Tým je mladý, ale zkušenosti mu nechybí, říká Růžička

Red Spo, ČTK
30. 12. 2009 17:30
Kouč hokejové reprezentace chce tým omladit.
Vladimír Růžička
Vladimír Růžička | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nečekaně mladý tým nominoval trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička na olympijské hry ve Vancouveru.

Ve třiadvacetičlenné nominace jsou i zástupci nastupující generace Ondřej Pavelec, Roman Polák nebo David Krejčí, někteří zkušení a starší hráči v ní naopak chybí.

Oproti obecným předpokladům Růžička nenominoval z různých důvodů například Jaroslava Špačka, Václava Prospala nebo Milana Hejduka. Věkový průměr týmu je pod třicet let, například Rusové, Švédové či Slováci tuto hranici přesahují.

"Je pravda, že jsme chtěli mít v týmu i mladší hráče. Zkušenost nám ale nechybí," řekl Růžička na středeční tiskové konferenci v Praze.

V obraně se nedostalo na Špačka ani Hamrlíka


Zkušení hráči chybí zejména v obraně, kde se nedostalo na olympijské šampiony z Nagana Jaroslava Špačka, Romana Hamrlíka nebo na Michala Rozsívala. Místo nich do Vancouveru pojedou Miroslav Blaťák nebo Polák. "O Polákovi jsem po letošním mistrovství světa vůbec nepřemýšlel. Hrál tam výborně. A Míra Blaťák několikrát ukázal, že je jedním z nejlepších obránců v Evropě," podotkl Růžička.

Blaťák hrající v ruské Ufě se do nominace dostal jako jediný ze zadáků působících v Evropě. Na olympiádě se tak bude muset přeorientovat na užší kluziště a jiné rozměry pásem. "S tím ale budou mít problémy všichni hráči z Evropy. Míra už na mistrovství světa ukázal, že není na co čekat. Stoprocentně věřím, že se s tím vypořádá," řekl zkušený kouč.

Čtěte také: V nominaci na olympiádu nechybí Červenka. Hašek nejede

Růžička se oproti původním záměrům rozhodl zařadit do týmu osm obránců a dvanáct útočníků. Původně přitom plánoval nominovat sedm beků a třináct forvardů. "To bylo největší dilema, které jsme řešili. Pořád jsme se o tom bavili (s asistenty) a nakonec jsme se rozhodli pro osm obránců," přiznal Růžička, který se snažil kombinovat ofenzivní a defenzivní beky. "Obecně máme vždy mužstvo hodně laděné do útoku, proto potřebujeme směřovat do obrany," řekl Růžička.

Smolná třináctka vyšla na Prospala


V útoku chybí jméno dvojnásobného světového šampiona Prospala, jenž figuroval v nominaci na olympiádě v Naganu, ale pro zranění z ní vypadl. Nyní se mezi dvanáct vyvolených útočníků nevešel. "Kdybychom se rozhodli pro sedm obránců, nominovali bychom ho," uvedl Růžička. Prospal se tak podle všeho nevešel do prvních dvou formací, v nichž by jako centři měli na začátku turnaje nastupovat Petr Čajánek a Tomáš Plekanec.

Jiné důvody jsou za neúčastní Hejduka, aktuálně druhého nejlepšího českého střelce v NHL. "O Milana jsem hodně stál, hraje výborně a je to střelec. Sám mi ale zavolal, že jeho stav není stoprocentní a že by náročný program turnaje nezvládl," uvedl Růžička na adresu hráče, jenž má dlouhodobě problémy s kolenem. "Říkal, že hraje na jedné noze, po zápase mu koleno oteče a nemůže pak třeba tři dny trénovat," dodal trenér.

V současném výběru je sedm hokejistů z Evropy, pět z nich hraje v Kontinentální lize. Vedle Blaťáka Růžička vybral Jaromíra Jágra, Čajánka, Josefa Vašíčka, Romana Červenku, Tomáše Rolinka a brankáře Jakuba Štěpánka. Tedy hráče, kteří pod Růžičkou vcelku pravidelně startují na vrcholných turnajích.

Bez Rolinka ani ránu


Tam na sebe upozornil zejména Rolinek, v této sezoně kapitán národního týmu na turnajích Euro Hockey Tour. "Za dvě sezony, co jsem u reprezentace, Tomáš objel všechny akce a na žádné mě nezklamal. Je to velký bojovník, jde do všeho s vervou a nasazením. Nedovedu si představit, že by v nominaci nebyl," řekl Růžička na adresu opory ruského Magnitogorsku, která na letošním MS naskočila i na postu obránce.

S více než měsíčním předstihem Růžička oznámil, že kapitánem týmu bude Patrik Eliáš a jeho zástupci Tomáš Kaberle a Jágr. Nyní naznačil, v jakém složení by tým měl na úvod hrát. Eliáš by měl nastupovat s Martinem Havlátem a Tomášem Plekancem, lajnu "mladých" by měli tvořit Tomáš Fleischmann, Krejčí a Červenka, s Jágrem by měl hrát Čajánek a zřejmě Milan Michálek. Ve čtvrtém útoku by nastupovali Martin Erat, Vašíček a Rolinek.

Čtěte také: Také Finové sázejí na zkušenost. Jede Selänne i Koivu

"Nějakou představu máme, ale teď to není důležité. V průběhu turnaje se to stejně bude měnit. Možná už na prvním tréninku," pousmál se Růžička, který nepočítá s tím, že by v nominaci měnil hráče kvůli ztrátě formy. I když nejasná pravidla by mu to zřejmě dovolila. "Nedovedu si představit, že někdo ztratí formu a řeknu mu, že nepojede na olympiádu. Změny budou jen pokud bude někdo zraněný," podotkl Růžička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy