Zase ta hrana (ne)úspěchu. Růžička vzal vinu na sebe

Martin Jůzek
25. 2. 2010 14:33
Trenér Vladimír Růžička vzal český neúspěch na sebe
Vladimír Růžička má o čem přemýšlet
Vladimír Růžička má o čem přemýšlet | Foto: Reuters

Vancouver - Klíčový zápas a zase porážka. Česká hokejová reprezentace se rozloučila s olympiádou brzy, ještě před začátkem bojů o medaile. Utkání s Finskem (0:2) potvrdilo, že národnímu týmu se světová špička vzdaluje.

Někteří hráči zklamali, což přiznal i trenér Vladimír Růžička. Ale neúspěch jim za vinu nedává.

Jako správný kouč totiž tvrdí, že to on nese za výsledky ve Vancouveru plnou zodpovědnost.

Čtěte také: Hořký konec. Češi prohráli s Finskem a jedou domů

"Když by to trénoval někdo jiný, vezme jiné hráče. Já těmhle klukům věřil a bojovností mě vůbec nezklamali. Je to ale turnaj, který trvá deset dvanáct dnů a vy musíte trefit, aby ti hráči měli optimální formu, což se vždycky trefit nedá," řekl Růžička.

Slávistický kouč pochválil brankáře Tomáše Vokouna, který odchytal celý turnaj se slušnou úspěšností přes 93 procent. Z útočníků pak vyzdvihl výkony dvojice z třetího útoku - Davida Krejčího a Tomáše Fleischmanna.

Za výkon můžu jen poděkovat

Oba na ledě strávili více času než zkušenější hráči jako Čajánek, zraněný Jágr a v tomto ohledu byli nepostradatelnější než třeba obránce Kubina. Kdo naopak zklamal? Skloňovalo se hlavně jméno Martina Havláta.

"Produktivita není dobrá. Čím to je? Nevím. Kdybych to věděl, řekl bych to a změnili bychom to," cituje trenéra agentura ČTK.

Čtěte dále: Moment, který přinesl krach. Helma, tvrdí Češi i Finové

Jak ale Růžička poznamenal, nešlo jen o turnajový problém. Efektivita českých útočníků je v poslední době horší a horší.

"Když se podíváte na statistiky NHL, tak v bodování nejsou. Ale já jim nemůžu nic říct. Za výkon tady jim musím jen poděkovat. Samozřejmě ale, že jsme všichni zklamaní," dodal.

Čtěte více: Slováci zaskočili obhájce, v semifinále je čeká Kanada

Z hokejového národa pomalu, ale jistě vyprchává nadšení z Nagana a poté zlatého hattricku ze světových šampionátů. Poslední dobou se reprezentaci nedaří a po Hadamczikovi s tím nic neudělal ani Růžička.

Skončí hned po mistrovství světa?

Stejně jako v posledních třech letech (tedy na třech vrcholných turnajích), totiž Češi vypadli ve čtvrtfinále. "Je jedno, jak to hrajete, jde vždycky o čtvrtfinále, to je důležité. To je hrana úspěchu," uvedl zlatý medailista právě z Nagana.

Teď bude mít Růžička asi poslední šanci s touto šňůrou něco udělat. V květnu pojede jako trenér na mistrovství světa do Německa. Potom už asi ze střídačky zmizí, protože smlouva mu vyprší na konci letošní sezony.

"Dál už nechci nic řešit. Chci připravit mužstvo, aby udělalo lepší výsledek než tady i než ve Švýcarsku," připomněl kouč loňský turnaj, kde český tým skončil rovněž ve čtvrtfinále na hokejkách Švédska.

Olympijské vyvrcholení a finále uvidí sedmačtyřicetiletý trenér jen v televizi.

"Koupím si letenku a odletím. Co bych tady ve Vancouveru dělal? Byl jsem tu týden předtím, a že bych měl nějakou chuť tu zůstávat, to ne," uzavřel Vladimír Růžička.

 

Právě se děje

Další zprávy