20:15

Překvapení na Zlatém kanárovi. Hlavní cenu získala deblová superstar Siniaková

Dobrý večer, vítejte u on-line reportáže z udílení cen OKsystem Zlatý kanár 2022. Během dnešního večera se v Přerově dozvíme, kdo získá ocenění pro nejlepší tenisty České republiky.

V přerovské sportovní hale už se všichni připravují na start slavnostního večera. 

Jedno je takřka jisté už před zahájením večera. Hlavní cenu znovu získá žena. Posledním mužem, který populární anketu vyhrál, byl Tomáš Berdych před dlouhými dvanácti lety. 

Mezi největší favoritky na hlavní ocenění se řadí Petra Kvitová, na 16. místě světa momentálně česká jednička, dále Marie Bouzková, Barbora Krejčíková nebo Kateřina Siniaková, jejíž triumf by byl velkým překvapením. Šestadvacetiletá Češka ovšem zakončila už třetí sezonu v roli deblové světové jedničky.

Moderátorem večera je Petr Vichnar. Během vyhlášení vystoupí zpěvačka Helena Vondráčková, hudební skupina Slza a také Andrea Zimányiová.

Večer byl zahájen. Připomíná se třicetiletá historie ankety. Prvním vítězem byl v roce 1993 Karel Nováček. 

V posledních třech letech si hlavní cenu postupně odnesly Karolína Plíšková, Barbora Strýcová a Barbora Krejčíková.

Na pódium Petr Vichnar na úvod pozval legendy, Karla Nováčka a Jiřího Nováka, tenistu, který Zlatého kanára vyhrál šestkrát. Oba vzpomínají na svá nejlepší tenisová léta. Účastníky poté přivítal organizátor Petr Huťka.

Následuje první kulturní vložka. Helena Vondráčková zahájila svou slavnou píseň z muzikálu Noc na Karlštejně - Lásko má, já stůňu.

Po nestárnoucí zpěvačce následuje spot shrnující letošní tenisové dění z českého pohledu. Připomíná úspěchy Barbory Krejčíkové s Kateřinou Siniakovou, vítězek tří ze čtyř letošních grandslamů ve čtyřhře i singlové tituly Krejčíkové, Siniakové, Kvitové či Bouzkové. Řeč je také o skvělých počinech mladých českých talentů.

Je tu první dnešní ocenění. Vozíčkářem roku se stává Tomáš Svášek, od dětství vášnivý tenista, kterého od milovaného sportu neodradila ani nepřízeň osudu.

Premiérově se vyhlašuje nová kategorie Senior roku. Historicky první vítězkou je Barbora Koutná, momentálně světová trojka. Celkem sedmkrát už byla vyhlášena evropskou tenisovou seniorkou roku.

V rychlém sleduje následuje další vyhlášení. Talentem roku je Alena Kovačková, která v anketě porazila Brendu Fruhvirtovou.

"Už jsem pár rozhovorů měla," odzbrojila mladá tenistka publikum po úvodní otázce Petra Vichnara. Kovačková si chce v příštím roce, kdy oslaví patnáctiny, poprvé zahrát na některém z juniorských grandslamů.

Kdo bude největším talentem roku mezi chlapci? Dozvíme se za pár sekund.

Nástupcem Jakuba Menšíka se stává prostějovský talent Maxim Mrva. Patnáctiletý tenista je nejlepší na světě v ročníku 2007 a porážet dokáže i starší hráče.

Maxim Mrva v rozhovoru přiznal, že nepreferuje ani Rogera Federera, ani Rafaela Nadala. Jeho vzorem je australský bouřlivák Nick Kyrgios.

Na jeviště nyní přichází zahrát a zazpívat kapela Slza.

Video-zdravici českému tenisu zaslal prezident organizace ITF David Haggerty.

Ivo Kaderka je už 25 let šéfem českého tenisu a nyní přichází na pódium, aby rovněž přivítal hosty.

Prezident jako každý rok předává svou zvláštní cenu. Letos ji Kaderka uděluje hned třem lidem, dlouholeté trenérce Janě Strniskové, bývalému tenistovi a nynějšímu trenérovi Danielu Vackovi a v neposlední řadě profesoru Pavlu Kolářovi, který se dlouhodobě stará o zdraví českých sportovců.

Nejlepší juniorkou České republiky se stává Lucie Havlíčková, světová jednička, vítězka Roland Garros v singlu i deblu.

Lucie Havlíčková
Lucie Havlíčková | Foto: TK Sparta Praha/Pavel Lebeda/Sport-pics.cz

"Chci v příští sezoně jezdit více dospělých turnajů, abych začala navazovat na to, co jsem dokázala v juniorkách," říká sebevědomě Havlíčková.

Cenu generálního partnera, firmy OKsystem, získává Linda Nosková, která je v sedmnácti letech už hráčkou elitní světové stovky v dospělé kategorii.

Noskové přichází pogratulovat Lucie Hradecká, její deblová partnerka z US Open, s níž se jí na letošním ročníku v New Yorku povedlo porazit legendární sestry Williamsovy. Hradecká v závěru sezony ukončila svou skvělou kariéru, Nosková je teprve na jejím prahu.

Následuje vzpomínkové video na nejslavnější momenty kariéry Lucie Hradecké.

Po bouřlivém aplausu pro Hradeckou přichází zazpívat Andrea Zimányiová.

Další cenou je nejvýznamnější posun na světovém žebříčku. Vyhrává Marie Bouzková, která došla do čtvrtfinále Wimbledonu a z konce první stovky došla až do třetí desítky. A byla by ještě mnohem výš, kdyby se v Londýně udělovaly body.

Marie Bouzková ve čtvrtfinále Wimbledonu 2022
Marie Bouzková ve čtvrtfinále Wimbledonu 2022 | Foto: Reuters

Mezi muži totéž ocenění bere Jiří Lehečka. Nejlepší Čech současnosti se posunul o více než 200 míst a je na 81. místě národní jedničkou.

Jiří Lehečka.
Jiří Lehečka. | Foto: Reuters

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek čekají na svého nástupce. "A já doufám, že to budu já," vyhlásil Lehečka.

O deblovém páru roku nemohlo být sebemenších pochyb. Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková vyhrály tři grandslamy, triumfem na US Open navíc dovršily kariérní grandslam. Cenu přichází převzít pouze Siniaková, která je v Přerově osobně přítomna.

Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň 2022
Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň 2022 | Foto: ČTK

Večer pomalu směřuje do finále, zbývají čtyři ceny: Tenista roku, Tenistka roku, Tým roku a Hlavní cena napříč kategoriemi.

Vítězem mužské kategorie je pochopitelně Jiří Lehečka.

Kdo uspěje mezi ženami, kde je konkurence přece jen o poznání vyrovnanější? Kandidátky jsou podle hlasujících tři: Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Marie Bouzková.

A kanára získává… Petra Kvitová! Dvaatřicetiletá Češka není v Přerově osobně, cenu za ní přebírá její bratr.

Petra Kvitová na turnaji v Ostravě
Petra Kvitová na turnaji v Ostravě | Foto: ČTK

Bratr Petry Kvitové Libor Kvita potvrdil, že česká tenistka se v příštím roce provdá za svého trenéra Jiřího Vaňka.

Týmem roku je česká juniorská reprezentace do 14 let, která letos získala titul mistryň světa v Prostějově. Členkami jsou Eliška Forejtková, Laura Samsonová a Alena Kovačková s nehrající kapitánkou Petrou Cetkovskou.

Nyní v Přerově podruhé zazpívá Andrea Zimányiová, poté už přijde na řadu hlavní cena pro celkového vítěze Zlatého kanára.

Je tu velké finále. Za malou chvíli se dozvíme držitele nebo držitelku, spíše tedy držitelku, hlavní ceny. 

Nejprve ale přehled dosavadních vítězů absolutní kategorie. Rekordmanem je Jiří Novák se šesti tituly po sobě. O jeden méně má na kontě Tomáš Berdych. Z žen obdržela nejvíce hlavních cen Jana Novotná - čtyři. Třikrát triumfovala Petra Kvitová.

OKsystem Zlatý kanár 2022 končí překvapením. Absolutní vítězkou je Kateřina Siniaková! Nejlepší deblistka světa získává ocenění poprvé v kariéře a navazuje na svou spoluhráčku Barboru Krejčíkovou, která vyhrála před rokem.

Foto: Reuters

Siniaková je 76 týdnů nepřetržitě nejlepší deblistkou světa. V singlu letos vyhrála titul v Portoroži a bodovala i v reprezentaci, když výraznou měrou pomohla porazit Američanky.

Siniaková označila svůj triumf za velkou čest a působila velmi dojatě. To je z dnešního galavečera vše. Na závěr zazpívá Helena Vondráčková. Hezký zbytek večera a dobrou noc.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy