2
6
4
10

Pěkné středeční dopoledne, vítejte u druhého semifinále tenisového turnaje O pohár prezidenta ČTS. V pražské Stromovce se utká Barbora Strýcová s Karolínou Muchovou. Utkání začne ve 12:15.

Třídenní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu pokračuje ve čtvrtek semifinálovými zápasy. Barbora Strýcová v tom první vyzve Karolínu Muchovou a odpoledne změří síly Petra Kvitová s Kateřinou Siniakovou. Ženská čtvrtfinále se obešla bez překvapení, dál postoupily favoritky.

Barbora Strýcová uvažovala poslední dobou o konci kariéry, ale po vynikající sezoně v minulém roce pokračuje dál. Plzeňská rodačka vloni dokráčela až do semifinále Wimbledonu a ve čtyřhře tento grandslamový turnaj spolu se Sie Šu-wej ovládla. Stala se deblovou světovou jedničkou, s Tchaj-wankou si zahrály také finále Turnaje mistryň.

Start nového ročníku zkušené tenistce ve dvouhře tolik nevyšel. Na Australian Open skončila hned v prvním kole a na jiných turnajích nevyhrála více než jedno utkání. Než sezonu zastavila koronavirová krize, měla Strýcová bilanci tří výher a pěti porážek. V turnaji O pohár prezidenta ČTS narazila ve čtvrtfinále na patnáctiletou Lindu Fruhvirtovou a obrovský talent českého tenisu zdolala bez větších obtíží poměrem 6:1 a 7:6.

Barbora Strýcová vyhrála anketu Zlatý kanár 2019.
Barbora Strýcová vyhrála anketu Zlatý kanár 2019. | Foto: ČTK

Barbora Strýcová rozjela během koronavirové pauzy na Instagramu vlastní talk show U Baru. Po Jaromíru Jágrovi bude tento týden zpovídat Petru Kvitovou.

Česká republika

WTA: 31.

Věk: 34 let (28. 3. 1986)

Držení rakety: pravé

Výška: 164 cm

Váha: 60 kg

Barbora Strýcová na turnaji O pohár prezidenta ČTS.
Barbora Strýcová na turnaji O pohár prezidenta ČTS. | Foto: Milan Kammermayer

Také Karolína Muchová prožila vloni skvělou, ba až průlomovou sezonu. Zahrála si finále turnaje WTA v Praze, první titul pak získala v září v Soulu. K tomu ještě připočítejte čtvrtfinále Wimbledonu a není divu, že v říjnu figurovala třiadvacetiletá tenistka z Olomouce na začátku třetí desítky světového žebříčku.

Jenže ani u Muchové neproběhl začátek roku 2020 podle představ. V Melbourne došla jen do druhého kola a po Australian Open ukončila spolupráci se slovenským trenérem Emilem Miškem. Několik zápasů pak odehrála Muchová bez oficiálního kouče, než se dohodla s Davidem Kotyzou. Na kurtech Sparty ve Stromovce začala po dlouhé pauzy hladkou výhrou 6:3, 6:4 nad Kristýnou Plíškovou.

Karolína Muchová na turnaji O pohár prezidenta ČTS.
Karolína Muchová na turnaji O pohár prezidenta ČTS. | Foto: Milan Kammermayer

Karolína Muchová zazářila mimo kurty jako zpěvačka a nadaná hudebnice.

WTA: 26.

Věk: 23 let (21. 8. 1996)

Výška: 180 cm

Přestože ženy hrají svůj turnaj na jiném kurtu než muži, dnešní utkání na sebe budou plynule navazovat. Proto Strýcová s Muchovou čekají, až na antukovém dvorci skončí zápas Zdeňka Koláře s Vítem Kopřivou. Pak nastoupí obě hráčky na kurt s tvrdým povrchem. Kolář vyhrál první set 6:3, v druhém prohrává 3:4 a půjde podávat.

Vynucená pauza některým tenistům pořádně zatopila.

Na okruhu WTA neodehrály Strýcová s Muchovou žádný vzájemný zápas. V české tenisové extralize se střetly dvakrát. Před čtyřmi lety vyhrála Strýcová 6:4, 4:6, 6:2 a Muchová jí vloni porážku vrátila. Zvítězila 6:4, 7:6.

Kolář porazil Kopřivu 6:3, 7:6 a postoupil do finále turnaje O pohár prezidenta ČTS. Za pár minut už by tedy měly začít Strýcová s Muchovou.

Obě tenistky už jsou na kurtu a rozehrávají se.

Hlavním rozhodčím utkání je Jan Carboch.

0:0

Utkání právě začalo.

15:0

Muchová si rychle uhrála první fiftýn zápasu.

30:0

Olomoucká rodačka rozběhala Strýcovou a došla si na síť pro jednoduchý vítězný volej.

30:15

Teď přichází první dvojchyba Muchové.

40:15

Strýcová returnovala druhé podání Muchové jen do sítě.

40:30

Muchová si myslel, že úder její soupeřky dolétl do autu, ale hra pokračovala. Strýcová využila chvilkového momentu překvapení k vítěznému útoku.

0:1 Karolína Muchová získává gem.

Přímým bodem z podání ukončuje Muchová první gem, dokázala si v klidu podržet servis. Výměna stran a servíruje Strýcová.

15:0

Return Muchové se nevešel do dvorce.

15:15

Muchová výborně zrychlila hru, oběhla si balonek a forhendem zametla míček k čáře. Strýcová byla bez šance.

15:30

Strýcová vyrazila po podání na síť, ale neporadila si s nízkým volejem, který tahal zpod noh. Balonek nepřešel na druhou stranu.

30:30

Výborná výměna ze strany Strýcové. Postupně začala ve výměně dominovat, v pravý čas vyrazila na síť, připravila si pozici volejem a následně zasmečovala.

30:40

Po nevynucené chybě Strýcové od základní čáry má Muchová první brejkbol.

40:40

Forhendový útok Muchové minul roh kurtu, Strýcová v tomto gemu žije.

40:A

Teď se zase útok vůbec nepovedl Strýcové, byl z toho docela daleký aut. Muchová má proto druhou šanci, druhý brejkbol.

40:40

Klasika od Strýcové. Bleskový přechod na síť po podání a skvěle uklizený volej. Tady neměla soupeřka nárok.

40:A

Třetí brejkbol, znovu po úderu Strýcové od základní čáry do sítě.

0:2 Karolína Muchová získává gem.

Muchová se tentokrát voleji Strýcové ubránila a vytáhla prohoz. Soupeřka si na síti neporadila dobře, zkazila, a proto ztrácí na úvod servis.

15:0

Muchová založila výměnu na kvalitním podání a postupně ji dohrála smečí.

30:0

Úder Muchové zpomalila páska a Strýcová vyrazila logicky na síť. Jenže Karolíně se pak povedl skvělý lob, možná přesně na základní čáru.

40:0

Strýcová sice doběhla kraťas od Muchové, ale pak míček o pásku vyhodila do autu.

0:3 Karolína Muchová získává gem.

Vynikající hra od Muchové. Forhendem zaútočila po čáře a výměnu jistě dohrála na síti, byť nešlo o nejjednodušší volej. Potvrdila brejk a vede 3:0.

15:0

Strýcové se nepovedl stopvolej podle představ, ale potom na síti dobře odhadla směr útoku Muchové a vykryla ho. Na konci stála úspěšná smeč.

15:15

Muchová se omlouvá za ukázkové prasátko. Míček se po jejím prohozu sotva překulil na druhou stranu a Strýcová neměla šanci, přestože byla blízko.

15:30

Bára si vyčítá lacinou chybu a dostává se do těžké situace.

15:40

Tvrdá forhendová rána Muchové po lajně slaví úspěch. Strýcová nemohla na míček dosáhnout a čelí dvěma brejkbolům.

0:4 Karolína Muchová získává gem.

Zatím je to v první sadě jednoznačná záležitost. Muchová hrála v poslední výměně opět jistě, zato Strýcová zkazila úder od základní čáry.

0:15

Vítězka deblu na loňském Wimbledonu rozkmitala rychlé nohy, doběhla kraťas a uklidila balonek forhendem do volného prostoru.

0:30

Bekhend Muchové od základní čáry zastavila páska.

0:40

Strýcová nicméně nevzdává boj o první sadu a má k dispozici tři brejkboly. Muchová nezvládla úder po jejím returnu.

15:40

Přímým bodem z podání Muchová odvrací první brejkbol.

30:40

Eso znamená další snížení. Ještě jeden brejkbol zbývá Strýcové.

40:40

Znovu trefila Muchová první podání, ale pak se hrála vyrovnaná výměna. Bára ji chtěla zlomit náběhem na síť, Karolína to přečetla a vytasila vítězný bekhendový prohoz.

40:A

Nevynucená chyba Muchová však přináší čtvrtý brejkbol pro Strýcovou.

1:4 Barbora Strýcová získává gem.

Dvojchyba Muchové končí pátý gem, Strýcová zapisuje první bod. Přišla sice o náskok 40:0, ale čtvrtý brejkbol proměnila a vrací se do hry o první set.

0:15

Tohle zamrzí. Strýcová dobře rozehrála výměnu, ale pak napálila balonek forhendem těsně do autu.

0:30

Muchová zkrátila hru rovnou z returnu, byl to spíš takový úder z nouze. Nicméně Strýcová přidala lehkou chybu.

15:30

Muchová hodně vynesla forhendový úder z rohu kurtu a míček zamířil daleko do zámezí. Pořád má ale solidní šanci na brejkboly.

15:40

První dvojchyba na straně Strýcové a dva brejkboly pro Muchovou.

1:5 Karolína Muchová získává gem.

Strýcová útočí hrubě nepovedeně a potřetí v zápase ztrácí servis, zatím si neuhrála ani jeden. Muchová jde podávat na zisk úvodní sady.

15:0

Přímý bod z podání pro loňskou vítězku turnaje v Soulu.

15:15

Strýcová returnovala k základní čáře a Muchová poslala míček do sítě.

30:15

Muchová přešla po dobrém servisu na síť a zvládla nelehký bekhendový volej. Strýcová pak prohazovala pouze do saka.

40:15

Return Strýcové je v autu, Muchová má dva setboly.

1:6 Karolína Muchová získává gem a set.

Přímý bod z podání ukončuje první sadu po pouhých 27 minutách. Muchová předvedla dominantní výkon a má zatím mnohem blíže do finále.

15:0

Bekhendový úder Muchové v síti na úvod druhého setu.

30:0

Muchová byla dlouho trpělivá, nakonec se odhodlala k útoku jako první Strýcová a zakončila výměnu přesným forhendem do kříže.

30:15

Vzápětí si čtyřiatřicetiletá tenistka vyčítá bekhendový úder mimo kurt.

40:15

Strýcová musela jít přes druhý servis, ale Muchová jí teď pomohla docela lacinou bekhendovou chybou od základní čáry.

40:30

Slabší moment teď Muchová vystřídala s perfektním forhendovým útokem po lajně.

1:0 Barbora Strýcová získává gem.

Muchová posílá další balonek do zámezí a Strýcová poprvé v zápase drží svůj servis. Dostává se na úvod druhého dějství do vedení.

15:0

Muchová brzy po dobrém prvním servisu přešla na síť a donutila Strýcovou k chybě.

30:0

Přímý bod z podání pro slečnu, která během koronavirové pauzy ukázala, že by se profesně neztratila ani ve světě hudby.

30:15

Kraťas Muchové nebyl optimální a Strýcová míček doběhla. Pak Karolína dobře odhadla směr útoku soupeřky, jenže nezkrotila balonek tak, aby dopadl do kurtu.

30:30

Strýcová přesnými údery u sítě rozebrala Muchovou a nakonec její odpor zlomila. Teď může zkušenější tenistka zabojovat o brejkbol.

30:40

Strýcová se tvrdě opřela do náběhového returnu, umístila míček k postranní čáře a Muchová se neubránila. Rodačka z Plzně má brejkbol.

40:40

Muchová odvrací brejkovou šanci Strýcové skvělým servisem.

A:40

Vysoký return Strýcové dolétl až do autu.

40:40

Bojovná a dlouhá výměna končí chybou Muchové od základní čáry. Bekhendový úder jen těsně nepřešel přes síť.

40:A

Strýcová rozezněla plot na straně kurtu důraznou smečí. Skvělým způsobem si Barbora postupně došla k tomuto rozuzlení a druhému brejkbolu.

40:40

Jenže o pár sekund později si emotivní hráčka vyčítá zbytečnou bekhendovou chybu. Muchová tedy pořád živí naději na udržení servisu.

A:40

Strýcová si obíhala balonek na forhend, což ji ale rozhodilo z tempa. Útočný úder pak zmizel v zámezí.

1:1 Karolína Muchová získává gem.

Byl to boj, ale Muchová si podání udržela. Odvrátila dva brejkboly a gembol proměnila útokem přesně na postranní lajnu. Do akce jdou nové míče.

0:15

Strýcová útočila do autu.

15:15

Strýcová byla u kraťasu na síti včas a poslala míček nepříjemně pod nohy Muchové. Prakticky soupeřce znemožnila další úspěšný úder.

30:15

Return tenistky z Olomouce vylétl z dvorce.

40:15

V těchto pozicích Strýcová nechybuje. Postupně si připravila útok a učebnicově přešla na síť. Volej v ideální výšce uklidila do volného prostoru.

40:30

Strýcová se neubránila útoku Muchové, ale ještě má jeden gembol.

2:1 Barbora Strýcová získává gem.

Dlouhý return od Muchové končí třetí gem druhé sady. Obě tenistky si zatím drží podání, Strýcová ještě nenabídla v druhém setu ani jeden brejkbol.

15:0

Muchová zahajuje hru vítězným forhendovým topspinem.

15:15

Další forhend Muchové od základní čáry už zabrzdila síť.

30:15

Vzápětí trefuje Karolína své třetí eso v zápase.

30:30

Strýcová skvěle přelobovala Muchovou u sítě.

30:40

Muchová se neubránila útoku soupeřky a znovu musí čelit brejkbolu.

40:40

Čtvrtým esem Muchová odvrací brejkbol a dostává se na shodu.

A:40

Strýcová se nedokázala dobře zkoordinovat k docela jednoduchému úderu a výsledkem byl zkažený úder do sítě.

2:2 Karolína Muchová získává gem.

Forhend Strýcové se zastavil až v autu, Muchová i v druhém gemu na podání v druhém setu odvrátila brejkbol. Vyrovnaný stav, podává Bára.

15:0

Muchová nedostala return na druhou stranu kurtu.

15:15

Strýcová ve výměně od základní čáry přetáhla bekhend.

15:30

Strýcová zaútočila a zdálo se, že jde správně na síť, že má výměnu pod kontrolou. Jenže Muchová vytáhla vynikající bekhendový prohoz.

30:30

Muchová returnovala do zámezí.

40:30

Muchová byla u balonku pozdě a netrefila se do kurtu.

40:40

Strýcová měla před sebou relativně odkrytou druhou polovinu dvorce, ale poslala míček forhendem do sítě. Vyčítá si, že už měla výměnu v hlavě předem dohranou.

A:40

Strýcová vykročila po podání k síti a skvěle se popasovala s nelehkým volejem.

3:2 Barbora Strýcová získává gem.

Muchová u sítě zkazila nalitý balon, načež se na sebe obě hráčky usmály. Tohle měl být bod pro Muchovou, ale má ho Strýcová a znovu vede.

0:15

Muchová nedostala přes síť forhendový úder křížem.

0:30

Ani další forhend od základní čáry Muchové nevyšel, míček skončil v zámezí. Jistota z prvního setu je u olomoucké tenistky ta tam.

0:40

Strýcová si poradila s vyššími balonky a ten poslední nemilosrdně zatloukla. Má tři brejkboly pohromadě a mohla by odskočit do vedení 4:2.

15:40

Přímý bod Karolíny z podání.

30:40

Útočný úder Strýcové minul cíl a skončil v autu.

40:40

Muchová byla rychle u krátkého returnu Strýcové a poslala balonek forhendem do odkrytého prostoru. Dostala se tedy z těžkého skóre 0:40.

40:A

Jenže teď zase chyba z forhendu. Stejně jako v prvním setu Muchová po vyrovnání na 40:40 fiftýn ztrácí a nabízí další brejkbol.

40:40

Bekhendovým útokem dostala Muchová soupeřku do nelehké situace a stačilo to na bod. I čtvrtý brejkbol odvrácen.

A:40

Muchová zabodovala z prvního servisu.

3:3 Karolína Muchová získává gem.

Muchová si může oddechnout. Po bekhendovém voleji vyrovnává na 3:3, odvrátila čtyři brejkboly a drží vyrovnaný stav druhého setu.

15:0

Strýcová využila jediný z jedenácti brejkbolů, a proto ve druhé sadě zatím nevede. Při svém podání ale začala dobře.

15:15

Karolína se dotahuje zásluhou přesného bekhendu po lajně.

15:30

Strýcová nedosáhla na skvělý forhendový prohoz Muchové.

15:40

Druhá dvojchyba Strýcové a první dva brejkboly pro Muchovou v druhé sadě.

3:4 Karolína Muchová získává gem.

Muchová vydřela bod a proměňuje brejkbol. Ubránila se salvě útoků od Strýcové, včetně jedné smeče, a na konci stál špatný volej Báry.

0:15

Vysoký obranný lob Muchové spadl do deblového koridoru.

0:30

Hezká a vyčerpávající výměna. Muchová neukončila hru nalitým volejem na síti a po několika dalších úderech jako by trochu odflákla poslední lob.

15:30

Zbytečná chyba Strýcové. Return druhého servisu poslala do saka.

15:40

Muchová běhala u sítě dokola a nestačila se srovnat k finálnímu forhendu. Poslala ho do zámezí a nabízí dva brejkboly Strýcové.

4:4 Barbora Strýcová získává gem.

Teď už Strýcová proměňuje brejkbol a srovnává na 4:4. Muchová vyhodila do autu volej od sítě, Bára jde podávat.

0:15

Muchová zaútočila po lajně a dál už hrát nemusela. Strýcová totiž obranný lob vyhodila do zámezí.

15:15

Při další výměně šla Muchová do rizika, práskla do míčku po druhé postranní čáře, ale tentokrát přestřelila.

15:30

Strýcová si vyčítá náběh na síť, tady to neměla připravené. Muchová trestala přesným prohozem.

15:40

Forhendový úder Strýcové po returnu Muchové ulétl do deblového koridoru, a tak má olomoucká tenistka dva brejkboly.

30:40

Muchová zvládla těžký halfvolej u sítě, ale na Strýcovou to nestačilo. Teď to byla ona, kdo se blýskl skvělým prohozem k čáře.

40:40

Bára se nebála vysokého forhendového voleje a napálila balonek mimo dosah Muchové. Odvrací tak i druhý brejkbol.

A:40

Dobrý nápad Muchové, ale míček při pokusu o kraťas nepřešel za síť.

5:4 Barbora Strýcová získává gem.

Strýcová otočila skóre gemu a vede 5:4. Muchová hrála při returnu do sítě a půjde podávat na udržení v první sadě. Pokud Strýcová vyrovná na 1:1, rozhodne supertiebreak do deseti bodů.

15:0

Muchová zahajuje gem skvělým winnerem po čáře. Strýcové se podařil return, ale soupeřka odpověděla ještě lepším balonkem.

15:15

Po přesném forhendu dosáhla Strýcová na vyrovnání.

15:30

Muchová pokazila bekhendový volej vysoko ve vzduchu, poslala balonek do pásky a Strýcová je rázem dva míčky od vítězství v setu.

30:30

Strýcová pouštěla forhendový úder Muchové do autu, jenže míček spadl přesně na čáru.

40:30

Karolína otočila skóre a má gembol. Po dobrém podání přešla na síť a zakončila rychle jednoduchou smečí.

40:40

Strýcová se natlačila na síť a nedala soupeřce šanci k prohozu. Na své poměry rutinním volejem ukončila výměnu a je zpět na shodě.

A:40

Laciná chyba u sítě. Strýcová si nahlas spílá, protože tohle měl být její bod. Místo toho má gembol Muchová.

40:40

Obranný bekhend Muchové byl dlouhý, tvrdý boj o desátý gem druhého setu pokračuje. Strýcová je znovu dva míčky od vyrovnání na 1:1.

40:A

Forhendový prohoz Strýcové se mění ve vítězný balonek. Plzeňská rodačka má setbol.

6:4 Barbora Strýcová získává gem a set.

Strýcová vykročila proti druhému podání, suverénně zametla míček do rohu kurtu a srovnala na 1:1. O postupující rozhodne supertiebreak do deseti bodů.

0:1

Strýcová si na úvod supertiebreaku nepodržela servis. Muchová ji prohodila a bude dvakrát podávat.

1:1

Složitý volej u sítě Muchová nezvládla, míček končí v koridoru pro debl.

1:2

Smečí doprostřed kurtu ukončila Muchová výměnu a znovu vede.

2:2

Strýcová se dočkala dárku od soupeřky v podobě nevynucené chyby.

3:2

Bára otáčí skóre. Zatlačila na Muchovou, a ta poslala balonek do sítě.

3:3

Výborným returnem se Strýcová dostala na koně, připravila si soupeřku, jenže pak na své poměry až nepochopitelně pokazila volej. Strany se mění za vyrovnaného stavu.

4:3

Supertiebreak je zatím plný zbytečných chyb z obou stran. Muchová vyhodila úder od základní čáry do autu a Strýcová jde dvakrát na podání.

4:4

A další nevynucená chyba, teď ze strany Strýcové. Netrefila útok po čáře bekhendem.

4:5

Strýcová prohrála oba míčky na podání a švihla raketou o zem.

4:6

Muchová se trefila lobem přesně do růžku kurtu, Strýcová sice balonek vrátila, ale u sítě pak upadla. Karolína má tedy zajímavou výhodu.

4:7

Také další fiftýn jde za Muchovou a už je to o tři body. Strýcová může dvěma servisy zmírnit nepříznivý stav.

4:8

Muchová si došla dvěma dobrými údery pro smeč z velké výšky a trefila se přesně. Dva míčky scházejí Karolíně k postupu.

4:9

Skvěle Muchová! Vystřihla pěkný prohoz, pak doběhla kraťas opravdu na poslední chvíli a ještě uklidila míček do volného prostoru. Pět mečbolů.

5:9

Muchová měla výměnu skvěle rozehranou, ale Strýcová se ubránila. Karolína se pak rozhodla pro těžký bekhendový volej a netrefila kurt.

6:9

Strýcová ještě vykřesala naději. Zatlačila na Muchovou, dohrála výměnu u sítě a půjde podávat. Karolína má ještě tři mečboly.

6:10 Karolína Muchová získává supertiebreak a zápas.

Je hotovo. Muchová zaútočila ostře forhendem po čáře a Strýcová už balonek nevrátila. Za hodinu a 42 minut postupuje Muchová do finále.

1:2

Karolína Muchová vítězí 6:1, 4:6 a 10:6 a postupuje.

Muchová pro sebe utrhla první set za 27 minut, ale v druhém setu to už žádná jednostranná záležitost nebyla. Naopak Karolína dávala Strýcové při svém servisu spoustu šancí a hra byla vyrovnaná. Strýcová dokázala využít brejkbol v pravý čas, srovnala na 1:1 a dotáhla zápas do supertiebreaku. V něm po vyrovnaném začátku utekla Muchová a vyhrála 10:6.

Ve finále se Muchová zítra utká s vítězkou dnešního odpoledního semifinále mezi Petrou Kvitovou a Kateřinou Siniakovou. Obě utkání vám Aktuálně.cz přinese prostřednictvím online reportáže.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký den.