Že dostáváme čím dál více peněz? Zasloužíme si je. Nomádský život něco stojí, hájí se tenisté

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 8. 2017 15:01
Prize money letošního tenisového US Open se vyšplhaly přes rekordní hranici 50 milionů dolarů. Hráči si neustále se zvyšující výdělky pochvalují, výdělky totiž často spolknou výdaje na cestování po světě.
Na turnaji v Torontu dostala Elina Svitolinová šek na milion dolarů.
Na turnaji v Torontu dostala Elina Svitolinová šek na milion dolarů. | Foto: Reuters

New York - Rok co rok je laťka výše. Letos prize money vyplacené tenistům na americkém US Open poprvé v historii přesáhnou hranici 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,1 miliardy korun. Závratné sumy hráči vítají, protože je cestování po turnajích stojí čím dál více peněz.

Vítěz či vítězka posledního letošního grandslamu si přijde na 3,7 milionu dolarů, v přepočtu asi osmdesát milionů korun. Jde o nejštědřejší turnaj velké čtyřky, takový Roger Federer letos při svých titulech na Wimbledonu a Australian Open dostal vždy téměř o milion dolarů méně. V New Yorku si i účastník prvního kola vydělá solidních 50 tisíc dolarů. 

Každoroční turbulence výdělků na US Open je až neuvěřitelná. Jen pro srovnání, přesně před deseti lety dostal vítěz amerického grandslamu pouhých 1,4 milionu dolarů.

Tenisté si ale pochopitelně na takto rostoucí křivku nestěžují. "Vypadá to jako spousta peněz, které vyhráváme, ale máme velké týmy, které nás doprovázejí celý rok, je to zasloužené," upozornila novináře Ukrajinka Elina Svitolinová, která spolu s trofejí pro vítězku turnaje v Torontu dostala také šek na milion dolarů.

Hráči musí pochopitelně své výdělky také danit. Největší porci honorářů ovšem spolkne náročné cestování. "Všechno stojí peníze, jídlo, servis, přelety na turnaje. Protože nevím, kdy na předchozím turnaji skončím, musím na ten následující shánět letenku last minute a to bývá hodně drahé, stejně tak hotely," vysvětluje dál Svitolinová.

Ženy mají na okruhu WTA 66 turnajů za rok, muži dokonce o dva více, a to v 31 různých zemí. Většina z nich se odehrává v Evropě (37), 14 z nich na severoamerickém kontinentu, osm v Asii, po čtyřech v Jižní Americe a Austrálii, jeden v Africe.

"Není to levné. Pořád jen bookujete hotely, letenky, balíte, vybalujete, život bez kufru už si vlastně ani neumím představit," přiznává Američanka Christina McHaleová.

Sama si ale na nomádský život nestěžuje a ráda poznává nová místa. "Kdybych nehrála tenis, spoustu zemí bych nikdy nenavštívila a já ráda objevuji novou kulturu, nové jídlo a místa. Není to sice tak úžasné, jak si většinou lidi myslí, ale baví mě to," říká americká hráčka.

Za posledních 12 měsíců má na kontě 66 tisíc vzdušných mil a nad zemí strávila asi 86 hodin. "Musím mít dokonce speciální pas s dalšími stránkami navíc, protože jinak by se mi tam ta razítka z různých koutů světa nevešla," usmívá se.

"Ne všichni tenisté to berou jako zábavu a cestování je spíš otravuje. Já mám štěstí, že čas v letadle prospím, mám to jako rutinu," dodává.

Až to, co hráčům zbude po zaplacení letenek, ubytování či týmu, je tak skutečný výdělek. "Pak už se ta částka nezdá tak velká. Navíc nikdy nevíte, kdy například přijde zranění a vaše kariéra skončí," uvedla Svitolinová.

 

Právě se děje

Další zprávy