Vancouver trpí nedostatkem sněhu, nového se ale obává

jar
9. 2. 2010 12:55
Šéf MOV: Nemáme žádné starosti a taky žádný plán B
Sjezdovka ve Whistleru
Sjezdovka ve Whistleru | Foto: Vancouver 2010

Praha - Středisko v Cypress Mountain, kde budou o olympijské medaile bojovat akrobatičtí lyžaři, skikrosaři a snowboardcrossaři, trpí čtyři dny před startem her nedostatkem sněhu.

Podle slov prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho však přeložení závodů do jiného střediska nehrozí.

"Nemáme žádné starosti a také žádný plán B," citovala agentura Reuters jeho slova z pondělní tiskové konference.

Čtěte také: Olympiáda je ztrátový podnik. V Americe si trhají vlasy

Slova o "žádných starostech" však vyvrací krok českých skikrosařů, kteří následovali své reprezentační kolegy snowboardcrossaře a středisko opustili. 

Kraus: Podmínky k trénování jsou žalostné

"Měli jsme trénovat nedaleko Cypress Mountain, ale podmínky tam byly žalostné," uvedl medailový kandidát Tomáš Kraus v oficiální tiskové zprávě.

Tomáš Kraus
Tomáš Kraus | Foto: Aktuálně.cz

Kraus do pondělí spolu se Zdeňkem Šafářem trénoval ve Whistleru, tam však nemají k dispozici závodní trať. Proto se rozhodli vybrat jinou lokalitu.

"Není tu trať se startovací bránou. Hledáme lokaci, kde se můžeme připravovat plnohodnotně," dodal Kraus.

Věří však, že se s nastalou situací dokáže vyrovnat. "Bereme situaci, jaká je. Je to nepříjemné, na druhou stranu lyžuju už přes dvacet let. Vycházíme z toho, co je. Když to zmákneme při závodě, tak to bude dobrý."

Čeští snowboardcrossaři se rozhodli změnit místo k tréninku hned po svém příletu do Vancouveru. Vydali se až do 450 kilometrů vzdáleného střediska Big White.

Organizátoři v Cypress Mountain nyní neustále dopravují všemi možnými způsoby na trať sníh, využívají i helikoptér. Z bezpečnostních důvodů dokonce vyhlásili, že na pondělní tréninky je zakázán vstup novinářům.

Trať pro sjezd je téměř nesjízdná

Opačné problémy mají naopak organizátoři ve Whistleru. Sněhu sice mají dost, ale bojí se toho nového. Zhruba deset centimetrů sněhu má na sjezdovku napadnout v pátek, tedy den před královským závodem her - mužským sjezdem.

"Máme tu 1200 dobrovolníků, kteří jsou připraveni udělat to, co bude nutné. Pokud budou muset, budou pracovat i přes noc," citovala agentura Reuters viceprezidenta místního organizačního výboru Dicka Volleta.

Podle ředitele mužských závodů ve sjezdovém lyžování Güntera Hujary však není stav sjezdovky dobrý ani nyní. Je prý velmi rozbředlá a ve spodních pasážích téměř nesjízdná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy