Zápal v očích i typická chůze. Bára mi Novotnou připomíná, prozradil Wilander

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 6. 2021 7:00
Kdykoli se jí něco povede, nezapomene poděkovat bývalé trenérce do nebe. I po vyhraném semifinále Barbora Krejčíková poslala vzdušný polibek Janě Novotné, která před čtyřmi lety podlehla rakovině. Podle některých expertů je finalistka letošního French Open někdejší české grandslamové šampionce v mnohém podobná.
Jana Novotná a Barbora Krejčíková
Jana Novotná a Barbora Krejčíková | Foto: ČTK

Ještě coby teenagerka vyrazila s rodiči do nedalekého Brna, zazvonila u domu wimbledonské šampionky a poprosila o tenisovou pomoc. Nějak takhle se zrodila spolupráce a přátelství mezi Barborou Krejčíkovou a Janou Novotnou.

Bohužel trvalo jen pár let, lékaři bývalé tenistce diagnostikovali rakovinu, které v listopadu 2017 podlehla. 

"Pořád ale na Janu myslím. Pokaždé, když vstoupím na kurt. Říkám si, co by mi asi řekla, kdyby viděla, co se mi povedlo. Ona vždycky věděla, že můžu hrát tenis na téhle vysoké úrovni. Je jen moc smutné, že se mi to nepovedlo dřív…," mrzí Krejčíkovou, že její mentorka nezažila tuhle grandslamovou jízdu.

Co se týče Roland Garros, už její odkaz překonala. Novotná se dostala na antukovém podniku pouze do semifinále, i když dvakrát. 

"Chováním, tím zápalem v očích i stylem chůze mi Barbora Novotnou moc připomíná. Asi ne tolik samotnými údery, ale tím výrazem na kurtu určitě," nechal se slyšet expert Eurosportu a bývalý švédský tenista Mats Wilander. 

Pokora a vděčnost, jakou se snaží vzdát Krejčíková své bývalé trenérce, dojímá nejen někdejší mužskou světovou jedničku, ale například i americkou tenisovou legendu Chris Evertovou.

"Víc mě dojímají současní tenisté a tenistky, než jsem se dojímala já jako hráčka. Všichni jsme Janu milovali a víme, jak úžasný člověk to byl. Stejná nemoc mi loni vzala sestru, takže vím, jak brutální to je," prohlásila osmnáctinásobná grandslamová šampionka.

Podle ní není rozhodně patetická fráze, že Novotná je s Krejčíkovou na všech turnajích stále.

"Bude to její mentální kouč až do konce života. Tenisovou inspiraci i nadhled má díky Janě. Vždyť celé semifinále byla až děsivě klidná. A to všechny tři sety byla Sakkariová ve vedení. Bára ale zůstala profesionálka, hrála metodicky a čekala na správnou chvíli," chválí Češku Evertová.

Obdiv sklízí Krejčíková i za to, jak obdivuhodně rozkládá síly. Absolvovala tříhodinovou semifinálovou bitvu a přitom měla v nohách už 11 pařížských zápasů. Nastoupila totiž v mixu a ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové je už také ve finále.

"Skvěle předvídá a trefuje údery tak čistě s minimem zbytečné energie. Tenisově je úžasná. To je důvod, proč se dostala tak daleko," dodal Wilander.

V sobotu od 15 hodin dostane proti Rusce Anastasii Pavljučenkovové příležitost zase v něčem dohnat svůj idol. Před dvěma týdny stejně jako Novotná triumfovala na turnaji ve Štrasburku, teď má možnost stejně jako ona vyhrát grandslam.

Video: Krejčíková se v napínavém semifinále probojovala přes Sakkariovou do finále French Open (10. 6. 2021)

Krejčíková se v napínavém semifinále probojovala přes Sakkariovou do finále French Open. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy