Útoky na západě Číny si vyžádaly jedenáct mrtvých

Reuters, smy
10. 8. 2008 21:35
Útok je připisován ujgurské muslimské menšině
Muslimští separatisté ohrožují bezpečnost v olympijské Číně
Muslimští separatisté ohrožují bezpečnost v olympijské Číně | Foto: Reuters

Peking - Zřejmě muslimští separatisté stojí za nedělními útoky na západě Číny. Při sérii útoků ve městě Kchu-ka v provincii Sin-ťiang zemřelo v neděli brzy ráno podle posledních zpráv 11 lidí.

Policie zónu v centru města uzavřela a na místo byly vyslány vojenské posily.

Při útocích na úřední budovy zemřeli čtyři sebevražední atentátníci. Tři útočníky zastřelili policisté, poslední obětí je zřejmě civilista.

Útočníky jsou ujgurští ozbrojenci

Podle čínských úřadů útočili ujgurští ozbrojenci, kteří usilují o vytvoření nezávislého státu Východní Turkestán.

Exkluzivně z Pekingu: Peking se mění v pevnost. Bojí se Ujgurů

Ujgurové jsou považováni za jednu z největších bezpečnostních hrozeb pro olympijské hry v Pekingu. Město Kchu-ka se nachází více než tři tisíce kilometrů od Pekingu.

Útok je již druhým za poslední týden. V pondělí bylo při útoku na hranicích provincie Sin-ťiang zabito 16 celníků. Z útoku jsou taktéž obviňováni příslušníci ujgurské muslimské menšiny.

Čtěte zde: Útok na čínské hranici zabil šestnáct policistů

 

Právě se děje

před 35 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy