V Praze se sešly nejlepší ragbyové týmy vozíčkářů. Češi nezklamali, dominovalo Dánsko

Jakub Bartoš
21. 11. 2016 15:35
Při největším evropském turnaji Rugbymania se i letos ve dvou ligách střetlo 16 ragbyových týmů vozíčkářů. Do obou lig zasáhly i české týmy, které si nevedly špatně, i přestože své cíle nenaplnily. Pražský turnaj okořenila také účast klubu z Brazílie a nejlépe si vedli favorizovaní Dánové.
Ve dvou ligách střetlo celkem 16 ragbyových týmů vozíčkářů při největším evropském turnaji Rugbymania.
Ve dvou ligách střetlo celkem 16 ragbyových týmů vozíčkářů při největším evropském turnaji Rugbymania. | Foto: Tomáš Lisý

Praha – Rugbymania. Poslední velký turnaj na konci sezony. V Praze se pravidelně schází to nejlepší, co evropské ragby na vozíkunabízí. Atraktivní zápasy nabídl i letošní ročník, ve kterém dominovaly týmy z Dánska. Organizátoři byli s průběhem turnaje spokojení, zklamala je ale slabá návštěvnost.

Češi se objevili v první i druhé lize. V elitní soutěži, kterou hrálo deset týmů, se představil klub Maniacs složený i z hráčů z jiných zemí. "Kromě českých reprezentantů jsou v týmu hráči z Belgie a Francie. K tomu jsme ještě přibrali hráčku z Texasu, která právě cestovala po Evropě a dostali jsme na ni doporučení. Navzájem se známe několik let, takže už spolu máme něco odehráno," vysvětlil Jiří Pleško, který se podílí i na organizaci.

S průběhem turnaje nakonec tým Maniacs nebyl stoprocentně spokojený. "Loni jsme skončili třetí, což jsme chtěli zopakovat. Nakonec se to ale nepovedlo a umístili jsme se na pátém místě. Do budoucna tak určitě máme co zlepšovat," zhodnotil turnaj Jiří Pleško. Maniacs si ve skupině poradili s německým Germany Development a britským celkem GB Talented. Prohráli naopak s dalším britským klubem Avengers a Les Mosquetaries, v němž se představila celá francouzská reprezentace.

"Věděli jsme, že rozhodující bude zápas s Avengers. Po postupu ze skupiny nás čekal zápas s reprezentací Německa. Ten se povedl, měl vysoké tempo a my jsme dokázali udržovat náskok. O páté místo jsme se nakonec poprali s týmem z Holandska. Jejich výkon mě příjemně překvapil," popsal Pleško.

Češi se neztratili

V druhé lize se utkalo celkem šest klubů včetně Prague Robots, kteří obsadili čtvrté místo. "Řekl bych, že první tři umístění byly zasloužené. Na finále to bohužel nebylo. Nevyšlo to úplně podle představ, ale bylo dobře, že si zahrálo více hráčů. Příležitost dostali i nováčci, což je rozhodně přínos," okomentoval výkon pražského klubu David Lukeš, jenž oblékl dres Maniacs.

Češi se objevili v první i druhé lize na největším evropském turnaji. V té první se představil klub Maniacs složený i z hráčů z jiných zemí a skončil na pátém místě.
Češi se objevili v první i druhé lize na největším evropském turnaji. V té první se představil klub Maniacs složený i z hráčů z jiných zemí a skončil na pátém místě. | Foto: Tomáš Lisý

V obou ligách dominovaly dánské týmy Danish Dynamite a Arhus Burnouts. "Oba dva si zahrály finále. Dánsko patří mezi evropskou elitu a dokonce jim jen o kousek unikla účast na paralympiádě," sdělil David Lukeš, jenž Rugbymanii také organizoval. Naopak některé týmy svými výsledky spíše zklamaly. "Čekal jsem víc od Německa. Nebyli tak silní a bylo vidět, že tam asi něco nefunguje, i když mají velkou hráčskou základnu. Sympaticky se prezentovalo například Holandsko. Ti loni hráli o předposlední umístění," shrnul Jiří Pleško. Na Rugbymanii se představily kluby složené z reprezentací, hráčů z různých zemí nebo jednotlivých lig.

Chyběli diváci

Začátky turnaje sahají až do roku 1998. Od té doby jím prošli nejlepší ragbisté Evropy. Akce se pořádala v Nymburku, Plzni a během posledních dvou let se přesunula do Prahy. Letos se zápasy odehrály v hale Jedenáctka a v hale Hagibor – TJ Bohemians.

Původně se akce zúčastnilo osm týmů, letos jich bylo šestnáct. "Organizace trvá půl roku a není to nic jednoduchého. Zařizuje se vše od ubytování přes dopravu až po streamy na YouTube. Ohlasy jsou ale kladné, což nás těší," svěřil se Pleško.

Jediným zklamáním letošní Rugbymanie byla nízká návštěvnost, která se pohybovala pouze v desítkách fanoušků. Svůj podíl na tom mohl mít i svátek, protože turnaj začal právě 17. listopadu. Organizátoři tak v budoucnu chtějí zapracovat na propagaci a akci případně ozvláštnit o doprovodný program.

 

Právě se děje

Další zprávy