Tým skokanů byl na mamutím můstku v Oberstdorfu šestý

ČTK, Red Spo
30. 1. 2010 16:27
V závodě zvítězili favorizovaní Rakušané

Oberstdorf - Družstvo českých skokanů na lyžích obsadilo šesté místo v dnešním závodu Světového poháru v letech v německém Oberstdorfu. Zvítězili favorizovaní Rakušané před Norskem a Finskem.

Češi nastoupili až na Antonína Hájka v neolympijské sestavě, národního rekordmana v letech doplnili Borek Sedlák, Jan Matura a Ondřej Vaculík. Závodu, v němž se poprvé v SP přepočítávaly větrné podmínky a také různá nájezdová okna pomocí speciálního koeficientu, se zúčastnilo devět družstev.

Rakušané v téměř nejsilnějším složení Martin Koch, Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl a Gregor Schlierenzauer vyhráli součtem 1560,4 bodu o 21,2 bodu před Nory a o 55,1 před Finy.

Český tým táhl především Sedlák, jenž jako jediný z kvarteta překonal v obou kolech magickou dvousetmetrovou hranici (200,5 a 208 m). Naopak vůbec se nedařilo Vaculíkovi, jenž létal o padesát metrů méně. Češi nasbírali 1343,2 bodu.

Dnešní soutěž družstev byla úvodním dílem pětidílné takzvané Team Tour, která pokračuje v neděli opět na oberstdorfském mamutu individuálním závodem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy