Zavržení, ale i podpora. Navrátilová kritikou transgender sportovkyň spustila bouři

Jiří Škuba Jiří Škuba
14. 3. 2019 13:05
Za slova, že je podvodné a neférové, když transsexuální sportovkyně mají možnost soupeřit s ostatními ženami, se legendární tenistka Martina Navrátilová omluvila. Emotivní diskuze ale jede dál a na podporu někdejší světové jedničky vystoupily další bývalé hvězdy.
Martina Navrátilová
Martina Navrátilová | Foto: Reuters

Navrátilová ve svém pravidelném blogu, který publikuje web Sunday Times, označila transgenderové sportovkyně jako muže, kteří chtějí být ženami. Prakticky okamžitě přišla o svou pozici ambasadorky organizace Athlete Ally, která se věnuje podpoře LGBT sportovců a sportovkyň.

A vlna kritiky se valila dál, rodačku z Československa tepaly především zástupci různých lidskoprávních organizací. Představitelé sdružení Trans Actual její slova označili za "pobuřující a hluboce transfobní".

Dva týdny po svém prohlášení se dvaašedesátiletá Navrátilová omluvila. Jediné, k čemu prý chtěla dospět, je konstruktivní debata bez emocí.

"Rozhodně nejsem zastáncem násilí páchaného na transsexuálech, jak bylo zmiňováno. Jediné, co se snažím udělat, je zajistit, aby dívky a ženy, které se narodily jako ženy, soutěžily v rámci svého sportu za co nejrovnějších podmínek," vysvětlovala.

Paradoxně to byla Navrátilová, která už dlouhá léta bojuje proti sexuálním předsudkům. A bojovala i v době, kdy to ještě nebylo tak módní. Se svou lesbickou orientací předstoupila na veřejnost už v roce 1981 a přišla tím o miliony dolarů na sponzorských smlouvách.

A byla to Navrátilová, která jako první sportovkyně začala spolupracovat s transgender trenérkou. Její někdejší koučka Renée Richardsová se narodila jako Richard Raskind a před operačním zákrokem si dokonce zahrála finále US Open.

"Netřeba dodávat, že vždycky budu zastáncem demokracie, rovných lidských práv a zákonné ochrany pro každého člověka. Když mluvím o sportu a pravidlech, která musí být spravedlivá, nemám v úmyslu vyloučit trans sportovce z možnosti žít plný, zdravý život," dodává Navrátilová.

Vedle halasné kritiky se však osmnáctinásobná grandslamová vítězka v deblu dočkala i zastání. Na pomoc jí okamžitě přispěchala bývalá stříbrná medailistka v plavání Sharron Daviesová, která možnost startu transgender sportovkyň v ženských disciplínách dokonce označila za "nebezpečí, které může zničit ženský sport".

"Nejsem ani bigotní, ani transfobní. Ale někdy mám dojem, že se svět zbláznil, a že přicházíme o zdravý rozum," prohlásila Daviesová. Po racionálním přístupu ale volají i další: například hvězdné atletky Dame Kelly Holmesová, Sally Gunnellová nebo Paula Radcliffeová.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy