Vancouver odhalil první doping Her. U polské běžkyně

ČTK ČTK
11. 3. 2010 10:30
EPO pomáhalo Kornelii Markové
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu.
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu. | Foto: Reuters

Varšava - Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková měla na olympijských hrách ve Vancouveru pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Ve středu večer o tom informoval Polský olympijský výbor.

Marková je první závodnicí z vancouverské olympiády, na niž padlo podezření z dopingu. Na hrách bylo provedeno celkem 2000 testů. Pozitivní nálezy měli i slovenský hokejista Ľubomír Višňovský a ruská hokejistka Světlana Terentěvová. Protože však nešlo o závažná provinění, vyvázli oba jen s varováním od MOV.

Marková se testu podrobila po štafetě na 4x5 kilometrů, v níž Polky obsadily šesté místo. Když vyšel najevo pozitivní výsledek, požádala polská závodnice o zopakování zkoušky. To se stane v pátek.

Čtěte také: Policie kvůli dopingu prohlížela byt soupeřky Sáblíkové

Pokud bude pozitivní i kontrolní test, zahájí Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s Markovou disciplinární řízení. Hrozil by jí až několikaletý zákaz závodění. Oproti původním plánům Polka nebude startovat v dnešním závodu Světového poháru v norském Drammenu.

Marková byla po Justyně Kowalczykové ve Vancouveru nejlepší polskou běžkyní. V závodu na 30 kilometrů, který Kowalczyková vyhrála, skončila na jedenáctém místě. Ve sprintu dvojic společně se Sylwií Jaškowiecovou obsadila deváté místo.

"Pokud druhý test potvrdí podezření, vrhne tento incident stín na pro Polsko nejúspěšnější olympijské hry," řekl generální sekretář Polského olympijského výboru Adam Krzesiňski.

Na předloňské letní olympiádě v Pekingu testy z dopingu usvědčily polského kajakáře Adama Seroczyňského.

Po dopingovém prostředku EPO sahají vytrvalostní sportovci, "zkušenost" s ním udělala řada cyklistů. Jde o hormon, který způsobuje větší produkci červených krvinek a tak i vyšší výkonnost sportovce.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 54 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy