Rvačka o čelenku, plačící tenistky i rudé nebe nad Melbourne. To bylo Australian Open

Podívejte se na nejlepší fotky z letošního turnaje
Pro Rafaela Nadala byla cesta do finále prvního grandslamu sezony lehká jako peříčko. Neztratil do té doby ani set.
Bělorusce Viktorii Azarenkové zbyly oči pro pláč, když se loučila hned v prvním kole. Plakala pak i před novináři na tiskové konferenci.
Takhle Serena Williamsová utěšovala Tatjanu Mariaovou.
Také Eugenii Bouchardovou vyřadila slavná Američanka, ale ještě před tím se stihla takhle radovat.
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
Aktualizováno 28. 1. 2019 9:43
Podívejte se na 50 nejhezčích fotek uplynulého tenisového Australian Open.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy