WTA Moskva • 1. kolo • 11:33

Kateřina Siniaková - Donna Vekičová

Kateřina Siniaková
Kateřina Siniaková
2
6
6
Donna Vekičová
Donna Vekičová
0
0
2
Jednadvacetiletá hráčka z Hradce Králové neprožívá příznivé období. V červenci sice ovládla turnaj v Bastadu, ale od té doby zvládla z jedenácti duelů vítězně pouze tři.
Stejně stará rodačka z Osijeku letos triumfovala na trávě v Nottinghamu a na US Open došla do třetího kola. Z asijské šňůry turnajů si však přivezla tři porážky v řadě.

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z utkání prvního kola ženského tenisového turnaje v Moskvě mezi Kateřinou Siniakovou a Donnou Vekičovou z Chorvatska. Zápas začne v pondělí 16. října v 11:33.

Tenisová sezona se pomaličku chýlí ke konci, ale několik turnajů stále ještě zbývá odehrát. Dnešním dnem startuje v Moskvě hlavní fáze Kremlin Cupu, kde má český tenis v pavouku dvě želízka. Kateřina Siniaková změří v prvním kole síly s vrstevnicí Donnou Vekičovou z Chorvatska. Zápas začne na centrálním kurtu po mužském utkání mezi Čoričem a Selou.

Kateřina Siniaková v Bastadu 2017
Kateřina Siniaková v Bastadu 2017 | Foto: Reuters

Kateřina Siniaková se nedávno dozvěděla nepříjemnou zprávu o zranění kolena své deblové parťačky Lucie Hradecké, se kterou měly jistou účast na Turnaji mistryň. Takhle ale obě Češky o možnost startu v Singapuru přišly. Siniaková s Hradeckou hrály letos ve čtyřhře finále na pěti turnajích včetně US Open, ale titulu se nedočkaly. Zato ve dvouhře jednadvacetiletá tenistka z Hradce Králové zazářila na turnajích v Šen-čenu a Bastadu, kde získala své první dva vavříny na okruhu WTA.

 

V dubnu se Siniaková probojovala do čtvrté desítky světového žebříčku, ale ve druhé polovině sezony se jí vyjma turnaje v Bastadu moc nedařilo. Na všech čtyřech grandslamových turnajích skončila hned v prvním kole a nedokázala prorazit ani na větších podnicích americké či asijské šňůry na podzim. Z posledních deseti zápasů vyhrála jen dvakrát v Tokiu a ve Wu-chanu. Nyní má v zádech tři porážky v řadě od Linettové ve Wu-chanu, Stosurové v Pekingu a Golubicové v Linci. Švýcarce podlehla před pěti dny 7:6, 2:6 a 3:6.

Kateřina Siniaková na US Open 2017
Kateřina Siniaková na US Open 2017 | Foto: Reuters

Kateřina Siniaková

Česká republika

WTA: 52.

Věk: 21 let (10. 5. 1996)

Držení rakety: pravé

Výška: 174 cm

Váha: 69 kg

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu 2017
Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu 2017 | Foto: Reuters

Donna Vekičová je jednadvacetiletou tenistkou z chorvatského Osijeku, o měsíc mladší než Siniaková. Svůj první turnaj vyhrála už v roce 2014 v Malajsii a druhý zářez přidala letos v létě na trávě v Nottinghamu. Na US Open došla letos do třetího kola, vyrovnala svůj nejlepší výsledek na grandslamu a v žebříčku poskočila na pětačtyřicátou pozici, čímž si vytvořila nové maximum.

 

Přítelkyně švýcarského tenisty Wawrinky hrála po US Open turnaj nižší kategorie ITF v Petrohradu, ale v semifinále proti Jastremské skrečovala. Asijské turné pak Chorvatce vůbec nevyšlo. Ve Wu-chanu prohrála v prvním kole s domácí Šuaj Čang, v Pekingu nestačila na Vandewegheovou a překvapivě podlehla také Brazilce Haddad Maiové v Tchien-ťinu. Jihoameričanka zvítězila 6:7, 6:4 a 6:2.

Hráčská party před Wimbledonem 2017: Donna Vekičová a Stan Wawrinka
Hráčská party před Wimbledonem 2017: Donna Vekičová a Stan Wawrinka | Foto: ČTK

Donna Vekičová

Chorvatsko

WTA: 47.

Věk: 21 let (28. 6. 1996)

Držení rakety: pravé

Výška: 179 cm

Váha: 64 kg

Druhé kolo Wimbledonu 2017: Donna Vekičová
Druhé kolo Wimbledonu 2017: Donna Vekičová | Foto: Reuters

Kateřina Siniaková a Donna Vekičová odehrály na okruhu WTA jediné vzájemné utkání loni v kvalifikaci v Birminghamu. Češka tehdy zvítězila jasně 6:3 a 6:0

Dudi Sela si poradil s Bornou Čoričem ve dvou setech, a tak už se nyní v moskevské hale rozehrávají Siniaková s Vekičovou. Česká tenistka hraje v Rusku vždy velmi ráda, neboť tam má mnoho rodinných příslušníků z otcovy strany.

Vekičová vyhrála los a zvolila si pro první gem servis.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15

Vekičová přizvedla míček o pásku, ale výrazně tím svůj úder zpomalila. Siniaková se vydala na síť, zaútočila a ukončila výměnu bekhendovým volejem.

15:15

Chorvatská hráčka musela jít přes druhý servis a následně bojovat s křižným returnem Siniakové. Zvládla to, zato Češka už další bekhend netrefila čistě.

15:30

Výborně. Siniaková byla ve výměně aktivnější a úderem po čáře do bekhendu donutila soupeřku k chybě. Češka není daleko od brejkbolů.

30:30

Vekičová však reaguje prvním esem zápasu.

30:40

Vekičové se příliš nepovedl kraťas a Siniaková zahrála po čáře. Chorvatka v obraně zvedla míček nad síť, odkud už Češka smečovala. Je tu brejkbol.

1:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Siniaková využívá první brejkbol a hned v první hře bere soupeřce podání. Vekičové nevyšel ani druhý bekhendový kraťas, míček skončil v síti.

0:15

Rodačka z Hradce Králové začíná na podání dvojchybou.

15:15

I podruhé musela Siniaková podávat dvakrát, ale tentokrát už se do čtverce trefila. Vekičová returnovala bekhendem do sítě.

15:30

Chorvatská hráčka byla v delší výměně trpělivější a dočkala se chyby Siniakové. Češka útočila forhendem po čáře, jenže balonek spadl do deblového koridoru.

30:30

Siniaková se pustila okamžitě po vyšším returnu Vekičové do útočení a zatloukla soupeřku bekhendem. Vekičová hrála v tuhé defenzivě do autu.

30:40

V prvním gemu páska Vekičové nepomohla, teď už ano. Chorvatka měla výměnu dobře rozehranou, ale při zakončení jí pomohlo štěstí. Vekičová má brejkbol.

40:40

Vekičová si oběhla druhé podání Siniakové a forhendovým returnem se snažila výměnu ukončit. Míček ale spadl těsně za postranní čáru.

A:40

Siniaková roztočila druhý servis a poslala míček přesně na téčko. Vekičová returnovala bekhendem do autu, gem teď může ukončit Češka.

2:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Skvěle! Siniaková odvrátila brejkbol a následně si parádním servisem došla pro zisk gemu. Vekičová nevrátila její první podání a prohrává už 0:2.

0:15

První dvojchyba přichází také z rakety Vekičové.

0:30

Chorvatka dobře podala, ale vzápětí pokazila forhendový útok. Míček skončil daleko v zámezí a Siniaková je opět na nadějném skóre.

15:30

Chorvatská hráčka přešla po dobrém servisu na síť a podařilo se jí snížit.

15:40

Siniaková dostala soupeřku pod tlak skvělým returnem k postranní čáře a Vekičová zahrála pouze do sítě. Češka má dva brejkboly na vedení 3:0.

3:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Chorvatka zatím pomáhá Siniakové velkým množstvím chyb. Po returnu Češky hrála znovu do sítě a už podruhé v prvním setu ztrácí servis.

15:0

Přímý bod pro Siniakovou na začátek dalšího servírovacího gemu.

30:0

Vekičová returnovala k základní čáře, ale česká hráčka se odhodlala dokonce odtud rovnou zaútočit. Byl z toho úžasný bekhendový winner do rohu kurtu.

40:0

Kateřina je teď v pořádné euforii! Eso ven z kurtu znamená tři gemboly.

40:15

Po druhém podání Siniakové ale ukázala svou sílu také Vekičová. Její return byl hodně razantní a Češka pod tlakem nedokázala míček vrátit.

4:0 Kateřina Siniaková získává gem.

S dalším takovým returnem už se Siniaková popasovala velmi dobře a přehodila balonek zpět. Vekičová hrála do sítě, a tak vede Češka 4:0.

0:15

Chorvatka vůbec není ve své kůži. Po returnu Siniaková vyhodila míček do autu.

0:30

Zato Siniaková uhraje snad všechno. Return přetavila v další vítězný balonek.

0:40

Siniaková vytáhla další nechytatelný úder z forhendu a míček dopadl přesně do růžku. Vekičová si na něj sáhla, ale neměla šanci na udržení. Tři brejkboly.

15:40

Chorvatská tenistka odvrací první brejkbol esem.

5:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Siniaková získává třetí brejk a může si dělat naděje na kanára. Vekičová napálila balonek po jejím returnu znovu do sítě, vůbec se jí zatím nedaří.

15:0

Siniaková začíná na podání znovu přímým bodem.

30:0

Vekičová už se určitě těší, až začne druhý set zase od nuly. Bekhendový úder poslala pokrčenýma rukama jen do sítě.

40:0

Po další nevynucené chybě Chorvatky má Siniaková tři setboly!

40:15

Siniakové se nepovedl forhend od základní čáry a míček skončil v zámezí. To ale Češce nemusí tolik vadit, stále jí zbývají dva setboly.

6:0 Kateřina Siniaková získává gem a set.

Po dvaceti minutách získává Siniaková první sadu poměrem 6:0. Vekičová se musela natahovat a zahrála poslední forhend v setu jen do autu.

0:15

Druhou sadu otevírá Vekičová svou druhou dvojchybou v zápase.

0:30

Výborná obrana Siniakové! Češka teď měla trochu štěstí, ale všechny balonky poctivě oběhala. Vekičová ji pak odměnila úderem těsně do zámezí.

0:40

Siniaková takřka nekazí a chorvatská tenistka to má opravdu těžké. Češka se ubránila, sama přešla do útoku a smečí si došla pro tři brejkboly.

15:40

Vekičová odvrací první brejkbol přesným útokem do rohu kurtu.

1:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Siniaková pokračuje ve vynikajícím výkonu. Doběhla kraťas a poslala míček neomylně po čáře. Vekičová znovu hned na startu setu přišla o servis.

15:0

Siniaková podává s novými míči a začíná dobře. Po servisu zaútočila přesně na základní čáru a Vekičová odrazila balonek jen do autu.

30:0

Přímý bod z prvního podání pro českou tenistku.

40:0

Česká tenistka nedává o měsíc mladší Chorvatce vůbec žádnou šanci. Útok po čáře znamená další fiftýn na stranu Siniakové.

2:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Vekičová se opřela do returnu vší silou, jenže bekhendem napálila balonek jen do saka. Siniaková potvrzuje brejk na začátku druhé sady čistou hrou.

15:0

Tenhle obrázek není častý. Siniaková udělala chybu od základní čáry.

15:15

Vekičová si připravila pozici dobrým kraťasem, ale nedokázala výměnu na síti ukončit. Siniaková se pak blýskla těžkým lobem přímo z voleje.

15:30

Tohle musí být pro Chorvatku pořádně k vzteku. Siniaková se skvěle pohybuje a všechny údery trefuje do kurtu. Bekhendový winner po čáře je toho příkladem.

30:30

Druhé eso v zápase pro Vekičovou. Chorvatka se trefila na téčko.

30:40

Bekhendový úder vkleče Vekičové po returnu Siniakové vůbec nevyšel. Míček vynesla daleko do zámezí a opět musí čelit brejkbolu.

3:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Vekičová měla soupeřku dvakrát na raketě, ale napoprvé se Siniaková ubránila a podruhé to byl aut. Chorvatka je hodně dole, prohrává 0:6 a 0:3.

15:0

Siniaková zahrála po returnu Vekičové míček do protipohybu soupeřky.

30:0

Znovu se česká tenistka hned po returnu Vekičové pustila do útoku. Poslala míček na základní čáru a odpovědí byl dlouhý forhend od Chorvatky.

30:15

Siniaková si servisem připravila pozici pro útok, ale tentokrát hrála mimo kurt.

40:15

Česká tenistka je dnes skvělá na nohách. Doběhla další kraťas Vekičové a poslala balonek po čáře. Vekičová hrála pouze do autu.

4:0 Kateřina Siniaková získává gem.

Přímý bod z podání pro Siniakovou na konec gemu! Češka vede ve druhém setu 4:0 a kráčí za postupem. Ještě v tomto zápase neztratila jedinou hru.

0:15

Vekičová zahrála po returnu Siniakové do zámezí.

15:15

Přímý bod pro chorvatskou tenistku z Osijeku.

15:30

Po přímém bodu však udělala Vekičová dvojchybu.

15:40

Vekičová si rozběhala Siniakovou, ale pak poslala slabý bekhend pokrčenýma rukama jen do pásky a míček se vrátil zpět. Jsou tu další dva brejkboly.

30:40

Bekhendový return Siniaková končí těsně za základní čárou. Chorvatka teď zkusí zabojovat alespoň o jednu čestnou hru.

40:40

Je tady teprve druhá shoda v zápase. Vekičová zaútočila po dobrém podání a Siniaková nedokázala míček dostat přes pásku.

A:40

Znovu si Vekičová pomohla dobrým podáním a ukončila výměnu forhendem ven z kurtu. Vítězným balonkem se Chorvatka dostává na výhodu.

4:1 Donna Vekičová získává gem.

Dva kanáry to nebudou. Vekičová získává první gem v zápase po dlouhém returnu Siniakové. Česká hráčka ale stále drží otěže zápasu pevně v rukách.

15:0

Vekičová se dlouho držela ve výměně, ale takovému tlaku nemohla odolávat věčně. Siniaková přišpendlila bekhend cross přímo na postranní čáru.

30:0

Další vítězný bekhend pro českou tenistku! Tentokrát hrála Siniaková hned po returnu Chorvatky po čáře. To byla nádhera.

40:0

Zato Vekičové bekhendový útok nevyšel, balonek skončil v zámezí.

5:1 Kateřina Siniaková získává gem.

Vekičová nemá žádnou šanci na příjmu. Vrátila míček k základní čáře, ale na útok Siniakové do rohu kurtu nereagovala. Češka je gem od postupu.

15:0

Return Siniakové nepustila na druhou stranu síť.

30:0

Vekičová přidává další přímý bod z podání a poprvé v zápase vede 30:0.

30:15

Po dalším returnu od Siniakové hrála Chorvatka pouze do sítě.

40:15

Páska přizvedla a zpomalila úder od Siniakové, přičemž Vekičové tuto šanci využila. Zaútočila bekhendem po čáře a Češka už se do hry nevrátila.

5:2 Donna Vekičová získává gem.

Chorvatská tenistka se ještě drží v zápase, ale šance jsou z jejího pohledu mizivé. Siniaková půjde po přestávce podávat na postup do druhého kola.

15:0

Siniaková začíná osmý gem druhého setu přímým bodem z prvního podání.

30:0

Vzápětí je tu eso! Siniaková chce zřejmě dohrát utkání ve velkém stylu.

30:15

Tohle bylo moc pěkné od Vekičové. Chorvatka šikovně změnila rytmus hry křižným bekhendovým kraťasem a Siniaková balonek nedoběhla.

40:15

Siniaková si po dobrém servisu vypracovala skvělou útočnou pozici a poslala míček forhendem po čáře. Bekhendová odpověď Vekičové se do kurtu nevešla. Česká tenistka má dva mečboly.

6:2 Kateřina Siniaková získává gem, set a zápas.

Neuvěřitelné představení Siniakové je u konce! Česká tenistka postoupila na svém oblíbeném turnaji v Moskvě do druhého kola za padesát minut. Vekičová ukončila zápas bekhendovou chybou a odchází hodně zklamaná.

2:0

Utkání skončilo, Kateřina Siniaková zvítězila 6:0 a 6:2.

Kateřina Siniaková i ve druhém vzájemné utkání jasně porazila Donnu Vekičovou a zvládla to za mimořádně krátkou dobu. Ve druhém kole změří česká tenistka síly s jednou z domácích hráček. Její soupeřkou bude buď Darja Kasatkinová, anebo Anastasija Pavljučenková.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký den.

Právě se děje

před 4 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy