Západní svět Novaka nenávidí, Federer na něj žárlí, tvrdí Djokovičův otec

av av
28. 2. 2020 15:06
Novak Djokovič chce v letošní sezoně zaútočit na kalendářní grandslam a po Australian Open ovládnout Roland Garros, Wimbledon i US Open. Velké plány současné světové jedničky odhalil jeho otec Srdjan v otevřeném rozhovoru pro srbský deník Novosti.
Novak Djokovič a Roger Federer před letošním semifinále Australian Open.
Novak Djokovič a Roger Federer před letošním semifinále Australian Open. | Foto: Reuters

"Tati, letos připrav vitrínu pro všechny čtyři grandslamové poháry."

Takovou větu prý Srdjan Djokovič nedávno slyšel od svého dvaatřicetiletého syna. Sám pyšný otec si je naprosto jistý, že jeho potomek v počtu grandslamových titulů brzy překoná Rafaela Nadala i Rogera Federera, na které momentálně ztrácí už jen dva respektive tři triumfy.

"Novak bude nejen nejlepším tenistou všech dob. On bude zdaleka nejlepší," myslí si Srdjan Djokovič.

Hlasy o tom, že ani jakýmkoli rekordním zápisem srbský šampion významem nepředčí dva své největší rivaly, považuje za nehorázné. 

"Nikdo v historii sportu, nejen tenisu, nepříjimal porážky tak, jako Novak. Když prohraje, přijde k soupeři, políbí ho a řekne: Bravo mistře, byl jsi lepší, než já. Ani jednou ale nedostal cenu fair play. Pokaždé ji dají Federerovi. Přitom stačí porovnat, jak se po porážce chová Roger, a jak Novak," tvrdí otec.

Proto se domnívá, že je západní svět k Djokovičovi apriori nepřátelský. 

"Jeho popularita je obrovská třeba v Číně, Japonsku, Indii, Rusku nebo Jižní Americe. Uctívají ho prakticky všude, kromě anglosaského světa. Ten sport vymysleli a pak přijde člověk z malé chudé země a najednou jim ukazuje, že to není jen jejich sport," rozvíjí svou teorii Djokovič starší.

Ani fanoušci Federera a Nadala ale podle něj nemají důvod Novaka nesnášet.

"Je zdvořilý, jemný, kultivovaný, dobře informovaný, vždy znalý jazyka hostitelů," vyjmenovává kladné stránky svého syna a nepopírá, že Roger a Novak mezi sebou mají spíše chladný vztah.

Naopak jde ještě dál: "Federer je skvělý tenista, ale to samé se nedá říct o jeho lidskosti. Na Novaka žárlí. Moc dobře totiž ví, že je lepší než on a že překoná všechny jeho rekordy."

Muž, který zplodil tenisovou legendu ale zároveň vnímá, že ani na domácí půdě není Djokovič žádnou nedoktnutelnou modlou. I tady se často stává terčem kritiky. Tu ale podle Srdjana Djokoviče pohání jediná věc: závist.

"Myslím, že je to náš národní genetický problém, který si táhneme po staletí. Na první pohled jsou lidé ohromeni úspěchem krajana, na straně druhé ale projevují podezření, závist a žárlivost."

"Hodně jsem o tom přemýšlel a dospěl jsem k jedinému: lidé své vlastní selhání ospravedlňují tím, že popírají úspěch někoho jiného. Nemám jiné vysvětlení," vysvětluje svůj pohled.

Nedávno prý Bělehrad navštívil Mats Wilander, bývalý světový hráč číslo jedna se přitom podivoval, že v hlavním městě není kromě Novakovy restaurace nic, co by připomínalo jeho fenomenální tenisovou kariéru.

"Říkal, že nemůže uvěřit tomu, že je v Novakově rodném městě a nevidí žádný billboard, reklamu, nebo cokoli, co by odkazovalo k jeho příběhu. Jak se na nás svět asi divá, když takhle zacházíme s někým výjimečným? Kdo ví, jestli se v historii Srbska někdy znovu narodí někdo tak významný," nechápe Srdjan Djokovič.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy