Zkolaboval jí telefon, nemohla spát. Tenisová popelka v Paříži pobláznila Mexičany

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 9. 2020 17:54
Dvacet let se žádné hráčce z Mexika nepovedlo vyhrát zápas na tenisovém grandslamu. Není divu, že Renatě Zarazúové v Paříži na letošním French Open úplně zkolaboval telefon, když po úspěšné kvalifikaci prošla i do druhého kola antukového svátku.
Renata Zarazúová.
Renata Zarazúová. | Foto: Reuters

"Senzace! Bude vzorem pro všechny," takové titulky se šíří mexickými médii poté, co Zarazúová prošla už do druhého kola French Open.

V open éře tenisu se to povedlo jen čtyřem Mexičankám a od poslední takové výhry uběhly hned dvě dekády.

"Moc to pro mě znamená, není to jen výhra, je to mnohem víc. Já tady v Paříži žiju svůj sen. Chci si užít každý den, který tady strávím," nechala se slyšet Mexičanka.

Už po jejím postupu z kvalifikace se v Mexiku strhla pořádná mediální mela. "Měla jsem v telefonu tolik zpráv, že se úplně zasekl a vypnul. V noci jsem pak vůbec nemohla spát," přiznala Zarazúová.

Přesto původně 178. hráčka světa úvodní duel proti domácí Francouzce Else Jacquemotové vyhrála hladce ve dvou setech a v den svých 23. narozenin si zahraje proti ukrajinské hvězdě Elině Svitolinové.

Mexičané berou její zápis do historie jako důkaz, že i z téhle země může vzejít skvělý tenista.

"Je to složité, není to sport, který by tu měl velkou podporu, a podmínky tu jsou bídné. Renata by ale mohla být inspirací pro všechny mladé hráče," věří Angélica Gavaldónová, poslední mexická tenistka, která před dvaceti lety vyhrála utkání na Australian Open.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy