Turnaj v Šen-čenu • Finále • 11:42

Tomáš Berdych - Richard Gasquet

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych
2
7
6
6
Richard Gasquet
Richard Gasquet
1
6
7
3
Jednatřicetiletý český tenista musel kvůli zánětu slepého střeva vynechat US Open. Na turnaji v čínském Šen-čenu obhajuje jako nasazená jednička titul z loňska.
Třicetiletý Francouz je momentálně světovou osmnáctkou. Rodák z Béziers se v Šen-čenu stejně jako Berdych dočkal vůbec první finálové účasti v této sezoně.

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z finálového utkání tenisového turnaje v Šen-čenu. O titul si to v Číně od 11:42 rozdají Tomáš Berdych a Richard Gasquet.

Tomáš Berdych se poprvé v probíhající sezoně na turnaji ATP probil až do finále. Stalo se tak v čínském Šen-čenu, kde česká jednička shodou okolností obhajuje titul z loňského roku. Finálovým soupeřem Berdycha bude Francouz Richard Gasquet, se kterým odehrál rodák z Valašského Meziříčí už patnáct utkání s mírně kladnou bilancí. Také Gasquet si zahraje první finále v letošním roce.

Tomáš Berdych v letošní sezoně zářil především na grandslamech. V Austrálii a ve Francii došel do čtvrtfinále, v All England Clubu mu vystavil stopku domácí Murray až v semifinále. V létě rodák z Valašského Meziříčí vynechal olympijské hry kvůli obavám z virového onemocnění zika a o měsíc později nestartoval ani na US Open, tentokrát vinou zánětu slepého střeva. Po návratu na kurty se Berdych představil na turnaji v Petrohradu, kde byl vyřazen v semifinále A. Zverevem. V Šen-čenu je Tomáš prvním nasazeným hráčem a na cestě do finále odehrál celkem tři duely. Ve dvou tiebreacích si poradil s Kazachem Kukuškinem, ve třech setech přehrál krajana Veselého a podle výsledku nejjednodušší zápas odehrál v semifinále proti Brazilci Belluccimu (6:2 a 7:5). Berdych se tedy první letošní finálové účasti dočkal zde v Číně, kde obhajuje titul z loňska. Tehdy český tenista ve finále zdolal Španěla Garcíu-Lópeze.

Wimbledon 2016: Tomáš Berdych
Wimbledon 2016: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Tomáš Berdych

Česká republika

ATP: 9.

Věk: 31 let (17. 9. 1985)

Držení rakety: pravé

Výška: 196 cm

Váha: 91 kg

Wimbledon 2016: Tomáš Berdych
Wimbledon 2016: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Richard Gasquet je třicetiletým tenistou z Francie, který však žije ve švýcarském Neuchatelu. Na Wimbledonu se Gasquet probojoval do osmifinále, ale utkání proti Tsongovi musel vzdát bez boje kvůli bolestem zad. Po měsíční pauze a vynechání olympiády se Gasquetovi americké turnaje příliš nepovedly a na US Open doslova vybouchl, když v 1. kole podlehl Edmundovi. V Davis Cupu proti Chorvatům porazil Čoriče, ale podlehl Čiličovi. V Šen-čenu startuje Gasquet jako nasazená trojka a zatím neztratil ani set. Porazil Australana Whittingtona, M. Zvereva z Německa a včera také Srba Tipsareviče, který utkání za stavu 6:2 a 4:1 pro Francouze skrečoval. Před rokem Gasquet na tomto turnaji v Číně nehrál.

US Open 2015 - Richard Gasquet v zápase s Tomášem Berdychem
US Open 2015 - Richard Gasquet v zápase s Tomášem Berdychem | Foto: ČTK

Richard Gasquet

Francie

ATP: 18.

Věk: 30 let (18. 6. 1986)

Držení rakety: pravé

Výška: 185 cm

Váha: 75 kg

Richard Gasquet v utkání s Berdychem v semifinále Davis Cupu 2014
Richard Gasquet v utkání s Berdychem v semifinále Davis Cupu 2014 | Foto: Reuters

Petra Kvitová včera ovládla turnaj ve Wu-chanu, Tomáš Berdych ji dnes v jiném čínském městě může napodobit. Přečtěte si rozhovor s dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu.

Tomáš Berdych a Richard Gasquet jsou hráči stejné tenisové generace a pravidelně se střetávají celou svou kariéru. Z patnácti vzájemných zápasů má lepší bilanci český tenista, který osmkrát zvítězil a sedmkrát prohrál. Jedenáct utkání na tvrdém povrchu přineslo šest vítězství Berdycha a pět Gasquetových triumfů. Na antuce je vzájemná bilance obou vyrovnaná, 2:2. Naposled se oba hráči potkali letos v březnu v osmifinále turnaje v Miami. Berdych tam francouzského soupeře zdolal ve třech setech 6:4, 3:6 a 7:5.

Tomáš Berdych a Richard Gasquet v semifinále Davis Cupu 2014
Tomáš Berdych a Richard Gasquet v semifinále Davis Cupu 2014 | Foto: Reuters

Čtyřhru ovládli v Šen-čenu Ital Fognini se Švédem Lindstedtem, kteří ve finále zdolali rakousko-americkou dvojici Marach, Martin. Nyní už centrální dvorec čeká finále dvouhry.

Nasazena trojka a jednička nastupují na centrální dvorec v Šen-čenu. Utkání začne za pár minut. Tribuny jsou zaplněny, v Číně panuje skvělá atmosféra.

Hlavním rozhodčím utkání bude pan Mohamed Lahyani ze Švédska. Po krátké rozcvičce bude na podání jako první Tomáš Berdych.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15

Berdych začíná utkání dvojchybou, dvakrát bylo jeho podání příliš dlouhé.

0:30

Napodruhé už český tenista trefil první servis a poté zkusil z těžké pozice zaútočit forhendem po čáře. Míček bohužel dolétl až do autu.

15:30

Po dalším Berdychově útoku forhendem byl ohlášen aut, ale Tomáš jestřábím okem prokázal, že míček dopadl na čáru. Důležité rozhodnutí Berdycha.

30:30

Místo brejkbolů pro Gasqueta český hráč vyrovnává stav prvního gemu. A sice přímým bodem z podání.

30:40

Francouz vyzrál na Berdycha na síti a přeci jen získává brejkbol. Český tenista nedosáhl na Gasquetův prohoz po čáře.

0:1 Richard Gasquet získává gem.

Gasquet proměňuje první brejkbol a hned na úvod finále bere Berdychovi podání. Český hráč nezačíná dobře, ale má ještě spoustu času na reparát.

0:15

Berdych zatlačil důrazným bekhendem Gasqueta na základní čáře a Francouz zahrál forhendem mimo vymezený prostor.

15:15

Po kratším Berdychově returnu zahrál Gasquet sice přímo na svého soupeře, ale ten nedokázal míček bekhendem vrátit do kurtu.

30:15

Rodák z Béziers otáčí stav druhého gemu, Berdychův return dolétl až za základní čáru Gasqueta.

30:30

Skvěle. Berdych hrál ve výměně aktivně a bušil do Gasqueta na základní čáře. Vše rozhodl forhendový winner do rohu kurtu.

40:30

Také v další výměně měl Berdych po dobrém returnu navrch, ale útočný bekhend se mu nepovedl. Gembol pro Francouze.

40:40

To bylo velmi těsné. Pověstný bekhend jednoruč v podání Gasqueta mířil někam k postranní čáře, ale míček ji těsně přelétl. Shoda.

40:A

Francouzský tenista přetáhl úder od základní čáry a Berdych má brejkbol. Gasquet si challenge nevyžádal a udělal dobře.

1:1 Tomáš Berdych získává gem.

Paráda, Berdych si okamžitě bere ztracené podání zpět! Gasquet se v poslední výměně dlouho bránil, ale na bekhendový volej Tomáše od sítě dosáhnout nemohl.

0:15

Berdych hraje od počátku svůj typický tenis na obrovské riziko. Jeden forhendový útok mu v této výměně vyšel, druhý bohužel skončil v autu.

15:15

Prvním esem v zápase Tomáš srovnává.

30:15

Gasquet nedosáhl na Berdychovo první podání, což znamená přímý bod pro českého tenistu.

40:15

Třetí úžasný servis v řadě a druhé Berdychovo eso.

2:1 Tomáš Berdych získává gem.

Berdych vyběhl po prvním podání na síť, ale nakonec se rozhodl Gasquetův return pustit do autu. Klaplo to, Tomáš vede v prvním setu 2:1.

15:0

Berdych se dostal do výměny a odhodlal se na základní čáře k útoku. Forhendový úder dolétl do těsného autu.

30:0

Berdychovi to nevyšlo ani z bekhendové strany. Gasquet po dvou nevynucených chybách soupeře na podání vede.

30:15

Berdych si připravil soupeře dobrým returnem, ale Gasquet se ještě dlouho poté úžasně bránil. Poslední obranný úder už se ale do kurtu nevešel.

40:15

Francouzský tenista získává dva gemboly. Prohnal Tomáše po rozích a zaslouženě získal fiftýn.

2:2 Richard Gasquet získává gem.

Přímým bodem z podání, které dopadlo na téčko, završil Gasquet čtvrtý gem prvního setu. Hráči si podrželi servis, máme vyrovnáno.

0:15

Berdychův obouručný bekhend od základní čáry zastavila páska.

15:15

Rodák z Valašského Meziříčí srovnává stav gemu třetím esem.

30:15

Berdychovi vychází první podání, a to je jedině dobře. Čech přidal další přímý bod.

30:30

Nyní ovšem Gasquetovi vyšel return přesně na základní čáru a Berdych následně zahrál do sítě. Nepomohlo mu ani jestřábí oko.

40:30

Berdych zaskočil soupeře, když poslal míček bekhendem po čáře. Gasquet se pak nedostal k balonku včas a forhendem jej poslal jen do sítě.

3:2 Tomáš Berdych získává gem.

Berdych nepustil francouzského soupeře k brejkbolu a po dlouhém úderu Gasqueta jde v prvním setu znovu do vedení. Finále je od úvodu velmi vyrovnané.

15:0

Gasquet zakroutil servis ven z kurtu mimo dosah Berdycha a zapisuje své první eso ve finále.

30:0

Další skvělé první podání od Francouze. Berdych returnoval pouze do sítě.

40:0

Takhle Gasqueta známe. Dlouho se oba hráči přetahovali od základních čar, než třicetiletý Francouz vytasil jednoručný bekhend po čáře.

40:15

Berdych byl po krátkém returnu takřka mimo hru, jenže Gasquetův kraťas byl až příliš krátký. Gem proto stále pokračuje.

40:30

Berdych se skvěle položil do bekhendového returnu, který rovnou přetavil ve vítězný balonek. 

3:3 Richard Gasquet získává gem.

Ne, na shodu už Berdych šestý gem prvního setu nedotáhne. Útok bekhendem po čáře zastavila páska.

15:0

Berdych si pomohl prvním podáním a dalším úderem zahnal Gasqueta do rohu. Francouz poté zariskoval, ale nenapasoval složitý prohoz do kurtu.

30:0

Přímý bod z podání pro českého tenistu.

30:15

Berdych se pokusil zahrát bekhendem do protipohybu Gasqueta, ale úder o fous přetáhl.

30:30

Gasquet se skvěle brání a Tomáš potřebuje vždy několik dobrých útoků, aby ho udolal. Tentokrát skončil Berdychův bekhend v síti.

40:30

Jenže Berdych má vždy v záloze servis. Gasquet teď proti jeho prvnímu podání neměl šanci, i když si na míček sáhl.

4:3 Tomáš Berdych získává gem.

Další přímý bod, Gasquetův return byl příliš dlouhý. Berdych se vypořádal se situací, kdy ztratil vedení 30:0, a stále si udržuje těsný náskok.

0:15

Gasquet podává s novými míči, avšak nezačíná gem dobře. Páska vynesla jeden z jeho úderů až do autu za základní čarou.

15:15

Vzápětí však přichází eso přesně na téčko.

30:15

Gasquet si vyžádal míček zpět a znovu se trefil přesně na čáru. Dvě esa v řadě pro francouzského hráče.

40:15

Gasquet v tomto gemu servíruje úžasně a přidává další přímý bod. Po dvou esech Berdych konverzoval s umpirovým rozhodčím ohledně prodlevy mezi výměnami.

4:4 Richard Gasquet získává gem.

Na závěr gemu přidal Gasquet po dobrém servisu vítězný úder a bez potíží srovnává na 4:4. První sada už míří do koncovky.

15:0

Eso je nejlepší odpovědí na Gasquetův koncert.

30:0

Další nechytatelné eso z rakety Berdycha. Tomáš se zdravě rozzlobil.

40:0

Vynikající tenis od Berdycha. Potřetí za sebou trefil dobře servis a diktoval tempo výměny. Na konci stál přesný forhend křížem k postranní čáře.

40:15

Teď ovšem dvojchyba v podání Berdycha.

5:4 Tomáš Berdych získává gem.

Gasquet poslal return z druhého podání jen do sítě. Francouz půjde po přestávce servírovat pod tlakem, Berdych se ještě dohaduje s rozhodčím o situacích z osmého gemu.

15:0

Gasquet začíná esem. Znovu zakroutil míček skvělým způsobem ven z kurtu.

15:15

Bekhendová přetahovaná končí dlouhým úderem z rakety Gasqueta. Berdych by na místě zcela jistě nebyl, ale ani tam být nemusel.

30:15

Páska pomohla jednomu z Berdychových úderů na druhou stranu, ale následně zaútočil Gasquet a zvládl složitý volej na síti perfektně.

30:30

Tomáš zareturnoval přesně k základní čáře, zato Gasquetův forhendový úder přes síť nepřešel. Berdych je dva míčky od zisku první sady.

40:30

Jenomže Gasquet se trefil do prvního podání a Berdychův return končí v síti.

40:40

To byla paráda. Berdych se opřel do returnu po prvním podání soupeře a poslal míček forhendem zcela mimo Gasquetův dosah.

A:40

Berdychův forhendový útok končí po přizvednutí od pásky těsně v autu. To je ale škoda, Gasquet má druhý gembol.

5:5 Richard Gasquet získává gem.

Přímým bodem z podání ukončuje Gasquet desátý gem prvního setu a může si na chvilku oddechnout. Servis nyní musí udržet český hráč.

15:0

Gasquetovi se nepovedl bekhendový return po druhém podání Berdycha. Míček zalétl do autu za postranní čarou.

15:15

Znovu páska Berdychovi nepřála a odrazila balonek do zámezí.

30:15

Francouzský tenista netrefil bekhendový úder čistě a balonek končí daleko v autu. Berdych získává těsný náskok.

40:15

Berdych má pevné nervy a nebojí se útočit ani v těchto momentech. Sice musel jít přes druhý servis, ale následně zahrál forhendem přesně do rohu.

6:5 Tomáš Berdych získává gem.

Gasquet byl blízko vítěznému úderu, neboť Berdych byl úplně na opačné straně. Jenže míček se zastavil na pásce, a tak Čech v koncovce vede 6:5.

15:0

Berdych přešel na síť v době, kdy neměl výměnu zrovna ideálně připravenou. A Gasquet trefil forhendový prohoz přesně k čáře.

30:0

Berdychovi ulétl obouručný bekhend za postranní čáru. Gasquet kráčí za vyrovnáním a následným tiebreakem.

30:15

Ale nemusí to být ještě tak jisté. Výměnu od základních čar zvládl lépe Berdych, jako první totiž na forhendu chyboval Gasquet.

40:15

Gasquet si pomohl vynikajícím podáním a poté napálil míček bekhendem jednoruč po čáře. Nádherný tenisový okamžik.

6:6 Richard Gasquet získává gem.

Berdychův obranný úder je příliš dlouhý a Gasquet tak vyrovnává na 6:6. O osudu prvního setu rozhodne tiebreak, na podání začíná Berdych.

1:0

Přímý bod z podání pro Berdycha na úvod tiebreaku.

2:0

Senzace! Berdych se opřel do bekhendového returnu, poslal míček mimo dosah Gasqueta a získává první minibrejk.

2:1

Gasquet trefuje eso a snižuje.

3:1

Berdych se po forhendovém útoku zvládl na síť a počítal s tím, že se bude muset vypořádat s nelehkým volejem. Zvládl to skvěle.

4:1

Eso! Berdych má na své straně stále výhodu minibrejku a vede ve zkrácené hře první sady již o tři body.

4:2

Gasquet byl trpělivý a měl strpení s Berdychovou obranou. Tomáš běhal poctivě po základní čáře, ale bekhendem zahrál na konci výměny jen do pásky.

4:3

Francouzský tenista přidává přímý bod z podání.

4:4

Berdych musel jít přes druhé podání a ztrácí výhodu minibrejku. Gasquet získává třetí bod v řadě, Čech zahrál forhendem do autu.

4:5

Dvojchyba přichází v ten nejhorší možný moment. Gasquet naprosto obrací vývoj tiebreaku a má teď trumfy ve svých rukách.

5:5

Berdych srovnává stav zkrácené hry. Ve výměně měl navrch a na konci poslal forhendový úder přesně do rohu. Uff, to byly nervy.

6:5

To je neskutečné! Berdych vytáhl další skvělý úder forhendem, snad přesně na čáru! Jeden setbol pro českého tenistu, který jde na podání.

7:6 Tomáš Berdych získává tiebreak a set.

Eso na závěr prvního setu! Sledujeme ohromnou bitvu dvou zkušených tenistů, kterou v první sadě rozsekla až zkrácená hra. Gasquet za stavu 5:4 podával, ale oba fiftýny ztratil. Zato Berdych využil hned první setbol.

Druhou sadu začne na podání Richard Gasquet, který však o přestávce mezi sety odešel do kabiny. Tomáš Berdych zůstává na lavičce.

0:15

Gasquet začíná druhý set dvojchybou. Stejně začal Berdych v první sadě.

15:15

Berdychovi vůbec nevyšel forhendový útok ze středu kurtu. Český tenista to přehnal s razancí a zamířil daleko do zámezí.

30:15

Esem otáčí francouzský hráč stav úvodního gemu druhé sady.

40:15

Berdych posílá bekhendový return po druhém podání Gasqueta to autu. Francouz má dva gemboly.

0:1 Richard Gasquet získává gem.

Gasquet sice začal dvojchybou, ale další čtyři fiftýny už šly na jeho konto. Francouzský tenista si na úvod druhého setu udržel servis.

15:0

Berdych využil kratšího Gasquetova returnu a forhendem zaútočil po čáře. Francouz byl bez šancí.

30:0

Světová devítka se dostává do ráže. Také další nahraný balonek zatloukl Berdych neomylně k postranní čáře.

40:0

V přestřelce od základních čar měl navrch český tenista a nakonec donutil Gasqueta k chybě. Schyluje se k čisté hře.

1:1 Tomáš Berdych získává gem.

Čistá hra na Berdychově podání se stává realitou. Tomáš zakončil druhý gem druhého setu esem na téčko.

15:0

Gasquet trefil první podání, zatímco Berdych zakroutil bekhendový return těsně do zámezí.

15:15

Francouzský tenista si doběhl na síť pro nahraný míček, ale zahrál přesně na Berdycha. Ten nastavil raketu tak šikovně, že soupeře přeloboval.

15:30

Tohle skóre už vypadá pro Berdycha nadějně. Gasquet zahrál bekhendem jednoruč od základní čáry jen do sítě.

15:40

Skvěle! Berdych útočil také v další výměně a vše zakončil úžasným forhendem po čáře. Český hráč má dva brejkboly.

30:40

Gasquet první brejkbol odvrací. Bekhendem tentokrát zahrál nechytatelně do protipohybu Berdycha.

2:1 Tomáš Berdych získává gem.

Druhý brejkbol už Tomáš Berdych využívá a je ve druhém setu o krok vpředu. Gasquetův sekaný bekhend zastavila síť.

15:0

Berdych servíruje novými míči. Musel jít sice přes druhé podání, ale ve výměně dominoval a postupem času donutil Gasqueta k chybě z bekhendu.

15:15

Bekhendový úder Berdycha od základní čáry nepřešel přes pásku.

30:15

Berdych zkušeně pustil Gasquetův úder do autu a na podání znovu vede.

40:15

Díky esu získává Tomáš Berdych dva gemboly.

3:1 Tomáš Berdych získává gem.

Berdych přidal záhy další eso a bleskově potvrdil brejk. Gasquet se musí srovnat s frustrující situací a udržet si podání. Pokud chce ještě pomýšlet na úspěch.

15:0

Francouz začíná přímým bodem z podání.

15:15

Vzápětí ale Gasquet pokazil bekhend jednoruč od základní čáry. Míček se třepotá v síti.

30:15

Berdych nedosáhl dobře na první podání soupeře a nedokázal vrátit míček na druhou stranu kurtu.

40:15

Gasquet přešel po dobrém servisu na síť a nadvakrát si poradil s těžkými voleji. Francouz má na své straně dva gemboly.

40:30

Berdych ještě neřekl poslední slovo a snížil forhendovým returnem mimo dosah Gasqueta.

3:2 Richard Gasquet získává gem.

Tenista žijící v Neuchatelu si přeci jen servis udržel. Berdych nedokázal vrátit jeho první podání, ale stále má výhodu jednoho brejku.

0:15

Vtipná výměna končí lépe pro Gasqueta. Ten si na síti poradil s Berdychovým prohozem a následně po doteku pásky poslal míček po síti.

15:15

Berdych odpovídá esem. Challenge Gasqueta byla neúspěšná.

15:30

Berdych měl situaci ve svých rukách po krátkém returnu Gasqueta. Jenže forhendem zahrál přímo do běhu Francouzi, kterému pak stačilo trefit odkrytý kurt.

30:30

Bekhend bývá obvykle doménou Gasqueta, jenže dnes tomu tak úplně není. Nyní returnoval Francouz tímto způsobem po druhém podání Berdycha do sítě.

40:30

V další výměně se Gasquet dostal pod tlak Berdycha a neodolal.

40:40

Avšak chybuje také Berdych, který zahrál bekhendem jen do sítě. Shoda.

A:40

Berdych ukázal rychlé nohy a doběhl Gasquetův kraťas. Následně musel český hráč trochu odcouvat od sítě, aby dokázal přesvědčivě zasmečovat.

4:2 Tomáš Berdych získává gem.

Už poněkolikáté v zápase dokázal Berdych zakončit gem na podání esem! Teď se zvládl poprat se shodou a stále má náskok na své straně.

0:15

Gasquet znovu chybuje z bekhendové strany. Tentokrát útočil po čáře, ale netrefil se do kurtu.

15:15

Berdychův úder od základní čáry zastavila páska.

15:30

Berdych přečetl Gasquetův servis a zahrál forhendem z returnu do kříže. Francouz se jen ohlédl, ale po míčku se ani nenatáhl.

30:30

Gasquet vyrovnává stav gemu kratším forhendem za síť.

40:30

Přímý bod z podání pro Gasqueta. Berdychův return nepřešel přes síť, a tak má francouzský hráč gembol.

40:40

Jenomže dvojchybou o něj přichází, je tady shoda. Kdyby Berdych dokázal získat tento gem, byl by skutečně velmi blízko vítězství.

A:40

Ale Gasquet se ještě nevzdává. Pomohl si dobrým servisem a následně poslal míček forhendem přesně do rohu kurtu.

4:3 Richard Gasquet získává gem.

Gasquet nepustil Berdycha k brejkbolu a pořád ještě ve finálovém utkání žije. Český tenista pokazil úder od základní čáry a půjde po přestávce podávat.

15:0

Diváci v Šen-čenu hlasitě povzdechli na znamení obdivu. Berdych v nelehké pozici od základní čáry usměrnil forhendový winner přesně k lajně.

15:15

Berdych si po zahlášení autu vzal jestřábí oko, ale čárový rozhodčí viděl situaci dobře. Míček skončil těsně za čárou.

30:15

Gasquet se nemůže trefit do bekhendu jednoruč. Ulétl mu také return po druhém servisu Berdycha.

40:15

Francouzský tenista se na příjmu vůbec nemůže dostat ke slovu. Berdych trefuje eso a má k dispozici dva gemboly.

5:3 Tomáš Berdych získává gem.

Gasquet zahrál od základní čáry do autu a Berdych si nadále bezpečně drží servis. Francouz teď půjde podávat proti konci celého zápasu.

15:0

Hráč číslo osmnáct začíná důležitý gem esem na téčko.

30:0

V další výměně měl Gasquet štěstí, když se míček od pásky odrazil na čáru. Berdych o něco později zkazil úder od základní čáry.

30:15

Gasquet byl na síti v lepší pozici než soupeř, jenže trefil Berdychovu raketu a na balonek už nedosáhl.

30:30

Berdych přitlačil na Francouze z returnu a následně ho zahnal forhendovým úderem do rohu. Míček už se přes síť nevrátil.

40:30

Po dlouhé době zase Gasquet vytáhl vítězný bekhend jednoruč. Berdych očekával úder po čáře, ale Francou místo toho tasil kratší úder za síť do kříže.

40:40

Páska na straně Berdycha. Český tenista rozhodl vyrovnanou výměnu šťastným způsobem a Gasquetovi se zřetelně omlouvá.

40:A

Je to tady! Berdych uspěl v křižné výměně a má první mečbol. Gasquet zahrál ve stísněné situaci bekhendem do sítě.

40:40

Francouzský tenista odmítá konec turnaje esem.

A:40

Fantastická výměna končí naneštěstí dlouhým úderem Berdycha. Český tenista se pokoušel prohodit Gasqueta na síti, ale bekhendem o kousek přestřelil.

40:40

Teď měl Berdych zase pořádný kus štěstí. Return trefil přesně na základní čáru, což viděl čárový rozhodčí brilantně. Míček jen tak olízl čáru, Gasquet se svým protestem neuspěl.

40:A

Berdych má po nepřesném útoku Gasqueta z forhendu druhý mečbol!

40:40

Také proti druhému mečbolu vytáhl Gasquet eso. Diváci v Šen-čenu šílí a užívají si napínavý závěr druhého setu.

A:40

Výhoda je opět na Gasquetově straně. Francouz si připravil útočnou pozici servisem a neomylně zatloukl smeč ze středu kurtu.

40:40

A další úžasná výměna. Gasquet přešel na síť a pouštěl bekhendový prohoz Berdycha, neboť na něj nemohl ideálně dosáhnout. Jenomže míček spadl na čáru a přináší shodu.

A:40

Český hráč se dostal do výměny a také do útoku. Jenomže od základní čáry přetáhl jeden z úderů a nabízí Gasquetovi výhodu.

40:40

Fantazie! Berdych zaútočil rovnou z returnu po druhém podání soupeře a bekhendem napasoval míček přesně do růžku.

A:40

Ale další return už Berdychovi nevyšel. Forhendem tentokrát přestřelil.

40:40

Tento gem už trvá přes deset minut a má opravdu všechno. Gasquet musí být nervózní, což se teď ukázalo při dvojchybě.

A:40

Berdychovi se nepodařil bekhendový return a Gasquet má další šanci na ukončení nekonečného gemu.

5:4 Richard Gasquet získává gem.

Francouzský tenista odvrátil dva mečboly a ještě se zuby nehty drží ve hře. Na závěr devátého gemu druhé sady vytáhl Gasquet eso a snížil na 4:5.

0:15

Berdych nezačíná dobře. Po dobrém podání se rozhodl zaútočit, avšak forhendem poslal míček až za základní čáru.

0:30

Gasquet zakroutil forhendový úder od základní čáry do místa, kam se Berdych nemohl přesunout. Český tenista se dostává do nesnází.

0:40

Ou, to je škoda. Berdych dusil Gasqueta skvělými údery, ale v závěru výměny nezvládl jindy jednoznačnou smeč! Francouz má tři brejkboly.

5:5 Richard Gasquet získává gem.

Tak pozor, francouzský tenista je plnohodnotně zpět ve hře. Berdych přišel o podání čistou hrou, v závěru gemu nezvládl forhendový volej na síti.

15:0

Berdych se musí rychle otřepat, ale zatím se mu to nedaří. Bekhendový úder od základní čáry zhatila páska.

30:0

Tomáš se zlobí, protože mu další úder z forhendu ulétl těsně do autu.

40:0

Gasquet je teď jednoznačně na koni a sahá po vedení. Berdych nezvládl jeho první podání zreturnovat.

5:6 Richard Gasquet získává gem.

Rázem je ve druhém setu všechno jinak. Dvěma čistými hrami otočil Gasquet vývoj druhé sady a pod tlakem je nyní Berdych.

15:0

Berdych tentokrát začal skvěle. Po dobrém prvním podání přišpendlil forhendový winner těsně před základní čáru Gasqueta.

15:15

Francouzský tenista získal v posledních třech gemech obrovské sebevědomí, což teď dokládá. Forhend do kříže byl nad Berdychovy síly.

30:15

Český hráč se však vrací zpět do hry a znovu vede. Po kratším returnu Gasqueta poslal míček bekhendem k postranní čáře.

30:30

Francouz odpověděl na první podání Berdycha returnem přímo pod nohy.

40:30

Velmi důležitý fiftýn získává na svou stranu tenista z Valašského Meziříčí. Zahnal Gasqueta do rohu kurtu a donutil ho k bekhendové chybě.

6:6 Tomáš Berdych získává gem.

Také ve druhém setu uvidíme tiebreak! Berdych zaútočil po dobrém podání do odkrytého prostoru a trefil se přesně. To je drama.

0:1

Gasquet urval vyrovnanou výměnu na začátku tiebreaku na svou stranu. Forhendem změnil rytmus hry a Berdych už nezareagoval.

1:1

Český tenista vyrovnává stav zkrácené hry. Forhendem zahrál do rohu kurtu a Gasquet už míček nevrátil zpět.

1:2

Jenže následuje Tomášova dvojchyba a první minibrejk jde na Francouzovu stranu.

1:3

Francouzský tenista navyšuje své vedení. Prohnal Berdycha po základní čáře a donutil ho k chybě.

1:4

Gasquet trefuje těsné eso přesně na téčko a vede už o tři body. Podávat půjde český tenista.

1:5

Teď už to vypadá špatně pro českého hráče. Berdych sekl míček bekhendem po čáře, ale následně se nechal prohodit Gasquetem.

2:5

Berdych při druhém podání pořádně zariskoval a Gasquet míček nevrátil.

2:6

Francouzský tenista zakroutil druhé podání na téčko a Berdych odrazil míček pouze mezi diváky. Jsou tu čtyři setboly pro Gasqueta.

6:7 Richard Gasquet získává tiebreak a set.

Gasquet využívá hned první setbol zásluhou přímého bodu z podání. Francouz ve druhé sadě odvrátil dva mečboly, čistou hrou připravil Berdycha o podání a o vyrovnání rozhodl v tiebreaku. Čeká nás rozhodující set.

Oba hráči odešli před třetím setem do šatny.

15:0

Berdych trefil dobře první podání a Gasquet returnoval bekhendem jen do zámezí. Francouz mění raketu.

30:0

Berdych přidává další perfektní podání a jistou smeč do volného prostoru.

40:0

Český tenista si nepřipouští pokažený konec druhého setu a ve třetí sadě začíná parádně. Potřetí trefil první servis a výměnu ukončil winnerem z forhendu.

1:0 Tomáš Berdych získává gem.

Berdych získává první gem rozhodující sady čistou hrou. Gasquetův return po druhém podání Tomáše doplachtil až do zámezí.

15:0

Gasquet zahajuje gem esem.

30:0

Kraťas Francouze byl vysoký a umožnil Berdychovi přesun do útočné pozice na síti. Jenže následně páska přizvedla prohoz Gasqueta nad Berdychovu raketu a přesně na čáru.

40:0

Berdychův return končí v síti, Gasquet má tři gemboly.

1:1 Richard Gasquet získává gem.

Francouzský tenista odpovídá tomu českému stejnou mincí a zaskvěl se na úvod třetí sady čistou hrou. Vyrovnáno.

0:15

Vypadalo to, že Gasquet na balonek ani nedosáhne, jenže on ho poslal forhendem do kříže přesně k čáře. Berdych se musel natahovat a zahrál do sítě.

15:15

Přímý bod z podání pro světovou devítku.

30:15

Berdych zahnal Gasqueta důrazným úderem do rohu kurtu a Francouz poslal míček bekhendem jen do sítě.

40:15

To je ten Tomáš, kterého si přejeme na kurtu vidět! Berdych se díky esu dostává ke dvěma gembolům.

2:1 Tomáš Berdych získává gem.

Dalším esem Berdych rychle ukončuje třetí gem setu se stejným pořadovým číslem. Ve třetí sadě si zatím ani jeden hráč na podání nepřipouští problémy.

15:0

Berdychovi nevyšel forhendový return a míček ulétl daleko do autu.

30:0

Laciná chyba od Tomáše. Český tenista nedokázal dostat míček od základní čáry bekhendem přes síť.

40:0

Gasquet už poněkolikáté v zápase zakroutil eso nádherně ven z kurtu.

40:15

Berdychovi se vyvedl bekhendový return po čáře a Gasquet útočil ze záklonu. Forhendem přestřelil Tomášovu základní čáru.

2:2 Richard Gasquet získává gem.

Přímý bod z podání Gasqueta, není co řešit. Francouz srovnává na 2:2.

0:15

Tento míček míří do autu, wimbledonský finalista z roku 2010 nezvládl bekhendový úder od základní čáry.

15:15

Bekhendový return Gasqueta přilétl Berdychovi pod nohy, ale byl až příliš dlouhý.

15:30

Gasquet skvěle přečetl první podání Berdycha a zametl míček forhendem přesně na postranní čáru. Tady neměl český tenista šanci.

30:30

Berdych zaútočil po čáře a odvážil se na síť, přestože věděl, že bude Gasquet u balonku včas. Naštěstí pak na síti zvládl bekhendový volej.

40:30

Velmi dobré podání znamená přímý bod a gembol.

3:2 Tomáš Berdych získává gem.

Ano, Berdych si nadále drží ve třetí sadě servis! V tomto gemu se musel vypořádat se stavem 15:30, ale zvládl to s bravurou a může si oddechnout.

15:0

Eso Gasqueta na úvod gemu.

15:15

Berdych se dostal do výměny a Gasquetova chyba na sebe nenechala dlouho čekat. Francouz přerotoval forhendový úder od základní čáry.

30:15

To je škoda. Gasquet musel přes druhé podání, ale Tomáš mu situaci ulehčil dlouhým bekhendovým returnem.

30:30

Francouzský tenista není v tomto gemu tak jistý, čehož by chtělo využít. Berdychovi teď znovu stačilo počkat si na jeho chybu.

30:40

Tak podívejme, je tu brejkbol pro Tomáše! Znovu stačilo jen zareturnovat k základní čáře a Gasquetovi se následný útok forhendem nepovedl.

40:40

Ale Gasquet dnes v důležitých chvílích skvěle podává. Esem odvrátil oba mečboly a také tento brejkbol.

40:A

Jenže vzápětí bude rodák z Béziers čelit dalšímu brejkbolu. Jednoručný bekhend od základní čáry zastavila páska.

4:2 Tomáš Berdych získává gem.

Teď měl Gasquet obrovskou smůlu. Po skvělém podání se chystal zaútočit, ale páska vynesla jeho forhendový úder do autu. Berdych získává veledůležitý brejk!

0:15

Berdych musí potvrdit získaný brejk, bohužel nezačíná dobře. Bekhendový útok skončil těsně v autu.

0:30

Následuje dvojchyba. Gasquet je blízko ke zpětným brejkbolům.

15:30

Český tenista si musí pomoct servisem, což také činí. Přímý bod, Gasquetův return zastavila síť.

30:30

Eso! Výborně, Tomáši. Gasquetovi nepomohlo ani jestřábí oko.

40:30

Berdych poslal druhé podání na tělo Francouzovi, který se musel nepřirozeně točit. A forhendem zahrál jen do pásky.

40:40

Rodák z Valašského Meziříčí nevyužívá první gembol. Dlouhá výměna skončila příliš dlouhým úderem Berdycha z forhendu.

A:40

To jsou nervy! Berdych svým útokem kopíroval postranní čáru a následně si došel na síť pro vítězný míček. Gasquet na něj nemohl dosáhnout.

5:2 Tomáš Berdych získává gem.

Tento přetažený return po druhém podání Berdycha Gasqueta nesmírně mrzí. Český tenista totiž díky němu využívá druhý gembol, potvrzuje brejk a vede ve třetím setu 5:2.

15:0

Gasquet opět podává proti ukončení zápasu. A začíná přímým bodem.

30:0

Francouzský tenista naplno využil pomalejšího returnu Berdycha a zahrál forhendem přesně do rohu kurtu.

40:0

Bekhendový return Berdycha končí na pásce.

40:15

Gasquet zariskoval po dalším vysokém returnu Berdycha a útočil forhendem s velkou razancí. Míček se zastavil v síti.

5:3 Richard Gasquet získává gem.

Gasquet trefuje eso a stále zůstává ve hře! Berdych bude po dvou a půl hodinách znovu podávat na vítězství v turnaji.

15:0

První fiftýn jde za Berdychem. Český hráč dvakrát zaútočil z forhendu a Gasquet už se podruhé neubránil.

30:0

Ou, to byla velká chyba Francouze. Vyrovnanou výměnu zcela pokazil jeho bekhend jednoruč, který odlétl daleko do autu.

40:0

Po přímém bodu z podání je rodák z Valašského Meziříčí nesmírně blízko vítězství v Šen-čenu. Berdych má tři mečboly pohromadě!

40:15

Gasquet odvrací první mečbol. Berdych šel přes druhé podání a bekhendem poté z těžké pozice netrefil odkrytou část kurtu.

6:3

Je dobojováno, Tomáš Berdych obhajuje turnajové vítězství v Šen-čenu! V závěrečné výměně přehrál houževnatého Gasqueta forhendem a využil celkově čtvrtý mečbol. Finálová bitva trvala dvě hodiny a dvaačtyřicet minut.

Tomáš Berdych přetavil první finálovou účast v letošním roce v první titul. V Šen-čenu obhájil loňské vítězství, i když to proti Gasquetovi ve finále byla pořádná dřina. Francouz ve druhé sadě odvrátil dva mečboly a dotáhl utkání do třetího setu. V tom si ale v jednom případě podání neudržel, a to ho stálo zápas. 

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezkou neděli.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy