Zrádce Berdych? Kritiku nechápu, fanoušci by chtěli vítězit, ale to už je pryč, říká Nováček

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 2. 2017 12:21
Podle tenisového experta Karla Nováčka čeští fanoušci zatím nepochopili, že čas daviscupových triumfů Berdycha se Štěpánkem už je minulostí.
Uvidíme ještě Tomáše Berdycha v národních barvách?
Uvidíme ještě Tomáše Berdycha v národních barvách? | Foto: ČTK

Praha – Je to přesně pět let, co Tomáš Berdych před čtvrtfinálovým duelem Davisova poháru mluvil takto: "Novak Djokovič je podle mého názoru dnes v takové pozici, že ani o Davisově poháru slyšet nechce. Už jej za Srbsko vyhrál a tento úspěch už má za sebou. Nyní se chce soustředit na svoji kariéru a na svůj tenis."

Češi pak přes Srby postoupili a parádní jízdu zakončili prvním ziskem Davisova poháru po dvaatřiceti letech. V následující sezoně navíc fenomenální triumf dokázali obhájit.

Tenisové reprezentaci tehdy pochopitelně dramaticky vzrostl počet fanoušků. A velké množství z nich získalo neukojitelnou touhu vítězit neustále. Pro český daviscupový tým převážně závislý na dvou tenistech se ovšem jednalo o předem prohranou misi. 

Společně s Radkem Štěpánkem byl strůjcem dvou historických úspěchů za sebou právě Tomáš Berdych. Dlouholetá česká jednička nepřetržitě reprezentovala celkem dlouhých jedenáct let, aby mohla během této doby dvakrát pozvednout nad hlavu slavnou salátovou mísu.

Hon fanoušků na českou jedničku

Nyní však stále častěji Berdych posílá nehrajícímu kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi omluvenky. Dostal se do pozice, ve které byl v roce 2012 Novak Djokovič. Davis Cup už vyhrál, dokonce dvakrát. Motivace na tomto poli už z logiky věci není taková jako dřív.

Berdych naopak touží po velkém úspěchu na grandslamových turnajích. Velké množství fanoušků ho přesto proklíná a považuje div ne za zrádce. Koneckonců sociální sítě jsou útoků na Berdycha plné po každé další omluvence.

Tenisový expert a bývalý reprezentant Karel Nováček tento hon fanoušků na nejlepšího českého hráče odmítá.

"Tomáš byl vždy k dispozici, rozhodně bych si ho nedovolil kritizovat. Má teď priority stanovené jinak. Fanoušci by asi chtěli vítězit pořád, ale je třeba si nalít čistého vína. O úspěších z let 2012 a 2013 se nám teď bude delší dobu jen zdát," prohlásil pro deník Aktuálně.cz.

Častým argumentem rozezlených příznivců je porovnání věrnosti Berdycha na jedné straně a Štěpánka na druhé. "Tohle srovnání nekoresponduje s realitou," uvedl Nováček. Osmatřicetiletý hráč má dnes totiž výrazně více času, turnajů hraje méně, soustředí se na čtyřhru a velké osobní ambice přenechává mladším. 

Udělá Berdych tlustou čáru?

"Oni dva spolu dvakrát Davis Cup vyhráli a vím, že Štěpánek nynější Berdychovy priority chápe. Stejně jako by chápal Berdych ty Štěpánkovy. Ne, v Tomášovi rozhodně nikdo nemůže vidět zrádce," dodal bývalý osmý hráč světa.

I bez Berdycha navíc nejsou Češi v Austrálii bez šancí. Cesta vede přes domácí dvojku, 65. hráče světového žebříčku Jordana Thompsona. "Šance je vždycky a rozhodně je větší, když Australané nemají Tomice. Nervozita bude na obou stranách. Domácí jsou favorité, dávám jim 65 procent," uvedl Nováček.

"Dokážu si představit, že Veselý dnes v noci vyhraje a pak Češi uspějí i ve čtyřhře. Může pak rozhodovat pátý zápas a tam se může stát cokoli," dodal.

A co se stane, pokud Češi padnou a poputují do baráže? Nebude to znamenat definitivní konec reprezentační kariéry Tomáše Berdycha? "Bude to po US Open, tak těžko říct. Je možné, že Tomáš už udělal tlustou čáru. Ale zase si dokážu představit, že v případě baráže může být tlak svazu na něj opravdu silný. Uvidíme," uzavřel tenisový odborník. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy