Vancouver odhalil první doping Her. U polské běžkyně

ČTK ČTK
11. 3. 2010 10:30
EPO pomáhalo Kornelii Markové
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu.
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu. | Foto: Reuters

Varšava - Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková měla na olympijských hrách ve Vancouveru pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Ve středu večer o tom informoval Polský olympijský výbor.

Marková je první závodnicí z vancouverské olympiády, na niž padlo podezření z dopingu. Na hrách bylo provedeno celkem 2000 testů. Pozitivní nálezy měli i slovenský hokejista Ľubomír Višňovský a ruská hokejistka Světlana Terentěvová. Protože však nešlo o závažná provinění, vyvázli oba jen s varováním od MOV.

Marková se testu podrobila po štafetě na 4x5 kilometrů, v níž Polky obsadily šesté místo. Když vyšel najevo pozitivní výsledek, požádala polská závodnice o zopakování zkoušky. To se stane v pátek.

Čtěte také: Policie kvůli dopingu prohlížela byt soupeřky Sáblíkové

Pokud bude pozitivní i kontrolní test, zahájí Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s Markovou disciplinární řízení. Hrozil by jí až několikaletý zákaz závodění. Oproti původním plánům Polka nebude startovat v dnešním závodu Světového poháru v norském Drammenu.

Marková byla po Justyně Kowalczykové ve Vancouveru nejlepší polskou běžkyní. V závodu na 30 kilometrů, který Kowalczyková vyhrála, skončila na jedenáctém místě. Ve sprintu dvojic společně se Sylwií Jaškowiecovou obsadila deváté místo.

"Pokud druhý test potvrdí podezření, vrhne tento incident stín na pro Polsko nejúspěšnější olympijské hry," řekl generální sekretář Polského olympijského výboru Adam Krzesiňski.

Na předloňské letní olympiádě v Pekingu testy z dopingu usvědčily polského kajakáře Adama Seroczyňského.

Po dopingovém prostředku EPO sahají vytrvalostní sportovci, "zkušenost" s ním udělala řada cyklistů. Jde o hormon, který způsobuje větší produkci červených krvinek a tak i vyšší výkonnost sportovce.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy