Maximálně 1000 lidí na zápasech. Budou to obrovské ztráty, zní z hokejové Sparty

ČTK ČTK
25. 11. 2021 17:15
Sportovní utkání může od pátečních 18 hodin navštívit maximálně 1000 lidí, nařídila kvůli šíření koronaviru vláda. Platí, že musejí být po očkování nebo prodělaném covidu, což byla novinka od pondělka.
Tribuny na stadionech se po půl roce opět vyprázdní
Tribuny na stadionech se po půl roce opět vyprázdní | Foto: Reuters

Aktuálně kapacita omezená nebyla. Omezení se tak dotkne už pátečních podvečerních utkání hokejové extraligy a víkendových duelů nejvyšší soutěže v hokeji, fotbale i dalších sportech.

Na restrikce doplatí například i fotbalisté Sparty v Evropské lize, v jejímž posledním kole bude 9. prosince pražský klub hostit Bröndby Kodaň. Slavia a Jablonec, další dva čeští zástupci ve fotbalových evropských pohárech, hrají v posledním kole základní skupiny venku.

Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, které trvaly od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené. Na děti do 12 let se nevztahují žádná omezení, mládež do 18 let se může při zápasech prokazovat i PCR testem a pro dospělé platí režim očkování nebo prodělané nemoci jen při zápasech. Pravidelné tréninky ve stálých skupinách se mohou konat bez prokazování jen se sledováním příznaků.

Po omezení hromadných akcí volali hejtmani nejhůře postižených moravských krajů, kde mají problémy nemocnice. Zlínský Radim Holiš to ve spolupráci s hygieniky veřejně doporučil už dříve, ale například fotbalové Slovácko toto doporučení nerespektovalo. Vítězství 4:0 nad Spartou tak v neděli viděl vyprodaný bezmála osmitisícový stadion. Při dalším šlágru s konkurentem v boji o titul Plzní může mít Slovácko 5. prosince v hledišti jen tisícovku lidí.

"Ligová fotbalová asociace přijala dnes rozhodnutí Vlády ČR v rámci nově vyhlášeného nouzového stavu od pátku 26. listopadu, z kterého v souladu s dalšími nařízeními vyplývá významné omezení kapacity ligových stadionů," uvedla ve svém prohlášení Ligová asociace LFA, která řídí soutěže Fortuna:Liga a Fortuna:Národní liga. 

"Aktuálně intenzivně pracujeme na změně Protokolu opatření LFA, abychom ho co nejdříve rozeslali na členské kluby. Zároveň se společně s kluby budeme snažit nastavit podmínky pořádání ligových utkání tak, abychom maximálně splnili nově nastavené podmínky Vládou ČR," konstatovala LFA.

Zásadní bude omezení přístupu diváků i pro hokejové kluby. Extraligové návštěvnosti vládnou Pardubice (průměr 7890 diváků na domácí utkání) a Sparta (7169).

"Hrát s omezeným počtem fanoušků na tribunách znamená pro klub opět obrovské finanční ztráty. Věřili jsme, že už se loňská situace nebude opakovat. Přednostní účast na zápasech Sparty budou mít naši permanentkáři, kteří nás už po posledním období pandemie významně podpořili," uvedla generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Přesto opětovně zavedené omezení chápe. "Rozhodnutí vlády musíme respektovat. Zdraví nás všech je na prvním místě. Jako HC Sparta Praha podporujeme očkování, které vnímáme jako nejjednodušší způsob, jak se vrátit k běžnému způsobu života," dodala Snopková Haberová.

Řada klubů situaci monitoruje a čeká na detailní znění vládních nařízení. "Dynamo Pardubice pozorně sleduje současnou situaci a z ní plynoucí změny ve vládních nařízeních. V tuto chvíli čekáme na konkrétní znění těchto opatření. Až je obdržíme, tak je pečlivě prostudujeme a vydáme oficiální stanovisko klubu," uvedl klub na svém webu.

"Rozhodnutí vlády musíme respektovat, bližší podmínky pro vstup na naše domácí utkání stanovíme během zítřka. Samozřejmě se bude vše i konzultovat mezi extraligovými kluby v rámci APK (Asociace profesionálních klubů). Na nějaké podrobnější prohlášení je nyní brzo," poskytla ČTK vyjádření za hokejovou Mladou Boleslav tisková mluvčí Jitka Čechová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy