Zavržení, ale i podpora. Navrátilová kritikou transgender sportovkyň spustila bouři

Jiří Škuba Jiří Škuba
14. 3. 2019 13:05
Za slova, že je podvodné a neférové, když transsexuální sportovkyně mají možnost soupeřit s ostatními ženami, se legendární tenistka Martina Navrátilová omluvila. Emotivní diskuze ale jede dál a na podporu někdejší světové jedničky vystoupily další bývalé hvězdy.
Martina Navrátilová
Martina Navrátilová | Foto: Reuters

Navrátilová ve svém pravidelném blogu, který publikuje web Sunday Times, označila transgenderové sportovkyně jako muže, kteří chtějí být ženami. Prakticky okamžitě přišla o svou pozici ambasadorky organizace Athlete Ally, která se věnuje podpoře LGBT sportovců a sportovkyň.

A vlna kritiky se valila dál, rodačku z Československa tepaly především zástupci různých lidskoprávních organizací. Představitelé sdružení Trans Actual její slova označili za "pobuřující a hluboce transfobní".

Dva týdny po svém prohlášení se dvaašedesátiletá Navrátilová omluvila. Jediné, k čemu prý chtěla dospět, je konstruktivní debata bez emocí.

"Rozhodně nejsem zastáncem násilí páchaného na transsexuálech, jak bylo zmiňováno. Jediné, co se snažím udělat, je zajistit, aby dívky a ženy, které se narodily jako ženy, soutěžily v rámci svého sportu za co nejrovnějších podmínek," vysvětlovala.

Paradoxně to byla Navrátilová, která už dlouhá léta bojuje proti sexuálním předsudkům. A bojovala i v době, kdy to ještě nebylo tak módní. Se svou lesbickou orientací předstoupila na veřejnost už v roce 1981 a přišla tím o miliony dolarů na sponzorských smlouvách.

A byla to Navrátilová, která jako první sportovkyně začala spolupracovat s transgender trenérkou. Její někdejší koučka Renée Richardsová se narodila jako Richard Raskind a před operačním zákrokem si dokonce zahrála finále US Open.

"Netřeba dodávat, že vždycky budu zastáncem demokracie, rovných lidských práv a zákonné ochrany pro každého člověka. Když mluvím o sportu a pravidlech, která musí být spravedlivá, nemám v úmyslu vyloučit trans sportovce z možnosti žít plný, zdravý život," dodává Navrátilová.

Vedle halasné kritiky se však osmnáctinásobná grandslamová vítězka v deblu dočkala i zastání. Na pomoc jí okamžitě přispěchala bývalá stříbrná medailistka v plavání Sharron Daviesová, která možnost startu transgender sportovkyň v ženských disciplínách dokonce označila za "nebezpečí, které může zničit ženský sport".

"Nejsem ani bigotní, ani transfobní. Ale někdy mám dojem, že se svět zbláznil, a že přicházíme o zdravý rozum," prohlásila Daviesová. Po racionálním přístupu ale volají i další: například hvězdné atletky Dame Kelly Holmesová, Sally Gunnellová nebo Paula Radcliffeová.

 

Právě se děje

Další zprávy