Karolína Plíšková vyhrála turnaj v Římě 2019
Karolína Plíšková
Ruská tenistka Margarita Gasparjanová na turnaji v Birminghamu (2019)
Margarita Gasparjanová
  • Sedmadvacetiletá rodačka z Loun hrála na turnaji v Eastbourne už dvakrát finále, před dvěma lety vyhrála. Minulý týden podlehla v osmifinále v Birminghamu sestře Kristýně.
  • Čtyřiadvacetiletá ruská tenistka vyřadila v prvním kole ve dvou setech Siniakovou. V Birminghamu letos překvapila výhrou nad Svitolinovou, drží se v sedmé desítce.

Dobré odpoledne, vítejte při sledování online reportáže z utkání druhého kola tenisového turnaje v Eastbourne mezi Karolínou Plíškovou a Margaritou Gasparjanovou z Ruska. Zápas začne v pondělí 24. června ve 13:30.

Dnes se rozjíždí kvalifikace na Wimbledon, ale tenisté a tenistky, kteří mají účast na slavném podniku zajištěnou, se ještě účastní posledních přípravných turnajů. Karolína Plíšková měla v prvním kole v Eastbourne volný nos a v druhém kole se střetne s Ruskou Margaritou Gasparjanovou. Utkání začne na centrálním dvorci po skončení duelu mužského turnaje mezi Fernandem Verdaskem ze Španělska a Johnem Millmanem z Austrálie.

Karolína Plíšková je v aktuálním vydání světového žebříčku WTA na třetím místě. Česká tenistka zůstala na své pozici i po korunovaci nové královny Ashleigh Bartyová, jež předskočila Naomi Ósakaovou. Plíšková letos vyhrála na turnajích v Brisbane a v Římě, v Miami prohrála ve finále právě s Bartyovou. Na Australian Open padla česká jednička v semifinále s Ósakaovou, na French Open nestačila ve třetím kole na Martičovou. Nyní se sedmadvacetiletá hráčka z Loun připravuje na Wimbledon, kde je jejím maximem loňský postup do osmifinále.

Minulý týden hrála Plíšková při přechodu z antuky na trávu na turnaji v Birminghamu. Nejdříve porazila Rumunku Mihaelu Buzarnescuovou, načež v osmifinále ztratila vyrovnaný duel proti sestře-dvojčeti Kristýně. Prohrála 2:6, 6:3, 6:7. Byť se Plíškové na Wimbledonu daří ze všech grandslamů nejméně, má z travnatých turnajů již dva tituly. V roce 2016 ovládla podnik v Nottinghamu a o rok později triumfovala právě v Eastbourne. Ve finále byla v Eastbourne i před třemi lety, v Birminghamu bojovala o titul neúspěšně v roce 2015.

Česká republika

WTA: 3.

Věk: 27 let (21. 3. 1992)

Držení rakety: pravé

Výška: 186 cm

Váha: 72 kg

Reakce na vyrovnanou koncovku derby dvojčat Plíškových v Birminghamu byly všelijaké.

Margarita Gasparjanová je čtyřiadvacetiletá rodačka z Moskvy a v hlavním městě Ruska také bydlí. Před třemi lety vyšplhala na 41. příčku světového žebříčku WTA, nyní jí patří pozice o 20 míst níže. Gasparjanová má na kontě dva tituly z turnajů v Baku v roce 2015 a v Taškentu před necelým rokem. Letos hrála druhé kolo na Australian Open, kdežto v Paříži na Roland Garros skončila hned v prvním zápase proti krajance Anně Blinkovové.

Proto se Gasparjanová rychle přesunula na trávu a stihla už dva podniky v Hertogenboschi a v Birminghamu. Na obou turnajích vypadla v osmifinále, v Nizozemsku ji vyřadila Belgičanka Greetje Minnenová a v Anglii Chorvatka Petra Martičová. V prvním kole birminghamského turnaje si však Ruska připsala cenný skalp světové osmičky Eliny Svitolinové z Ukrajiny, na počátku své pouti v Eastbourne porazila Češku Kateřinu Siniakovou poměrem 6:3, 6:3, přestože v obou sadách prohrávala 1:3. Gasparjanová hraje v Eastbourne vůbec poprvé.

Rusko

WTA: 61.

Věk: 24 let (1. 9. 1994)

Výška: 183 cm

Váha: 73 kg

Na ženský tenisový trůn usedla po triumfu v Birminghamu Australanka Ashleigh Bartyová.

Plíšková a Gasparjanová se utkaly na okruhu WTA jen jednou. Ruska v únoru 2016 rozdrtila Plíškovou v prvním kole na tvrdém povrchu v Dauhá. Utkání trvalo jen 50 minut a moskevská rodačka zvítězila 6:1, 6:1. Česká tenistka byla tehdy turnajovou desítkou, ovšem v Eastbourne je ještě výraznější favoritkou a bude chtít Gasparjanové tvrdou porážku vrátit.

Duel Karolíny Plíškové se měl hrát už ve 13:30, ale nakonec začne o více než tři hodiny později. Nejprve přerušil program v Eastbourne déšť, poté Češka čekala na konec předchozího duelu.

Obě tenistky jsou již na rozcvičce, podávat v duelu začne Plíšková.