičana Steva Darcise a na trávě ve Wimbledonu prohrál za hodinu a 26 minut dvakrát 4:6.

Petra Kvitová úvodní zápas zvládla, Ukrajinku Katerynu Bondarenkovou však porazila až po třísetové bitvě 6:4, 5:7 a 6:4. Její další soupeřkou bude Šuaj Pcheng z Číny. Neuspěla Klára Zakopalová, která podlehla Italce Francesce Schiavoneové 3:6, 6:3 a 4:6. Se soutěží ve čtyřhře se hned v prvním kole rozloučily Petra Cetkovská s Lucií Šafářovou po porážce 2:6 a 3:6 od druhého nasazeného páru Italek Sary Erraniové a Roberty Vinciové.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil v silničním závodě 15. místo, Jan Bárta dojel na 74. příčce. Překvapivým vítězem se stal osmatřicetiletý Kazach Alexandr Vinokurov. Ve spurtu dvou jezdců, jenž se v závěru utrhli z pětadvacetičlenné vedoucí skupiny, udolal Rigoberta Urána z Kolumbie. Mezi ostatními poraženými favority přijel do cíle po třídě The Mall u Buckinghamského paláce domácí favorit Mark Cavendish na 28. místě.

Basketbalistky začaly prohrou, volejbalistky úspěšné napůl

Vstup do turnaje nevyšel českým basketbalistkám, které prohrály 57:66 s Čínou. Brzy prohrávaly o 12 bodů, sice dokázaly dvakrát výraznější náskok soupeře stáhnout, ale koncovka patřila znovu asijským mistryním. Dalšími soupeřkami týmu trenéra Lubora Blažka budou v pondělí Turkyně.

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou zahájily hry vítězstvím. Souboj s rakouskými sestrami Doris a Stefanií Schwaigerovými otočily a vyhrály 2:1 na sety. Lenka Háječková s Hanou Klapalovou naopak podlehly německému páru Katrin Holtwicková, Ilka Semmlerová. Obě české dvojice čekají ještě dva zápasy, ze skupin postoupí do play off určitě nejlepší dva týmy.

Skifaři v rozjížďkách bez problémů

Bez problémů vyhráli skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková své úvodní rozjížďky a postoupili do úterních čtvrtfinálových bojů. Stříbrný medailista z Pekingu a světový šampion z roku 2010 Synek porazil druhého Chorvata Maria Vekiče o devět sekund i přesto, že v závěru viditelně šetřil síly.

Podobně suverénně si vedla i Knapková. Úřadující světová šampionka se krátce po startu dostala do čela, postupně zvyšovala náskok a druhou Dánku Fie Udby Erichsenovou nakonec porazila o více než pět sekund.

Koukal blízko vyřazení

Neuspěl badmintonista Petr Koukal, který na úvod nestačil na bývalého olympijského vítěze i mistra světa Taufika Hidajata. Český reprezentant v souboji dvou vlajkonošů z pátečního slavnostního zahájení podlehl indonéskému favoritovi jednoznačně dvakrát 8:21.

Plavkyně Barbora Závadová nepostoupila do finále polohového závodu na 400 metrů. V rozplavbách skončila devatenáctiletá bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy celkově patnáctá v čase 4:41,84.