Hráči Newcastlu uctili Srníčka, zápas na Arsenalu ale prohráli

Aktualizováno 2. 1. 2016 19:37
Fotbalisté West Hamu porazili Liverpool 2:0 a posedmé v řadě bodovali. Hráči Newcastlu před zápasem na Arsenalu uctili památku Pavla Srníčka speciálními tričky.
V těchto tričkách nastoupili hráči Newcastlu k rozcvičce před zápasem na Arsenalu. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Fotbalisté Arsenalu zvítězili zásluhou gólu Laurenta Koscielného v zápase 20. kola anglické ligy nad Newcastlem 1:0 a získali v čele tabulky dvoubodový náskok na Leicester, který pouze remizoval bez branek s Bournemouthem. Manchester City otočil zápas ve Watfordu a po výhře 2:1 ztrácí na Arsenal stále tři body. Sérii nepovedených výsledků ukončil Manchester United, který porazil 2:1 Swansea. West Ham posedmé v řadě bodoval, nad Liverpoolem vyhrál 2:0.

Fotbalisté Newcastlu nastoupili k rozcvičce před zápasem na hřišti Arsenalu v trikách s fotografií zesnulého brankáře Pavla Srníčka a nápisem "Pavel is a Geordie". Geordie je přezdívka pro fanoušky Newcastlu, za který bývalý český reprezentant odchytal téměř 200 zápasů. Před úvodním hvizdem mu hráči i fanoušci věnovali dlouhý potlesk a fotbalisté obou týmů hráli s černými páskami na rukou.

Zápas příliš nepřipomínal souboj vedoucího celku s týmem nacházejícím se v sestupovém pásmu. Arsenalu nakonec stačil gól Koscielného ze 72. minuty k zisku tří bodů a "Kanonýři" porazili Newcastle podeváté v řadě. Čerstvý rekordman Petr Čech rozšířil svou sbírku čistých kont v anglické lize na 171.

"Předvedl dva zásadní zákroky. Je klidný a nepanikaří, a to jsme dnes potřebovali," pochválil českého brankáře trenér Arsenalu Arséne Wenger. "Dnes jsme ukázali spíše své mentální kvality. Hráli jsme organizovaně a počkali jsme si na šanci," dodal.

United ukončili sérii zmaru

V prvním dějství duelu mezi Leicesterem a Bournemouthem se oba celky dostaly do několika slibných šancí, nejblíže brance byl nejlepší střelec "Lišek" Vardy, trefil však pouze tyč. V 57. minutě byl právě Vardy ve vápně faulován a Francis obdržel za svůj zákrok červenou kartu. K exekuci penalty se postavil Mahríz, gólman Boruc ale jeho střelu k levé tyči zneškodnil. V závěru sice domácí v přesilovce soupeře zatlačili, ve třetím duelu za sebou ale nedokázali skórovat a museli se spokojit s bodem.

V 55. minutě duelu Watford - Manchester City Watson zakroutil svůj rohový kop k brance a míč s přispěním teče obránce hostů Kolarova skončil za zády gólmana Harta. Vyrovnat mohl o čtvrt hodiny později De Bruyne, jeho střelu ale zneškodnil brankář Gomes.

Povedlo se to ale v 82. minutě Tourému, který střelou z voleje zužitkoval centr Kolarova od rohového praporku. Dvě minuty nato dokonal obrat hlavou Agüero. "Citizens" tak poprvé od 12. září vyhráli v lize na hřišti soupeře.

Manchester United ukončil dvouzápasový gólový půst v 47. minutě utkání se Swansea, když se po Youngově přesném centru prosadil Martial. United na domácím stadionu sice inkasují spíše výjimečně, "Labutě" ale dokázaly vyrovnat. Také Sigurdsson se trefil hlavou, po Barrowově centru překonal gólmana De Geu.

Manchester se přesto dočkal prvního tříbodového zisku po šesti zápasech. Rooney dal krásnou patičkou 188. gól v Premier League a osamostatnil se na druhé příčce historických tabulek, kterým vévodí Alan Shearer s 260 brankami.

West Ham vyzrál na Liverpool podruhé v sezoně

První gól roku 2016 v Premier League dal záložník West Hamu Antonio v desáté minutě zápasu s Liverpoolem. Zvýšit mohl o chvíli později Lanzini, jeho pokus ale skončil na tyči. Na druhé straně mohl v závěru poločasu vyrovnat Can, také jeho střelu ale zastavila branková konstrukce.

Krátce po přestávce nacentroval Noble do vápna přesně na Carrolla a šestadvacetiletý útočník gólem oslavil jubilejní 150. zápas v Premier League. Za Newcastle, Liverpool a West Ham dosud nastřílel 37 branek, z toho 19 hlavou. Hosté doplatili zejména na nepřesnou koncovku, z 23 střel ohrozily gólmana Adriána pouze dvě. Londýnskému celku se podařilo zdolat Liverpool v obou ligových zápasech poprvé od sezony 1963/64.

Důležitý souboj o záchranu zvládl Sunderland, který i díky dvěma brankám Defoea porazil beznadějně poslední Aston Villu 3:1. Birminghamský celek čeká na výhru už 19 zápasů. Nepomohl mu ani český útočník Libor Kozák, který do utkání nastoupil v 76. minutě za zraněného Huttona a odehrál první minuty od prosince 2013.

Anglická fotbalová liga - 20. kolo:

West Ham United - Liverpool 2:0 (10. Antonio, 55. Carroll), Arsenal - Newcastle 1:0 (72. Koscielny), Leicester - Bournemouth 0:0, Manchester United - Swansea 2:1 (47. Martial, 77. Rooney - 70. Sigurdsson), Norwich - Southampton 1:0 (76. Tettey), Sunderland - Aston Villa 3:1 (72. a 90.+2 Defoe, 30. Van Aanholt - 63. Gil), West Bromwich - Stoke 2:1 (60. Sessegnon, 90.+3 Evans - 81. Walters), Watford - Manchester City 1:2 (55. vlastní Kolarov - 82. Touré, 84. Agüero).