Zápal v očích i typická chůze. Bára mi Novotnou připomíná, prozradil Wilander

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 6. 2021 7:00
Kdykoli se jí něco povede, nezapomene poděkovat bývalé trenérce do nebe. I po vyhraném semifinále Barbora Krejčíková poslala vzdušný polibek Janě Novotné, která před čtyřmi lety podlehla rakovině. Podle některých expertů je finalistka letošního French Open někdejší české grandslamové šampionce v mnohém podobná.
Jana Novotná a Barbora Krejčíková
Jana Novotná a Barbora Krejčíková | Foto: ČTK

Ještě coby teenagerka vyrazila s rodiči do nedalekého Brna, zazvonila u domu wimbledonské šampionky a poprosila o tenisovou pomoc. Nějak takhle se zrodila spolupráce a přátelství mezi Barborou Krejčíkovou a Janou Novotnou.

Bohužel trvalo jen pár let, lékaři bývalé tenistce diagnostikovali rakovinu, které v listopadu 2017 podlehla. 

"Pořád ale na Janu myslím. Pokaždé, když vstoupím na kurt. Říkám si, co by mi asi řekla, kdyby viděla, co se mi povedlo. Ona vždycky věděla, že můžu hrát tenis na téhle vysoké úrovni. Je jen moc smutné, že se mi to nepovedlo dřív…," mrzí Krejčíkovou, že její mentorka nezažila tuhle grandslamovou jízdu.

Co se týče Roland Garros, už její odkaz překonala. Novotná se dostala na antukovém podniku pouze do semifinále, i když dvakrát. 

"Chováním, tím zápalem v očích i stylem chůze mi Barbora Novotnou moc připomíná. Asi ne tolik samotnými údery, ale tím výrazem na kurtu určitě," nechal se slyšet expert Eurosportu a bývalý švédský tenista Mats Wilander. 

Pokora a vděčnost, jakou se snaží vzdát Krejčíková své bývalé trenérce, dojímá nejen někdejší mužskou světovou jedničku, ale například i americkou tenisovou legendu Chris Evertovou.

"Víc mě dojímají současní tenisté a tenistky, než jsem se dojímala já jako hráčka. Všichni jsme Janu milovali a víme, jak úžasný člověk to byl. Stejná nemoc mi loni vzala sestru, takže vím, jak brutální to je," prohlásila osmnáctinásobná grandslamová šampionka.

Podle ní není rozhodně patetická fráze, že Novotná je s Krejčíkovou na všech turnajích stále.

"Bude to její mentální kouč až do konce života. Tenisovou inspiraci i nadhled má díky Janě. Vždyť celé semifinále byla až děsivě klidná. A to všechny tři sety byla Sakkariová ve vedení. Bára ale zůstala profesionálka, hrála metodicky a čekala na správnou chvíli," chválí Češku Evertová.

Obdiv sklízí Krejčíková i za to, jak obdivuhodně rozkládá síly. Absolvovala tříhodinovou semifinálovou bitvu a přitom měla v nohách už 11 pařížských zápasů. Nastoupila totiž v mixu a ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové je už také ve finále.

"Skvěle předvídá a trefuje údery tak čistě s minimem zbytečné energie. Tenisově je úžasná. To je důvod, proč se dostala tak daleko," dodal Wilander.

V sobotu od 15 hodin dostane proti Rusce Anastasii Pavljučenkovové příležitost zase v něčem dohnat svůj idol. Před dvěma týdny stejně jako Novotná triumfovala na turnaji ve Štrasburku, teď má možnost stejně jako ona vyhrát grandslam.

Video: Krejčíková se v napínavém semifinále probojovala přes Sakkariovou do finále French Open (10. 6. 2021)

Krejčíková se v napínavém semifinále probojovala přes Sakkariovou do finále French Open. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy