Fanoušky v Lipsku bavili Panenka či souboje v teqballu. Pak se spustila silná bouřka

ČTK ČTK
18. 6. 2024 18:38
Lipsko dnes zaplavily tisíce českých a portugalských fanoušků, kteří dorazili na večerní vzájemný zápas úvodního kola skupiny F na mistrovství Evropy.
České fanynky, ilustrační foto
České fanynky, ilustrační foto | Foto: Reuters

Protože oba tábory vyznávají stejnou barvu dresů, příznivci v ulicích více než půlmilionového saského města chvílemi splývali v jednotnou červenou "řeku".

Natěšené diváky odpoledne ve fan zóně ještě více rozproudil legendární záložník Antonín Panenka, který na pódiu předvedl i pověstný dloubák.

Zhruba tři a půl hodiny před výkopem se nad městem spustila silná bouřka a pořadatelé krátce předtím museli fan zónu uzavřít. Déšť po 20 minutách ustal, proto se město opět rozhodlo od 19:00 sektor pro fanoušky na Augustově náměstí v centru Lipska pro veřejnost otevřít.

Příznivci mezitím vyrazili pochodem ke stadionu. Přímo v lipské Red Bull Areně bude utkání sledovat zhruba 15 tisíc českých fanoušků.

Přestože v neděli zbývaly do utkání ještě dva dny, v ulicích Lipska už byly stovky příznivců obou celků. Opravdová invaze fanoušků ale začala až dnes. Od ranních hodin do města nedaleko českých hranic proudily tisíce příznivců a centrum se už v poledne proměnilo ve velký fotbalový "karneval".

Většina z diváků se nezapomněla zastavit ve fan zóně s kapacitou 15 tisíc lidí, která leží jen pár minut chůzí od centra a zhruba dva kilometry od stadionu. Největší aplaus nastal, když na velké pódium přišel legendární mistr Evropy z roku 1976 Panenka.

"Je vás tady hodně, to mě velice těší. Vidím samé červené barvy," řekl Panenka. "Čeká nás podle mě jeden z favoritů Eura, ale věřím, že se naši hráči semknou. Těžko tipovat výsledek, ale byl bych šťastný, kdybych domů do Prahy odjížděl s třemi body," dodal pětasedmdesátiletý autor vítězného pokutového kopu z rozstřelu ve finále Eura 1976 proti Německu.

Před nadšenými příznivci zavzpomínal i na svou legendární penaltu "dloubákem", kterou pak na pódiu předvedl. Zároveň pochválil domácí Německo za výkon při výhře 5:1 nad Skotskem v pátečním úvodním duelu šampionátu.

Příznivci si ve fan zóně mohli zahrát stolní fotbálek, na vedlejším malém hřišti si zakopat na dvě branky nebo si vyzkoušet teqball. Na jednom ze stolů pro zmenšenou verzi nohejbalu došlo i souboj obou táborů. Ve výměnách byl o poznání úspěšnější český zástupce v dresu útočníka Patrika Schicka, který vyzval portugalského fanouška v trikotu se jménem Cristiana Ronaldo.

Číslo sedm patřící největší hvězdě pyrenejského celku v ulicích mezi fanoušky naprosto dominovalo. Někteří příznivci na sobě měli Ronaldův žlutý dres, v němž hraje devětatřicetiletý kanonýr na klubové úrovni v saúdskoarabském an-Nasru.

Jen pár desítek metrů od fan zóny "vyrostl" improvizovaný Český dům. Běžní fanoušci však do něj nemohli, vstup byl pouze pro partnery reprezentace.

Zatímco o víkendu v Gelsenkirchenu před utkáním Srbska s Anglií na sebe fanoušci útočili, v Lipsku mezi oběma tábory panovala přátelská nálada.

Příznivci se fotili a skandovali stejné popěvky, jen vždy ve svém jazyce. Došlo i na společný taneček. Jeden z portugalských fanoušků měl dokonce na sobě dres bývalého českého kapitána Pavla Nedvěda.

Jednotlivé účastnické země dostaly od UEFA pro své příznivce na každý zápas skupiny na všech stadionech shodně 10 tisíc lístků. Další fanoušci však mohli zakoupit vstupenky v rámci oficiální aplikace v předprodeji, takže v hledišti čtyřicetitisícového stadionu by mělo být až 15 tisíc Čechů.

Jelikož je utkání vyprodané, v ulicích byli k vidění i lidé, kteří se sháněli po lístcích.

 

Právě se děje

Další zprávy