24. 2. 2010 7:50
Česko vyhrálo v prodloužení, gól dal v 65. minutě Krejčí.
Tomáš Plekanec v souboji s Lotyšem Berzinsem u mantinelu
Tomáš Plekanec v souboji s Lotyšem Berzinsem u mantinelu | Foto: Reuters

Vancouver - Cestu za opakováním naganského zázraku český hokejový tým začal komplikovaně a s výrazně větším vypětím, než si plánoval. V osmifinále, v zápase "navíc" ve vyřazovacích bojích, porazil Lotyšsko 3:2 až po prodloužení.

Střetnutí s nejslabším týmem turnaje, který se vypnul k nejlepšímu výkonu za poslední roky, se proměnilo v dramatický souboj brankářů. Tomáš Vokoun z něj vyšel vítězně. Naopak nenápadná byla největší útočná esa Růžičkova týmu.

Bez Jaromíra Jágra, který kvůli bolestem hlavy a krku odehrál jen 20 minut, se tak Čechům nepovedlo splnit druhý cíl zápasu: neunavit se, protože odpočatí Finové čekají ve čtvrtfinále už za necelých 24 hodin.

Následky srážky: bez Jágra

Trenér Růžička, nespokojený s hrou Martina Havláta v první formaci, promíchal útoky. Erat putoval k Eliášovi a Plekancovi, Jágrovi a Čajánkovi v druhé lajně začal dělat společnost Milan Michálek. Proměnu odnesla i dosud dobře hrající třetí řada. Ke Krejčímu a Fleischmannovi spadl Červenka.

Varianty ale vzaly ze své, když z utkání odstoupil nenápadně hrající Jágr. Viditelně nebyl ve své kůži po otřesu, který utrpěl při srážce s Ovečkinem v předchozím zápase s Ruskem. "Jardu bolel krk a horní část hrudní páteře nejspíše v souvislosti s tím zásahem od Ovečkina. Otáčet se může, ale bolí ho to, takže jsme se dohodli, že odstoupí a dá se dohromady, aby byl připraven na další zápas," řekl lékař týmu Tomáš Vyskočil.

Byl to hodně jiný film než při premiéře se stejným soupeřem v základní skupině. Tehdy bezzubí Lotyši v prvních minutách jen bezmocně přihlíželi české honitbě, v níž padali zajíci i vysoká.

Dnes se jako první trefil až v šesté minutě Rolinek na závěr poněkud kostrbaté přesilovky. Dohrávala ji čtvrtá řada. Kdyby ale před přesilovkou Plekanec a Michálek proměnili své velké šance, mohl být začátek úplně stejně snový jako v sobotu.

Čtěte více:

Česko vyvíjelo velký tlak v útočné třetině soupeře, který se před Tomáše Vokouna dostával zpočátku jen na občasnou nezvanou návštěvu. Postupem času se však lotyšský brankář Edgars Masalskis rozchytal k vynikajícímu výkonu. Platilo to zejména v druhé třetině, kdy zlikvidoval pět, šest vyložených šancí a přežil i tvrdou bombu, kterou ho do krku trefil Tomáš Plekanec.

V zápase v nepříliš naplněné studentské hale, kde hrají svůj turnaj ženy, Čechům dlouho chyběla uklidňující pojistka - dostatečný gólový náskok. Češi hráli málem ženský hokej - tak málo důrazní byli.

Ne snad, že by Lotyši byli extrémně nebezpeční - první vážný zákrok vytáhl Vokoun až v 10. minutě proti Niživijsovi. Jenže i soupeřův brankář se činil.

Ve 12. minutě přišla první velká akce Romana Červenky na turnaji. V rohu útočné třetiny vybojoval puk, lehce ho přisunul Krejčímu a ten pak poslal nahrávku před bránu na Fleischmanna. A bylo to 2:0.

Ve znamení přesilovek

Osahávání Thunderbird Areny, v níž se Češi utkají ve čtvrtfinále s Finskem, pokračovalo. Češi hráli často v oslabení.

Přesilovka následovala přesilovku i v druhé části hry. Nejprve Fleischmann byl za potyčku před soupeřovou brankou poslán na dvě minuty, k němu ale na trestnou lavici musel i Polák, který svou holí prozkoumal obličej lotyšského útočníka. V dlouhém oslabení třech proti pěti Vokoun zázračně na brankové čáře chytil šanci Cipulise. Ani sudí McCreare nevyloudil z videa, které jeho kolega zkoumal přes dvě minuty, žádný gól.

Nebýt série českých vyloučení, plynul by zápas možná pohodlněji. Když totiž Růžičkův tým hrál s pěti muži v poli, zaměstnanějším z gólmanů byl Edgar Masalskis. V první třetiny vystřelili Češi 18x, jejich soupeř jen 4x. Po druhé třetině toto skóre narostlo na 31:17, Lotyšům přibyly střely hlavně v přesilovkách.

Michálek, nový člen elitní formace, v souboji s Masalskisem a obráncem Rekisem
Michálek, nový člen elitní formace, v souboji s Masalskisem a obráncem Rekisem | Foto: Reuters

Pojistka chyběla

Stále ale chyběla to hlavní - dorazit soupeře třetím, případně dalšími góly. A to se ukázalo být jako rozhodující pro závěrečné minuty.

Vašíček sice v oslabení ve druhé třetině napálil puk do tyčky poté, co mu ho nechtíc přihrál Masalskis. A deset minut před koncem spustili Češi kanonádu při přesilovce.

Jenže vzápětí, už po nevyužité přesilovce, musel zachraňovat zázračně Vokoun. Zápas kralujících gólmanů spěl k nepříjemnému vyvrcholení.

V 53. minutě Cipulis vyhrál souboj před bránou a z blízkosti vymetl svou střelou pravý růžek Vokounovy branky. Hůře bylo o pár minut později.

Mikelis Redlihs zůstal volný u pravé české tyče a odražený puk od mantinelu pohotově umístil do brány. Bylo vyrovnáno!

V prodloužení poskytl úlevu Čechům David Krejčí, který rozhodl  v 65. minutě.

Česko - Lotyšsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš). Rozhodčí: McCreary (Kan.), Reiber (Švýc.) - Novák (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5448.

Sestavy:

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Skrastinš, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš - Ankipans, Sprukts, Karsums - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Berzinš, Darzinš - Širokovs, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.