Úžasný triumf. Sáblíková získala olympijské zlato

Martin Jůzek, maj
15. 2. 2010 1:05
Sáblíková porazila soupeřky velkým rozdílem
Martina Sáblíková po svém triumfu na olympiádě
Martina Sáblíková po svém triumfu na olympiádě | Foto: Reuters

Vancouver - Martina Sáblíková získala své první olympijské zlato! Česká rychlobruslařka suverénně ovládla ve Vancouveru nedělní závod na 3000 metrů.

Vyhrála v čase 4:02,53 minuty, což je rekord dráhy Richmond Olympic Oval.

Svěřenkyně dojatého trenéra Petra Nováka porazila soupeřky o více než dvě vteřiny.

Závod jsme sledovali on-line ZDE

Dvaadvacetiletá česká reprezentantka se po tomto triumfu zařadila po bok hokejistů (1998), Aleše Valenty (2002) a Kateřiny Neumannové (2006), kteří se radovali ze zlata na předchozích zimních olympiádách.

Sáblíková je mezi rychlobruslařkami unikátní postavou. Vyniká subtilní figurou, houževnatostí a netradičním příběhem. Zatímco její největší soupeřky se od dětství připravují na speciálních ledových oválech, Sáblíková se rychlobruslení začala věnovat až v 11 letech a chce-li na ovál, musí cestovat do ciziny.

Jela před soupeřkami

Sáblíkové nepřál při zlatém závodě los, který ji poslal do jedenácté jízdy ze čtrnácti. Znamenalo to, že další favorizované rychlobruslařky věděly, jak jela. A Martina naopak musela čekat, jak dopadnou ony.

"To čekání bylo horší než před závodem. Když jsem viděla, že už chybí jen poslední rozjížďka a jsem první, tak jsem si řekla, že mám splněno. Medaile je," citovala vítězku agentura ČTK.

Na ledu bojovala přímo proti Japonce Hozumiové, s níž se před rokem dostala na světovém šampionátu do kolize.

Tentokráte se nic takového nestalo. Ačkoliv česká naděje odstartovala relativně pomalu a za svou soupeřkou zaostávala, bylo vidět, že jede v pohodě. A také že ano, úvodní tempo totiž dál bez problémů udržovala a v cíli z toho byl výborný čas a jasné vedení.

Čtěte také: Sáblíková, favoritka číslo 1. Zlato nezíská nikdo jiný

Ačkoliv zaostala za olympijským rekordem o skoro pět vteřin, na těžkém ledě to nehrálo žádnou roli.

Dalších šest soupeřek se jí totiž přiblížilo jen v úvodní polovině tříkilometrové trati, poté už ztrácely.

"Kolo před cílem už jsem byla docela hotová a snažila se s tím bojovat. Velký díky patří trenérovi, který mě skvěle naváděl a dokázal mě nahecovat," řekla Sáblíková.

Nakonec se v jízdách po ní už rozhodovalo "jen" o stříbru a bronzu. Po dramatickém finiši předjela Němka Beckertová domácí Grovesovou a skončila druhá.

Sáblíkové triumf sledovaly ve vancouverské hale desítky českých fanoušků - a také premiér Jan Fischer či hokejisté Jaromír Jágr i Patrik Eliáš.

Výsledky:
1. Sáblíková (Česko) 4:02,53
2. Beckertová (Německo) 4:04,62
3. Grovesová (Kanada) 4:04,84
4. Anschützová (Německo) 4:04,87
5. Hughesová (Kanada) 4:06,01

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy