Třikrát postup, jinak průšvih. Češi musí předkolo zvládnout

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 7. 2013 13:30
Tři týmy, tři postupy. Tak by měl podle odborníků dopadnout fotbalový trojboj českých celků v předkolech evropských soutěží, která jsou na programu tento týden.
Bude plzeňská radost v evropských pohárech pokračovat i letos?
Bude plzeňská radost v evropských pohárech pokračovat i letos? | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Tři týmy, tři postupy. Tak by měl podle odborníků dopadnout fotbalový trojboj českých celků v předkolech evropských soutěží, která jsou na programu tento týden. 

Už dnes vyzve plzeňská Viktoria v úvodním duelu 2. předkola Ligy mistrů na domácím stadionu Željezničar Sarajevo (online reportáž můžete sledovat od 17:30 na Aktuálně.cz).

Ve čtvrtek pak do boje o Evropskou ligu vstoupí pražská Sparta domácím soubojem se švédským Häckenem a Slovan Liberec duelem na hřišti lotyšského Skonto Riga.

Táborský: Liberec selhat umí, teď by neměl

"Všechny tři týmy by měly postoupit. Zejména pro Spartu a Plzeň je to absolutní povinnost. Jsou to týmy, které mají na evropské scéně velké zkušenosti. Viktoria hrála loni skvěle a Spartě chyběl kousek, aby po Feyenoordu porazila i Chelsea. Proto nemohou mít jiné cíle, než jednoznačný postup," říká Vladimír Táborský.

Jedinou hrozbou podle něj může být Skonto Riga, které vyzve liberecký Slovan. "To je záhadný celek, jejich výkonnost je otázkou. Pro mě velká neznámá. A z minulosti víme, že Liberec dokáže jasný postup proměnit ve velké selhání," připomíná expert především rok 2009, kdy Slovan po třígólové výhře na hřišti Dinama Bukurešť doma luxusní náskok ztratil. 

Frýdek: Plzeň je výborná, postoupí určitě

Rok předtím zase Slovan ve druhém předkole dvakrát prohrál se slovenskou Žilinou. "I tak si ale myslím, že Skonto není tým, před kterým by se měl Liberec jakkoli třást. Prostě i tady je jasným cílem postup," dodává Táborský.

Bývalý sparťan Martin Frýdek varuje před švédským Hackenem. "Mají rozehranou soutěž, jsou v zápřahu a to v takových zápasech může hrát významnou roli. Co se týče kvality by to však Sparta měla jasně zvládnout," říká čtyřiačtyřicetiletý vicemistr Evropy z roku 1996.

Frýdek, stejně jako Táborský, nevidí jinou možnost než postup všech tří českých týmů do třetích předkol. "Plzeň je výborný tým a přes Sarajevo postoupí určitě. Sparta také musí a ani Liberec, pokud si udrží formu kterou se prezentoval na jaře, nebude mít problém," dodává odborník.

Sparta by měla vyřadit i švédského mistra

Plzeňské podle expertů nezastaví ani jedna nepříjemná statistika. Viktoria totiž ve všech třech případech, kdy začínala evropský dvojzápas na domácí půdě, nakonec nepostoupila (s Besiktasem, Schalke a Fenerbahce). Željezničar Sarajevo je však soupeřem z jiného soudku.

O postupu českých týmů nepochybuje ani Václav Němeček. "Neměl by to být problém," říká bývalý sparťan, který se pochopitelně těší především na zápas svého milovaného týmu.

"Sparta omladila a mě se nyní jeví velmi dobře. Švédský tým je velkou neznámou, nikdy jsme ho neviděli hrát. Ale v silách Sparty by mělo být vyřazení jakéhokoli švédského týmu, i jejich mistra," konstatuje Němeček.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy