WADA (Mezinárodní antidopingová kancelář)

WADA znovu odebrala licenci moskevské antidopingové laboratoři

Mezinárodní antidopingová agentura WADA odebrala ruské antidopingové laboratoři v Moskvě licenci na provádění analýzy krevních vzorků pro potřeby biologických pasů sportovců. Organizace o tom rozhodla hlasováním výkonného výboru v sobotu, protože zařízení v ruské metropoli podle WADA nevyhovuje mezinárodnímu standardu a etickému kodexu. Proti rozhodnutí je možné se do tří týdnů odvolat.

Moskevská laboratoř byla už od loňského ledna provizorně suspendována a od té doby nesměla analyzovat nové krevní vzorky pro potřeby sestavování biologických pasů. Na vlastním programu biologických pasů nadále pracovat mohla. Nyní ale WADA oznámila, že laboratoř "je nezpůsobilá provádět jakoukoliv činnost související s rozborem krevních vzorků pro potřeby biologických pasů sportovců ani jinou formou antidopingové analýzy," uvedla WADA.

Loňské předběžné opatření následovalo měsíc a půl poté, co WADA potrestala Rusko čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře. Sportovní arbitrážní soud CAS následně trest zkrátil na polovinu.

Zařízení v ruské metropoli přišlo o akreditaci už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016.

Rusko kvůli dopingovému skandálu nesmí dva roky na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích se mohou jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Zdroj: ČTK

Rusko se odvolalo proti trestu WADA, případ posoudí arbitráž

Rusko se odvolalo proti čtyřletému zákazu účasti na vrcholných sportovních akcích, který mu udělila Světová antidopingová agentura (WADA). Národní antidopingová agentura RUSADA zaslala vedení WADA dopis s vyjádřením nesouhlasu s trestem. Po tomto kroku se nyní případem začne zabývat sportovní arbitrážní soud (CAS).

WADA 9. prosince potrestala Rusko za zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rozhodla, že příští čtyři roky nesmí země na olympijských a paralympijských hrách a světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ruští závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.

Vedení RUSADA následně deklarovalo, že se proti sankcím odvolá. Dnes ředitel agentury Jurij Ganus informoval o odeslání dopisu s formálním nesouhlasem a dalších dokumentů. Rusové mají vlastní analýzu, která nesrovnalosti v datech vysvětluje nestabilitou softwaru používaného v moskevské laboratoři a zásahy ze zahraničí.

Verdikt WADA tak bude posuzovat arbitráž. CAS po obdržení odvolání vybere tříčlenný tým arbitrů, kteří pak budou mít tři měsíce na rozhodnutí.

Zdroj: ČTK

Člen vedení ruské atletiky odstoupil kvůli skandálu kolem Lysenka

Člen vedení Ruské atletické federace (RusAF) Michail Butov odstoupil, protože ho znechutil poslední skandál kolem výškaře Danila Lysenka. Výměna v čele svazu ho neuspokojila, neboť nová předsedkyně Julia Tarasenková byla pravou rukou odstoupivšího předsedy Dmitrije Šljachtina, kterému Komise pro bezúhonnost atletiky (AIU) zastavila činnost kvůli porušení dopingových pravidel.

Rusové podle AIU padělali lékařské doklady, aby se vyhnuli trestu pro výškaře Danila Lysenka, jenž získal předloni v Londýně stříbro na mistrovství světa. Lysenko měl totiž pykat za nedodání informací o místě pobytu. AIU zastavila činnost pěti funkcionářům, Lysenkovi i jeho trenérovi Jevgeniji Zagorulkovi.

Butov, který do vyloučení Ruska v roce 2015 zastupoval svou zemi také ve světové federaci IAAF, dlouhodobě nesouhlasil s jednáním bývalého předsedy svazu. "Případ Lysenko byla poslední kapka. Říkali nám, že je všechno v pořádku, že žádný člen prezidia nebo funkcionář svazu do toho není zapletený, ale ve skutečnosti to vůbec nebylo dobré. Vyšlo najevo, že všechno bylo špatně," rozčiloval se v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.

Pokračovat