Praha – Hokejoví fanoušci po celém světě nedýchají. Finále Stanley Cupu totiž právě v noci na středu (02:00 SELČ) odstartuje prvním soubojem na ledě Chicaga Blackhawks, kam přijedou hráči Bostonu Bruins.
Oba celky si to navzájem rozdají o „Svatý Grál“ poprvé v historii, přestože oba patří do takzvané „Original Six“, tedy šesti zakládajících celků NHL. Jaké jsou jejich vyhlídky na pátý, respektive sedmý Stanley Cup? Roztrhají „Medvědi“ soupeře s „Jestřábem“ ve znaku?
Že s hladovými „Medvědy“ nejsou žerty se ostatně naposledy přesvědčili pittsburští „Tučňáci“, na kterých si Jágr a spol. smlsli ve čtyřech zápasech. Jenže Chicago potřebovalo na vyřazení obhájců titulu z Los Angeles jen o zápas více.
Pojďme si nyní oba týmy porovnat v několika kategoriích, chybět nebudou ani statistiky českého kvarteta ve finále: na straně Chicaga totiž stojí dva Michaelové – Frolík a Rozsíval, na straně Bostonu pak duo David Krejčí, Jaromír Jágr.
Posledně jmenovaný může překonat další milníky: pokud by Boston vyhrál, Jágrovy poslední dva Stanley Cupy by dělilo rekordních 21 let (takto dlouhou pauzu mezi dvěma tituly nemá žádný sportovec v amerických profesionálních týmových soutěžích - kromě NHL ještě NFL, NBA, MLB). To samé platí o jakémkoliv bodu, či gólu.
ÚTOK: Chicago má dle odborníků přece jen o něco silnější ofenzivní řadu, kterou navíc z obrany doplňuje jeden z nejlepších beků ligy Duncan Keith. Jenže pozor – v play off jsou „Jestřábi“ v průměru vstřelených branek až na páté místě. Boston? Druhý! A to ještě gólem nepřispěl hráč s číslem 68 na zádech. Jágr je tak jedním ze čtyř útočníků, kteří ještě nedali v dresu Bostonu v play off gól.
Na druhou stranu – patří mezi deset z těch, kteří mají na kontě alespoň tři kanadské body (sedm asistencí). Boston se navíc může opřít o jednoznačně nejlepší ofenzivní řadu vyřazovacích bojů – trio Lucic-Krejčí-Horton posbíralo v šestnácti zápasech dohromady již 51 bodů, ještě více pak zdůrazní jejich důležitost jiný ukazatel – statistika plus/minus týkající se účasti na ledě při vstřelených či obdržených gólech při hře rovnoměrném poměru hráčů na obou stranách.
Horton této statistice v play off vládne neuvěřitelnou cifrou 21, Krejčí je druhý se 14 kladnými body, Lucic na třetí pozici jich má 13! Nejlepší útočník Chicaga v tomto ohledu – Marián Hossa – se krčí na deváté pozici s hodnotou 8. Právě minimálně ubránění této formace bude pro Chicago klíčem k potenciálnímu úspěchu v sérii. Dá se očekávat, že se Krejčího formace bude na ledě často potkávat především se slovenským defenzivním (leč produktivním) specialistou – Michalem Handzušem.
Statistiky českých hráčů: Michael Frolík 17 zápasů/6 bodů (3+3), Michael Rozsíval 17/1 (0+1) - David Krejčí 16/21 (9+12), Jaromír Jágr 16/7 (0+7).
OBRANA: Průměr inkasovaných gólů na straně Chicaga – 1,94. Na straně straně Bostonu – 1,88. Pokud chcete hledat v defenzivních řadách obou celků nějakou slabinu, přejeme vám hodně úspěchu. Budete ji totiž hledat hodně dlouho, pokud vůbec nějakou naleznete.
Obě obrany jsou věkově, fyzicky i co se týče schopností na obou stranách hřiště, skvěle poskládány. Jsou třeba šikovné ruce? Jsou zde Keith nebo na druhé straně Krug. Potřebujete přitvrdit, stačí říct, respektive poslat na led Seabrooka či Cháru, pokud je libo psy obranáře, jsou zde Rozsíval nebo naopak Ference.
Snad jediným slabší místem se ve čtvrtém zápase finále Západní konference proti Los Angeles ukázal do sestavy se po zranění navrátivší Sheldon Brookbank. Svou chybu si ale kouč Quenneville uvědomil celkem rychle – dvaatřicetiletý Kanaďan zavinil dva góly v úvodní třetině a na led už se v dalším pokračování zápasu neukázal, stejně jako v pátém duelu série na domácím ledě.
BRANKÁŘI: Server NHL.com má celkem devět stálých reportérů a odborníků na slovo vzatých. Po semifinále play off měli vybrat nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů. Na prvním místě této miniankety se umístil gólman Bostonu Tuukka Rask, na třetím pak strážce svatyně Chicaga Corey Crawford. Mezi oba maskované muže se vměstnal pouze lídr kanadského bodování David Krejčí.
Boston dostal v sérii s Pittsburghem pouze dva góly ve čtyřech zápasech, navíc ten třetí trval více jak hodinu a půl čistého času. Crawford za ním sice v tomto ohledu mírně zaostával, slovo „mírně“ je ale místě. Gólový průměr má sice vyšší, procentuální úspěšnost nepatrně nižší, za góly, které inkasoval ale rozhodně nemůže, o žádné kotouči za jeho zády se nedá říct, že se tam dostal lacině.
O kvalitě obou svědčí i fakt, že na rozdíl od svých soupeřů v protějším brankovišti v konferenčních finálových bojích, nepustili během letošního play off ani na minutu své náhradníky. Emeryho, respektive Chudobina tak nebolí zápěstí z chytání kotoučů, ale z otvírání dvířek na střídačkách.
SPECIÁLNÍ TÝMY: Co se týká využívání přesilovek, oba fináloví soupeři využili celkem sedm početních výhod, při procentuální úspěšnosti 13,7 (Chicago) a 15,6 (Boston), což oba řadí do průměru v play off.
Zajímavější je toto číslo ale z pohledu domácí/venkovní utkání – zatímco Chicago pouze jediný přesilovkový gól a úspěšnost 4,6 procenta z nich v tomto ohledu dělá de facto neškodného soupeře, Boston je nebezpečnější v přesilovkách na ledě soupeře a využití nad hranici 21 procent dělá z „Medvědů“ třetí nejnebezpečnější tým venku. Každopádně je tu ještě další statistika: v celé sérii Pittsburgh-Boston nebyla využitá jediná přesilovka.
Naopak, co se týká hry v oslabení – jsou oba týmy špičkou v play off. „Jestřábi“ jsou první s úspěšností 94,8 procenta (3 obdržené branky z 58 oslabení), Boston šestý s 86,5 procenty (7/52). Tým, který dokáže svojí statistiku při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě výrazně vylepšit, může udělat při vyrovnanosti hry pěti proti pěti rozhodující krok ke Stanley Cupu.
TIP AKTUÁLNĚ.CZ: Který z týmů to bude? Pokud dokáží zopakovat „Medvědi“ výkon ze série z Pittsburghem, budou „Jestřábi“ téměř bez šance. Ovšem, výhoda domácího ledu v případném sedmém rozhodujícím zápase, mírně favorizuje Chicago, které doma za celou sezónu ze 34 duelů prohrálo jen sedmkrát (pouze třikrát po šedesáti minutách a ani jednou vyšším než jednobrankovým rozdílem), v play off pak jednou v sérii s Detroitem.
A jelikož se v sedmém zápase celá série dle tipu Aktuálně.cz rozhodne, bude Chicago Blackhawks slavit 26. června pátý zisk Stanley Cupu!