Z cely by fotbal řídit nešel. Chvalovský je mimo hru

Miloslav Lubas
28. 6. 2011 15:25
Proti trestu za podvody se expředseda ČMFS odvolal

Praha - Český fotbal inkasoval další tvrdou ránu. Již druhou v minulých třech dnech.

Bývalý předseda ČMFS z let 1990 až 2001 František Chvalovský dostal v úterý u Městského soudu v Praze deset let vězení za stomilionové úvěrové podvody.

Jen o dva dny dříve opustil po dvou letech funkci předsedy ČMFS Chvalovského ´chráněnec´ Ivan  Hašek. Chvalovský mu díky své přetrvávající popularitě mezi fotbalovými funkcionáři pomohl v roce 2009 ke zvolení.

Po Haškově nečekané abdikaci se v kuloárech mluvilo o Chvalovském jako o novém předsedovi ČMFS. Jeho věhlas v evropském a světovém fotbalovém hnutí stále ještě trvá. Musel by však od soudu odejít bez trestu.

Čtěte také:
Kdo se stane novým předsedou českého fotbalu?
Haškova rezignace: Zbabělý odchod falešného mesiáše

"Po dnešním rozsudku si nedovedu Chvalovského kandidaturu představit," řekl Aktuálně.cz bývalý český reprezentant Václav Němeček.

Chvalovský se může proti udělenému trestu ještě odvolat k Vrchnímu soudu. S dalšími čtyřmi obžalovanými tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustili.

Pelta drží slovo, umí sehnat peníze. Ale cinkalo to kolem něj

Ve fotbalových kruzích padla jména potencionálních Haškových nástupců. Místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. Bývalý generální sekretář ČMFS Petr Fousek, odvolaný ještě za éry Haškova předchůdce Pavla Mokrého.

Nebo Miroslav Pelta, nynější majitel FK Baumit Jablonec, bývalý generální ředitel Sparty Praha i manažer české reprezentace na stříbrném Euru 1996.

Ivan Hašek.
Ivan Hašek. | Foto: ČTK

Pelta nyní pracuje jako předseda fotbalového svazu v Libereckém kraji a připustil, že by se o místo předsedy ČMFS ucházel.

Jeho příznivci i kritici se shodují na dvou věcech - umí sehnat peníze a drží slovo.

Peltův morální kredit však utrpěl poté, co před lety vyšla najevo jeho věta z policejních odposlechů, že ´celý jaro bylo cinklý´.

"Mám Mirka rád - opravdu řekne, co splní, ale nový předseda ČMFS na sobě nesmí mít ani stín podezření, že se někdy do něčeho zapletl," uvedl senátor za ČSSD a předseda Okresního fotbalového svazu v České Lípě Karel Kapoun.

Patřil mezi delegáty nedělní valné hromady ČMFS a z Haškova rozhodnutí zůstává stále v šoku. "Fotbal se pod jeho vedením nadechoval, rozbíhaly se nové projekty, dařilo se mládežnickým reprezentacím," vysvětlil Kapoun.

Senátora a fotbalového funkcionáře napadlo jméno Kuka

Nový předseda ČMFS musí podle Kapouna přijít se stejně čistou minulostí a s velkou autoritou jako před dvěma roky Hašek.

"Ideální by bylo, kdyby za sebou měl úspěšnou kariéru fotbalisty, trenéra i manažera. A prestiž v zahraničí," prohlásil Kapoun.

Napadla ho dvě jména bývalých hvězd české kopané - Pavla Kuky a Karla Poborského. Když Kuka i Poborský ve fotbale skončili, stali se z nich funkcionáři. Kuka nyní dělá ředitele společnosti E-Side, jež vlastní stadion v Edenu.

"Pokud se ale někdo stane fotbalovým funkcionářem, mělo by to být poslání, práce na celý život, a ne na dva roky jako u Haška," konstatoval Kapoun. "Nestačí jen něco vymyslet a rozjet, ale především se to musí dál rozvíjet a udržet."

Němeček: O úspěchu předsedy rozhoduje reprezentační áčko

Internacionál Němeček v současné době podniká a mimo jiné spoluvlastní velký sportovní areál u Liberce.

 Žádné jméno neuvedl, ale jako nejlepšího kandidáta na nového předsedu ČMFS vidí bývalého výborného fotbalistu se zkušenostmi z podnikání a s manažerskou prací.

"Musí umět řídit lidi, rozdělovat práci, mít důležité kontakty a lobbistické schopnosti," dodal. Němeček o žádnou funkci v ČMFS neusiluje.

"Předseda ČMFS je vlastně takový ministr sportu. Ale jeho úspěch závisí vlastně skoro jen na jediné věci - na výkonech a výsledcích reprezentace. Když budou špatné, zapomene se na to, kolik získal peněz pro mládež nebo pro malé venkovské oddíly," shrnul Němeček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy