Turné čtyř můstků: Bodovali všichni Češi, vyhrál Kofler

29. 12. 2009 18:55
Nejlepší Čech Lukáš Hlava skončil patnáctý
Lukáš Hlava
Lukáš Hlava | Foto: Ondřej Besperát

Oberstdorf - Rakušan Andreas Kofler vyhrál dnešní úvodní díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v německém Oberstdorfu. Na druhé místo se veleskokem v druhém kole dostal Fin Janne Ahonen, třetí byl Rakušan Thomas Morgenstern. Poprvé v sezoně bodovalo celé kvarteto českých skokanů.

Nejlépe si vedl Lukáš Hlava, který si patnáctým místem vytvořil nejlepší výsledek v kariéře. Jan Matura obsadil 20. místo, Jakub Janda bral body za šestadvacáté místo a hned za ním skončil Martin Cikl.

První kolo ovlivnil hustý déšť, který ustával a zase sílil, a měnící se vítr. Zaplněný stadion zpočátku viděl velmi krátké skoky, a proto jury po deseti dvojicích rozhodla o anulování dosavadních výsledků a zvýšila nájezd o čtyři okna. "Podmínky byly náročné a bylo správné opakovat kolo," uvedl bývalý skokan Andreas Widhölzl.

Z Čechů si skok zopakoval pouze Matura a Fina Villeho Larinta dokázal porazit v obou pokusech. Krátké skoky však i po zvýšeném nájezdu přetrvávaly. Třeba Janda měl ve zkušebním kole pátý nejdelší skok 125,5 metru, ale v prvním kole zvládl 106 metrů. Přesto mu to na postup stačilo, Ukrajince Vitalije Šumbarce porazil o pět metrů.

O překvapení se postaral hlavně Cikl. Český skokan zvládl 108 metrů a o pět desetin bodu vyřadil třetího muže pořadí SP Björna Einara Römorena z Norska, který skočil stejně daleko. Hlavu posunulo do druhého kola 113 metrů a výhra nad Francouzem Emmanuelem Chedalem.

Před finále se v čele seřadila trojice Rakušanů - první byl Kofler, druhý Morgenstern a třetí obhájce prvenství v turné Loitzl. "Pěkný pohled, ne? Budu útočit na výhru," plánoval Loitzl.

Češi se v druhém kole podobně jako většina skokanů o pár metrů zlepšili. Hlava přidal tři metry, chvilku si vychutnával poprvé v kariéře pozici lídra a mohl posílat polibky do kamery.

Ve finále překazil rakouskou party pětinásobný vítěz turné Ahonen, který využil dobrého větru a doletěl až na 137 metrů, což byl nejdelší skok večera. "Měl jsem v druhém kole štěstí, protože jsem měl dobré podmínky. Přičítal bych to spíše štěstí," řekl v televizi Fin, který se letos vrátil na můstky kvůli olympiádě. Na otázku, jestli myslí na další výhru v turné, odvětil: "Nechme to být."

Zatímco Loitzl ani Morgenstern nedokázali porazit Ahonena, který byl po prvním kole až jedenáctý, pětadvacetiletému Koflerovi 134 metrů bohatě stačilo k druhé výhře v závodu SP v kariéře.

V průběžném pořadí SP se nic nezměnilo. Vede Simon Ammann, který obsadil páté místo, před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem.