WTA Petrohrad • 1. kolo • 12:30

Markéta Vondroušová - Ajla Tomljanovicová

Konec
Markéta Vondroušová
Markéta Vondroušová
1
6
3
4
Ajla Tomljanovicová
Ajla Tomljanovicová
2
3
6
6

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání prvního kola tenisového turnaje v Petrohradu mezi Markétou Vondroušovou a Ajlou Tomljanovicovou z Austrálie. Zápas začíná v úterý 11. února ve 12:30.

Týden po skončení Australian Open odstartoval v Rusku prestižní petrohradský tenisový podnik. Česko mělo v pavouku ženské dvouhry trojí zastoupení. Kateřina Siniaková v pondělí podlehla Kazašce Eleně Rybakinové a Petra Kvitová má v prvním kole volný los. Třetí Češka Markéta Vondroušová se v úterý střetně s Australankou Aljou Tomljanovicovou. Na kurt nastoupí po skončení duelu mezi Viktórií Kužmovou ze Slovenska a Oceáne Dodinovou z Francie.

Markéta Vondroušová

Česká republika

WTA: 17.

Věk: 20 let (28. 6. 1999)

Držení rakety: levé

Výška: 172 cm

Váha: 59 kg

Markéta Vondroušová v semifinále French Open 2019.
Markéta Vondroušová v semifinále French Open 2019. | Foto: Reuters

Markéta Vondroušová se zkraje letošního roku vrátila do zápasového kolotoče po necelém půlroce od posledního startu na loňském Wimbledonu. Mladou rodačku ze Sokolova trápilo bolavé zápěstí, ale nyní už se zdá být všechno zase v pořádku. Na turnaji v Adelaide prošla Vondroušová do čtvrtfinále, kde ji zastavila světová jednička a pozdější šampionka Ashleigh Bartyová po výhře 6:3, 6:3. Na Australian Open měla Češka docela smolný los a už v prvním kole narazila na silnou Světlanu Kuzněcovovou. Rusce podlehla po boji 2:6, 6:4, 4:6.

Na turnaji v Petrohradu se Vondroušová představí poprvé v kariéře. Svěřenkyně trenéra Jana Hernycha má na kontě jeden turnajový vavřín z dubnu 2017, kdy opanovala podnik ve švýcarském Bielu. Vloni prohrála ve finále turnajů v Budapešti, Istanbulu a také na grandslamu French Open, znovu proti Bartyové. V Rusku se pokusí svou sbírku rozšířit, do turnaje vstupuje jako pátá nasazená tenistka.

Markéta Vondroušová v semifinále French Open 2019.
Markéta Vondroušová v semifinále French Open 2019. | Foto: Reuters

WTA zavádí od příštího týdne nové pravidlo týkající se koučinku. Přečtěte si, jaký názor zastává Jan Hernych, trenér Markéty Vondroušové.

Ajla Tomljanovicová

Austrálie

WTA: 57.

Věk: 26 let (7. 5. 1993)

Držení rakety: pravé

Výška: 180 cm

Váha: 67 kg

Ajla Tomljanovicová na Australian Open 2019.
Ajla Tomljanovicová na Australian Open 2019. | Foto: Reuters

Ajla Tomljanovicová je 26letá rodačka ze Záhřebu, která od roku 2018 v tenise reprezentuje Austrálii. Nejvýše na světovém žebříčku byla vloni v dubnu (39.), aktuálně se pohybuje v šesté desítce. Tomljanovicová na okruhu WTA stále čeká na první titul, čtyřikrát prohrála finále, a to v Pattayi 2015, Rabatu a Soulu 2018 a také vloni v Hua Hinu. Na grandslamu došla nejdál v roce 2014, kdy si v Paříži zahrála osmifinále.

Letos odehrála Australanka tři turnaje, všechny s bilancí jedné výhry a jedné prohry. V Brisbane ji ve třech setech vyřadila pozdější šampionka Karolína Plíšková, v Adelaide nestačila Tomljanovicová na Simonu Halepovou. Na domácím grandslamu v Melbourne se vypořádala s Anastasijí Sevastovovou z Lotyšska, ale v druhém kole podlehla pozdější finalistce Španělce Garbiňe Muguruzaové po boji 3:6, 6:3, 3:6.

View this post on Instagram

Happy start 💙👋🏽

A post shared by 🌖 (@ajlatom) on

Nevlastní dceru Nicole Vaidišovou dovedl do top desítky a nyní se Aleš Kodat o totéž pokouší se synem Tobym. Přečtěte si obsáhlý rozhovor.

Markéta Vondroušová a Ajla Tomljanovicová se dosud střetly v jediném vzájemném utkání vloni na antuce v Istanbulu. Vondroušová tehdy v prvním kole zdolala chorvatskou rodačku za hodinu a 26 minut poměrem 6:3, 6:3 a došla až do finále turnaje. V posledním zápase nestačila na jinou Chorvatku Petru Martičovou.

Francouzka Oceáne Dodinová porazila Slovenku Viktórii Kužmovou 6:2, 6:2 a prošla do druhého kola. Utkání Vondroušové a Tomljanovicové by tedy mělo na kurtu číslo dvě začít podle plánu ve 12:30.

Obě tenistky jdou do akce poprvé od svého konce na Australian Open, tedy po třech týdnech. U Tomljanovicové je to přesně 19 dní.

Jako první bude podávat Markéta Vondroušová.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15

Tomljanovicová přitlačila Češku po jejím druhém podání na základní čáru a získala první fiftýn zápasu.

0:30

Vondroušová si neporadila s razantním returnem záhřebské rodačky a zahrála do sítě. Tomljanovicová nemá hned v úvodním gemu daleko k brejkbolům.

15:30

Tomljanovicová poprvé chybovala, jeden z úderů přetáhla.

30:30

Vítaná pomoc od Australanky. Vondroušová musela jít přes druhé podání, ale Tomljanovicovou pak zastavila páska. Češka vyrovnává.

40:30

Výborně. Vondroušová trefuje eso a dostává se k prvnímu gembolu.

40:40

Forhendový úder z levačky Vondroušové ulétl těsně za základní čáru.

A:40

Česká tenistka využila špatně trefeného a kratšího returnu od soupeřky a zaútočila forhendem po čáře. Povedlo se, je tu druhý gembol.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Tomljanovicová pokazila return, poslala míček do sítě a Vondroušová získává první gem. Přestože prohrávala 0:30, dokázala udržet servis.

0:15

Vondroušová se na příjmu dostala do výměny a zanedlouho se dočkala chyby Australanky od základní čáry. Úder Tomljanovicové zastavila síť.

0:30

Bekhendový úder Tomljanovicové končí v autu a také Vondroušová vede na returnu rychle 30:0. Dobrá šance pro českou hráčku.

15:30

Tomljanovicová byla včas u míčku, který mířil do rohu kurtu, a zaútočila v nelehkém úhlu do protipohybu Vondroušové. Češka na míček nedosáhla.

30:30

Tomljanovicová si pomohla servisem a díky přímému bodu utíká z nepříznivého skóre. Ale i teď může Vondroušová bojovat o brejkbol.

30:40

První brejkbol je tady. Tomljanovicová si neporadila s returnem Vondroušové a hrála forhendem do deblového koridoru.

2:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Vondroušová měla štěstí, jejímu bekhendovém úderu pomohla páska. Češka následně prohodila Tomljanovicovou u sítě a hned ji obrala o podání.

15:0

Paráda. Nejdelší výměnu dosavadního průběhu zápasu pro sebe získala Markéta. Postupně a trpělivě rozebrala soupeřku, načež si pro bod došla lobem.

30:0

Nyní ukázala Vondroušová dobrou obranu a 57. hráčka světa jí pomohla svou chybou. Od základní čáry hrála forhendem do zámezí.

30:15

Razantní return Tomljanovicové slaví úspěch. Vondroušové nadělal rychlý balonek problémy, poslala jej pouze do autu.

30:30

Nepovedený forhend české tenistky znamená i potřetí vyrovnaný stav 30:30.

40:30

Útok Australanky končí v deblovém koridoru, a tak si musí Tomljanovicová na první brejkbol ještě počkat. Šanci potvrdit brejk má teď Vondroušová.

3:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Perfektní kraťas od Vondroušové ukončuje třetí gem! Tomljanovicová se marně pokoušela doběhnout balonek, po 11 minutách prohrává už 0:3.

15:0

Tomljanovicová vyhnala servisem Vondroušovou z kurtu a pak trochu se štěstím trefila následný úder do otevřeného kurtu. Češka už se nestihla vrátit.

15:15

Forhend Vondroušové spadl těsně k základní čáře a Tomljanovicová pod tlakem udělala chybu. Balonek z její rakety zamířil do sítě.

30:15

Vondroušová nezvládla těžký bekhendový úder na základní čáře.

40:15

Vynikající první podání znamená pro Tomljanovicovou první dva gemboly.

3:1 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Škoda. Vondroušová se dostala z obtížné situace obranným lobem, ale vyšší míček od soupeřky pak napálila do autu. Australanka má svůj první gem.

15:0

Tomljanovicová vyhodila balonek od základní čáry do autu.

15:15

Tomljanovicová se dokázala udržet ve výměně a snažila se udávat její tempo. Vondroušová pokazila bekhend a pomohla Australance chybou.

30:15

Dlouho to byla pořádná přestřelka od základní čáry, než sáhla Vondroušová ke své silné stránce, kraťasu. Tomljanovicová míček doběhla, ale hrála do autu.

30:30

Skvělá práce Tomljanovicové. Doběhla kraťas a zahnala Vondroušovou do rohu. Češka se bránila, jenže Australanka pak vystřihla náramnou vítěznou smeč.

30:40

Vondroušová byla pod velkým tlakem soupeřky, lítala daleko za základní čarou. Tomljanovicová to ukočírovala, dočkala se chyby a má svůj první brejkbol.

3:2 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Vondroušová trefila první servis, ale pak útočila bekhendem za tělem. Míček ustřelila do zámezí a ztrácí výhodu brejku. Na podání půjde Australanka.

0:15

Vondroušová začíná důležitý šestý gem lépe. Natáhla Tomljanovicovou na síti a Australanka hrála v těžké pozici do autu.

0:30

Vondroušová trefila výborný return a u sítě zatloukla jednoduchý balonek.

15:30

To je škoda. Prasátko Australanky mohlo Vondroušové pomoci, neboť jí připravilo útočnou pozici na síti. Jenže Češka vyhodila balonek do zámezí.

15:40

Vondroušová se se svým úderem do kurtu těsně vešla, zato Tomljanovicová útočila nepřesně. Česká tenistka má k dispozici dva brejkboly.

4:2 Markéta Vondroušová získává gem.

Tohle bude Tomljanovicovou mrzet. Ubránila se zuby nehty, přešla do útoku, mohla smečovat, ale vysoký míček od Vondroušové pustila v domnění, že letí do autu. Balonek spadl do kurtu a Češka má brejk.

0:15

Tomljanovicová získala první fiftýn sedmého gemu.

0:30

Australanka si ze zpackaného konce minulého gemu zjevně nic nedělá a rychle vede 30:0. Dostala Vondroušovou pod tlak a dočkala se úderu do sítě.

15:30

Druhé eso Vondroušové v zápase přichází v důležitý moment.

30:30

Podruhé si česká hráčka pomohla skvělým prvním podáním a umlčela soupeřku úderem do protipohybu. Teď se hraje o gembol, nebo brejkbol.

40:30

Tomljanovicová returnovala do autu, a tak se šance na brejk zatím nedočká.

40:40

Tomljanovicová přetavila svůj trvalý tlak ve vítězný úder na síti. O zisk sedmého gemu se bude bojovat přes shodu.

40:A

Po druhém servisu Vondroušové se Australance povedl return, dostala se do dobré pozice a bekhendem ukončila výměnu. Tomljanovicová má brejkbol.

40:40

Vondroušová odvrací brejkbol vítězným úderem k čáře.

A:40

Vyhozený bekhend od Tomljanovicové přivádí Vondroušovou k výhodě.

5:2 Markéta Vondroušová získává gem.

Fantastickým servisem a přímým bodem se Vondroušová dostává do vedení 5:2. Češka odvrátila brejkbol a místo stavu 4:3 má velmi nadějný náskok.

Otec a trenér Tomljanovicové v jedné osobě přišel o přestávce mezi gemy své dceři a svěřenkyni na pomoc. Uvidíme, zdali to bude mít okamžitý účinek.

0:15

První fiftýn v osmém gemu jde na stranu Češky. Tomljanovicová poslala zkažený úder do sítě.

15:15

Tvrdými údery od základní čáry Tomljanovicová postupně vytloukla soupeřku. Vondroušová hrála forhendem do zámezí.

15:30

Tomljanovicová otáčí skóre osmého gemu.

30:30

Vítězný úder Vondroušové dopadl přesně na lajnu, a tak může Češka zabojovat o první setbol. Navíc musí jít Australanka přes druhý servis.

40:30

Tomljanovicová se ubránila, bekhend Vondroušové v průběhu výměny byl dlouhý.

5:3 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Tomljanovicová si pomohla podáním a následným úderem ukončila výměnu i gem. Australanka uhájila pozici, Vondroušová teď podává na zisk setu.

15:0

Česká tenistka začíná povedeným prohozem po čáře.

15:15

Tak dlouho se obě hráčky přetahovaly křížnými údery, až se Vondroušová odhodlala k útoku po čáře. Jenže o pár centimetrů minula čáru.

15:30

Páska odrazila úder Vondroušové do autu. Nepříjemná situace pro Češku.

30:30

Výborně. Vondroušová trefila razantní první servis a return Australanky dolétl až za základní čáru.

40:30

Pojď! Markéta se hlasitě povzbuzuje. Znovu si pomohla přímým bodem a dostává se k prvnímu setbolu v zápase.

6:3 Markéta Vondroušová získává gem a set.

Vondroušová uzavřela první set třemi povedenými servisy. Australanka nedokázala vrátit do kurtu dobré levácké podání, a tak sokolovská rodačka po 39 minutách relativně vyrovnané bitvy vede 6:3.

15:0

Druhý set zápasu prvního kola turnaje v petrohradské hale odstartoval. Vondroušová začala na příjmu nepřesným forhendem po čáře.

15:15

Australská tenistka poslala balonek do autu.

15:30

Vondroušová prohnala soupeřku po celém kurtu a pak uzavřela výměnu pohodovým bekhendovým úderem od sítě.

15:40

Tomljanovicová se dlouho dobře bránila a hrála údery se skvělou délkou. Jenže nakonec to nevydržela, chybovala jako první a nabízí dva brejkboly.

30:40

První brejkbol zahazuje Vondroušová pokaženým bekhendem od základní čáry.

40:40

A rodačka ze Záhřebu utíká i z druhého brejkbolu. Pomohla si výborným servisem a výměnu ukončila nechytatelným náběhovým úderem přesně do rohu kurtu.

A:40

Přímý bod z podání znamená pro Tomljanovicovou gembol.

40:40

Páska tentokrát hodně pomohla Vondroušové. Češka do ní napálila svůj return a míček se překulil jen těsně za síť. Australanka byla bez šance.

40:A

Tomljanovicová uspěchala forhend od základní čáry po returnu Češky a nabízí už třetí brejkbol.

40:40

Češka měla výměnu na brejkbolu dobře rozehranou, ale Australanka se ubránila a nakonec se prosadila skvělým vítězným bekhendem do kříže.

40:A

Útok Tomljanovicové z forhendu se nevešel do kurtu a Vondroušová se burcuje ke čtvrtému útoku. Čtvrtý brejkbol pro finalistku loňského French Open.

40:40

Dlouhý první gem v druhém setu nekončí. Vondroušová pokazila return.

40:A

Tomljanovicová si připravila dobrou pozici útokem do rohu kurtu, jenže pak při náběhu k síti zaváhala. Poslala míček hluboko do sítě, Češka má pátý brejkbol.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Ano! Desetiminutový gem míří po chybě Australanky za Vondroušovou. Češka získává na úvod druhého setu vítané a důležité povzbuzení.

15:0

Markéta začíná s prací na potvrzení brejku dobře. Tomljanovicová si neporadila s jejím prvním servisem a vyhodila balonek do autu.

30:0

20letá Češka vykouzlila v nelehké situaci luxusní forhendový prohoz po lajně.

30:15

Tomljanovicová utloukla soupeřku razantními údery, Vondroušová hrála v nouzi vysokým lobem do zámezí.

40:15

Return chorvatské rodačky je dlouhý a Vondroušová má rychle dva gemboly.

40:30

Vondroušová udělala vůbec první dvojchybu celého zápasu.

40:40

A Tomljanovicová této chyby využívá. Opřela se bekhendem do returnu a pod ostrým úhlem zahrála krásný winner do kříže.

40:A

Vondroušová vyhodila míček do autu a Australanka má brejkbol.

1:1 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Šance na potvrzení brejku je pryč. Vondroušová nevyužila vedení 40:15, proti brejkbolu zahrála ve výměně do autu a Australanka srovnala na 1:1.

0:15

Tomljanovicová si nepočínala u sítě dobře, její volej skončil v síti.

15:15

Vondroušové se nepodařil return po druhém podání soupeřky, forhendem poslala balonek až za základní čáru.

15:30

Tomljanovicová se nevešla forhendovým úderem do kurtu, teď sledujeme na obou stranách mnoho chyb. Češka nemá daleko k brejkbolům.

30:30

Tomljanovicová razantními bekhendovými údery získala důležitý fiftýn. Na konci stál úder Vondroušové forhendem do sítě.

40:30

Podání na čáru znamená přímý bod a výhodu pro Tomljanovicovou.

1:2 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Poprvé v zápase se Australanka dostává do vedení. Vondroušová pokazila úder po čáře a prohrává 1:2. O pauze pomůže s radami kouč Jan Hernych.

0:15

Vondroušová pokazila po returnu Tomljanovicové úder od základní čáry.

0:30

Druhá dvojchyba v krátkém sledu v podání Vondroušové znamená nepříjemný stav 0:30. Česká tenistka v posledních gemech trochu vypadla z rytmu.

0:40

Štěstí se teď přiklonilo k Tomljanovicové, páska zbrzdila její úder a Češka už míček nedoběhla. Tři brejkboly pro Australanku.

1:3 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Vondroušová vyhodila balonek do autu a čistou hrou ztratila servis. Tomljanovicová vede 3:1 a poprvé v zápase má výhodu brejku.

15:0

Vondroušová se teď trápí. Páska odrazila její return do zámezí.

15:15

První dvojchyba také ze strany Tomljanovicové.

30:15

Na dvojchybu však Australanka zareagovala skvělým prvním servisem a Vondroušová sekla balonek do sítě.

40:15

Tomljanovicová doběhla kraťas Češky, která měla však i tak výbornou pozici. Nicméně Vondroušová netrefila kurt a čelí dvěma gembolům soupeřky na 4:1.

40:30

Forhendový útok Tomljanovicové byl příliš dlouhý.

40:40

Skvěle. Vondroušová si pomohla dobrým returnem a vyšší míček z rakety Tomljanovicové potom poslala nechytatelným forhendem po lajně.

40:A

Česká tenistka si poradila s těžkým prvním servisem, udržela se ve výměně a dočkala se chybného úderu Tomljanovicové do sítě. Má brejkbol.

40:40

Znovu se Vondroušová po prvním servisu soupeřky držela velmi dobře, ale Tomljanovicová pak vystřihla parádní a trochu nečekaný kraťas.

A:40

Return Vondroušové skončil těsně za základní čarou.

40:40

Tomljanovicová pomáhá Vondroušové vlastní chybou. Vyrovnanou výměnu rozsekla pokaženým a přetaženým bekhendem.

40:A

Vondroušová se dobře ubránila, ale přesto měla Tomljanovicová na síti na raketě vítězný volej. Pokazila ho a Vondroušová má k dispozici druhý brejkbol.

40:40

Eso Tomljanovicové přešla Vondroušová ironickým úsměvem. Na druhém dvorci v Petrohradu není jestřábí oko, takže to nemůže překontrolovat.

40:A

Naštěstí pro Češku udělala Tomljanovicová při náběhu na síť další chybu a nabízí třetí brejkbol. Velmi dlouhý gem tedy pokračuje lépe pro Vondroušovou.

40:40

Tomljanovicová si pomohla perfektním servisem.

A:40

Vondroušová pokazila úder od základní čáry a výhodu má teď Australanka.

40:40

Agresivní return Vondroušové slaví úspěch. Tomljanovicová pod tlakem nezvládla odpověď a poslala balonek do sítě.

A:40

Nyní si u sítě počínala Tomljanovicová už trpělivěji a výměnu zahrála podle svých představ. Po forhendovém winneru má gembol.

40:40

Dvojchyba Tomljanovicové přináší už sedmou shodu v tomto gemu.

40:A

Vondroušová vrátila do hry první podání soupeřky a Tomljanovicová napálila balonek do sítě. Brejkbol číslo čtyři pro Češku.

2:3 Markéta Vondroušová získává gem.

Paráda, dlouhý a důležitý gem směřuje za Vondroušovou. Češka proměnila díky chybě od soupeřky čtvrtý brejkbol a půjde podávat za stavu 2:3.

15:0

Tomljanovicová se hned po returnu vrhla do útočení, ale nezdolala Vondroušovou. Naopak bekhendový úder vyhodila do autu a prohrává.

30:0

Chorvatská rodačka napálila balonek forhendem do sítě.

40:0

Perfektní servis Vondroušové na téčko znamená přímý bod z podání a vedení 40:0. Takový průběh gemu Markéta po tom předchozím rozhodně potřebovala.

40:15

První gembol je ovšem kvůli třetí dvojchybě Češky pryč.

3:3 Markéta Vondroušová získává gem.

Skvěle! Vondroušová si vytáhla soupeřku na síť a poté ji prohodila po čáře. Češka po získaném brejku rychle srovnává na 3:3 a je zpátky ve hře.

15:0

Několik úderů teď obě hráčky hrály jen těsně nad zemí. Vondroušová pak vystřihla kraťas, ale Tomljanovicová míček doběhla, také ona hru zkrátila a vysloužila si nejen fiftýn, ale i uznalý potlesk diváků.

30:0

Forhendový útok Vondroušové je dlouhý.

40:0

Ne, forhendový úder od Markéty skončil v síti, a tak má Tomljanovicová tři gemboly pohromadě. Vedení 4:3 by v důležité chvíli rozhodně uvítala.

3:4 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Vondroušová se netrefila bekhendem do kurtu a prohrává 3:4. Nicméně za okamžik znovu půjde podávat a bude velmi důležité, jak si povede.

Tomljanovicová se podruhé v zápase radí se svým trenérem a zároveň otcem.

0:15

Australanka začíná na příjmu dobře, vítězným bekhendovým úderem po čáře.

15:15

Na perfektní servis Vondroušové na čáru odpověděla Tomljanovicová úderem, který se o fous nevešel do kurtu.

15:30

Nebude to jednoduchá práce v tomto gemu. Vondroušová si vypracovala slušnou pozici, jenže vyšší balonek potom forhendem poslala do pásky.

15:40

Čtvrtá dvojchyba Vondroušové znamená dva brejkboly pro Tomljanovicovou na vedení 5:3. Česká tenistka je teď v krizové situaci.

3:5 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Volej Vondroušové končí v síti a Tomljanovicová půjde podávat na zisk druhého setu. Hra české tenistky znovu v posledních chvílích upadla.

15:0

Tomljanovicová zahajuje gem přímým bodem z podání.

30:0

Vondroušová pokazila bekhend od základní čáry, míček hrála s raketou hodně u těla.

40:0

Po další chybě Češky má Tomljanovicová tři setboly pohromadě.

3:6 Ajla Tomljanovicová získává gem a set.

Return Vondroušové zamířil do autu a Tomljanovicová srovnává stav utkání na 1:1. V druhém setu byla lepší, od stavu 3:3 získala tři gemy v řadě a bojuje o postup do druhého kola. Ještě to bude napínavé.

0:15

Vondroušová začíná na podání nepřesným forhendovým útokem do autu.

15:15

Nyní se Markéta zakousla a ubránila se v dlouhé výměně. Tomljanovicová na konci chybovala bekhendem a rozhazuje rukama.

30:15

Útok Tomljanovicové končí v zámezí, zbytečná nevynucená chyba Australanky.

40:15

Výborně. Vondroušová se prosadila po dobrém servisu útokem po čáře.

40:30

Bekhendový úder Tomljanovicové dosedl přesně na postranní čáru.

40:40

Je tady shoda. Tomljanovicová zahnala Vondroušovou do rohu kurtu a Češka už se bekhendem nevrátila zpět do hry. Míček zastavila síť.

40:A

Hodně nepovedené druhé podání znamená dvojchybu číslo pět. Tomljanovicová má hned na startu rozhodujícího setu brejkbol.

40:40

Australská tenistka se nejdříve ubránila skvělému servisu, ale zanedlouho poté chybovala od základní čáry.

A:40

Vondroušová přehrála soupeřku povedenými údery k čáře. Při snaze o poslední obranu dokonce Tomljanovicová skončila na zemi, ale je v pořádku.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Vondroušová odvrátila brejkbol a po osmi minutách získala první gem ve třetím setu. Za okamžik půjde servírovat a odpovídat Tomljanovicová.

15:0

Tomljanovicová zahajuje hru razantním servisem a přímým bodem, byť Vondroušová znovu příliš nevěří tomu, že se balonek vešel do čtverce.

30:0

Australanka pustila dlouhý míček od Vondroušové do zámezí a vede 30:0.

40:0

Agresivní return Vondroušové zamířil do zámezí, Tomljanovicová má rychle tři gemboly. Začátek třetí sady na podání jí vychází náramně.

40:15

Dvojchyba Australance lehce komplikuje cestu za ziskem gemu.

1:1 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Tomljanovicová navázala na dvojchybu přímým bodem, return Češky skončil v síti. Chorvatská rodačka tedy velmi rychle srovnala na 1:1.

0:15

Tomljanovicová dostala Vondroušovou pod tlak a Češka se dlouho neubránila. Hra teď vypadá stále stejně a Markéta se nedokáže prosadit, aby diktovala tempo.

15:15

Teď se to přeci jen povedlo a Vondroušová zabodovala winnerem.

15:30

Vzápětí však nezvládla těžký bekhend na základní čáře a je v nelehké situaci.

15:40

Forhendový úder Vondroušové od základní čáry skončil v autu a Australanka má k dispozici tři brejkboly.

1:2 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Tomljanovicová returnovala výborně pod nohy Vondroušové a následně se prosadila forhendovým prohozem. Australanka má první brejkbol třetí sady.

Jan Hernych mluvil s Vondroušovou o servisu na tělo, který by mohl fungovat, a brutálním bekhendu Tomljanovicové, jemuž je lepší se raději vyhnout. Uklidňoval svěřenkyni a říkal, aby zůstala silná v hlavě.

0:15

Vondroušová začíná čtvrtý gem třetího setu vítězným úderem do kříže.

15:15

Vzápětí ale Tomljanovicová získává přímý bod z podání.

15:30

Paráda. Vondroušová se prosadila hezkým útokem po čáře rovnou z returnu.

30:30

Po razantním bekhendu Tomljanovicové zahrála Vondroušová forhendem do zámezí. Australanka teď hraje o gembol na 3:1, Češka o brejkbol na 2:2.

40:30

Tomljanovicová zamrzla na základní čáře, ale kraťas Vondroušové nepřelezl přes síť. 57. hráčka světa má gembol a sahá po nadějném vedení.

40:40

Čtvrtá dvojchyba Tomljanovicové přináší shodu.

40:A

Vondroušová se blýskla perfektním prohozem, má brejkbol, ale stěžuje si na předchozí rozhodnutí rozhodčích. Každopádně je to velká šance.

2:2 Markéta Vondroušová získává gem.

Tomljanovicová vyhodila jeden z úderů a ztrácí výhodu brejku. Češka tedy vyrovnává na 2:2, zvládla odvrátit gembol a drží se ve hře.

15:0

Tomljanovicová pomáhá české tenistce další chybou.

30:0

Páska přibrzdila útok Tomljanovicové a nalila míček k útoku Vondroušové. Češka trefila volný prostor a dostala se do vedení 30:0. To je vítaný obrat.

30:15

Vondroušová zabojovala a na okamžik se ubránila náporu Tomljanovicové, nicméně poslednímu útoku už čelit nemohla.

30:30

Česká hráčka nedokázala udolat Tomljanovicovou, neukončila výměnu smečí na síti a Australanka se vrátila do hry. Nakonec zabodovala povedeným volejem.

40:30

Forhend Tomljanovicové je v autu a Vondroušová se hlasitě povzbuzuje.

40:40

Vondroušová zkrátila hru, pak vrátila soupeřku k základní čáře, jenže nedokázala výměnu ukončit. Poslední útok skončil v autu.

A:40

Vondroušová trefila třetí eso, vede na esa 3:1 a má další gembol.

3:2 Markéta Vondroušová získává gem.

To je moc důležité. Přímým bodem z podání se Vondroušová prosadila na závěr pátého gemu třetí sady a odskočila do vedení 3:2. Ze stavu 1:2 tedy dvěma získanými gemy otočila a podávat půjde Tomljanovicová.

15:0

Vondroušová pokazila vyrovnanou výměnu forhendovým úderem do sítě.

30:0

Česká tenistka hraje dnes velmi nevyrovnaně. Dobré momenty střídá s naprosto zbytečnými chybami. Return po druhém servisu Australanky skončil v síti.

40:0

Vzápětí si Tomljanovicová naopak pomohla vynikajícím servisem a brzy rozebrala Vondroušovou.

40:15

Forhend Tomljanovicové v náběhu nepřešel přes síť.

3:3 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Vondroušová si přitáhla soupeřku k síti, ale Tomljanovicová se z těžké situace vyhrabala. Češka pak zahrála do sítě, a tak je stav vyrovnaný.

0:15

Tomljanovicová zahrála skvělý bekhend ven z kurtu a Vondroušová se neubránila. V nouzi poslala balonek do zámezí.

15:15

Chyba Tomljanovicové, míček poslala do sítě.

30:15

Teď byla Markéta trpělivější. Dlouhou výměnu pokazila Australanka dlouhým úderem.

40:15

Výborně. Vondroušová se díky prvnímu servisu dostala do skvělé pozice a úderem do protipohybu zlomila odpor Tomljanovicové.

4:3 Markéta Vondroušová získává gem.

Důležitá hra pro Vondroušovou. Tomljanovicová na konci gemu chybovala, Vondroušová vede 4:3 a Australanka už půjde podávat pod větším tlakem.

0:15

Vondroušová získává fiftýn díky preciznímu kraťasu.

15:15

Tomljanovicová trefila skvěle první servis a dalšími razantními údery přehrála Vondroušovou. Teď už jde opravdu o každý balonek.

30:15

Bohužel Markéta kazí bekhend od základní čáry.

40:15

Forhend hraný pod těžkým úhlem se teď tenistce ze Sokolova vůbec nepovedl a Tomljanovicová vede 40:15.

40:30

Vondroušová se drží ve hře o gem díky skvělému vítěznému returnu.

4:4 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Tomljanovicová si ale v závěru pomohla servisem a pak poslala balonek nechytatelně do rohu kurtu. Podávat jde zase Vondroušová.

0:15

Česká tenistka se teď dostala ze svízelné situace, ale jen na okamžik. Tomljanovicová ji znovu natlačila k základní čáře a Markéta chybovala.

0:30

Skvělý return Australanky pod nohy znamená už vedení 30:0.

0:40

Zbytečná chyba Vondroušové. Češka vypálila forhendem daleko do autu a Tomljanovicová má za stavu 4:4 důležité tři brejkboly.

15:40

První z nich odvrací Vondroušová trochu se štěstím vítězným bekhendem.

30:40

Také druhý je minulostí. Tomljanovicová returnovala daleko do autu.

4:5 Ajla Tomljanovicová získává gem.

Třetí brejkbol už Tomljanovicová proměňuje a za stavu 5:4 půjde podávat na postup do druhého kola. Vondroušová bude bojovat o pokračování zápasu.

15:0

Velká škoda. Vondroušová předvedla skvělou defenzivu a na závěr výměny útočila do protipohybu. Míček ovšem nepřešel přes pásku.

30:0

Další nevynucená chyba Vondroušové. Australská tenistka chorvatského původu je dva míčky od postupu do druhého kola.

40:0

Vondroušová chybovala na forhendu a Tomljanovicová má po dvou hodinách a devíti minutách tři mečboly pohromadě.

40:15

První mečbol odvrátila česká tenistka v náročné výměně winnerem po čáře.

4:6 Ajla Tomljanovicová získává gem, set a zápas.

Druhý mečbol už Tomljanovicová proměňuje. Australanka po dvou hodinách a deseti minutách vítězí 3:6, 6:3, 6:4. Vondroušová se v poslední výměně bránila, jak mohla, ale soupeřka si došla pro vítězný úder.

1:2

Utkání skončilo, mezi nejlepší šestnáctku postoupila Ajla Tomljanovicová.

Tomljanovicová vrátila Vondroušové loňskou porážku z Istanbulu a první petrohradské představení obou hráček skončilo lépe pro Australanku. Češka měla zápas po prvním setu pod kontrolou, ale v dalších dvou sadách už se díky agresivní hře prosadila Tomljanovicová. 20letá Češka byla často pod tlakem, nedařilo se jí podle představ na podání a stejně jako na Australian Open končí v prvním kole.

Tomljanovicová se v druhém kole, chcete-li v osmifinále, utká s domácí kvalifikantkou Anastasijí Potapovovou. Poslední Češkou v turnaji zůstává Petra Kvitová, která měla v prvním kole volný los a v tom druhém narazí na Alison van Uytvanckovou z Belgie.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Právě se děje

před 18 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy