WTA Řím • 1. kolo • 20:05

Karolína Muchová - Kamilla Rachimovová

Konec zápasu
Karolína Muchová
Karolína Muchová
2
6
7
Kamilla Rachimovová
Kamilla Rachimovová
0
4
5

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání prvního kola ženského tenisového turnaje v Římě mezi Karolínou Muchovou a Kamillou Rachimovovou z Ruska. Zápas začíná ve středu 10. května ve 20:05.

Karolína Muchová prožívá poměrně solidní sezónu. Aktuálně 52. nejlepší hráčka světa se prokousala na prestižních turnajích v Dubaji a Indian Wells až do čtvrtfinále. V prvním případě kvůli zranění vzdala bez boje Američance Pegulaové, na tvrdém povrchu v USA ve třech setech padla s Rybakinovou s Kazachstánu. Doposud poslední turnaj odehrála olomoucká rodačka na antuce v Madridu, po vítězství nad Estonkou Kontaveitovou nestačila ve druhém kole na Rumunku Beguovou.

Kamilla Rachimovová prošla do hlavního turnaje v italském Římě jako šťastná poražená, když v jejím prvním kole zdolala ve dvou setech Američanku Mandlikovou, ve druhém po třísetovém dramatu prohrála s Rumunkou Ruseovou. Devadesátá hráčka světa letos získala jeden titul, přemožitelku nenašla v mexickém městě Irapuato v rámci turnaje kategorie ITF. Naposledy se Ruska představila taktéž v Madridu, v prvním kole prohrála ve třech setech s krajankou Blinkovovou.

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Kamilla Rachimovová.

Zápas začal.

15:0

První bod patří servírující tenistce, která těžila z nevynucené bekhendové chyby protihráčky.

15:15

Ruska vzápětí zaznamenala dvojchybu.

30:15

Slabšího druhého podání ruské tenistky soupeřka nevyužila, return nasměrovala o kousek za základní čáru.

40:15

Ruská tenistka disponuje dvěma gemboly. Ve výměně byla aktivnější hráčkou, protihráčka nakonec těsně přetáhla forhend.

0:1 Kamilla Rachimovová získává gem.

Jednadvacetiletá rodačka z Jekatěrinburgu uzavřela první gem přímým bodem po servisu ven z dvorce, úvodní gem na podání tak zvládla.

0:15

Úvod utkání Karolíně Muchové nevychází dle představ, ve výměně odpálila balónek poměrně výrazně za zadní lajnu.

15:15

Po kvalitním servisu ven z kurtu vystartovala Češka k síti, kde s přehledem poslala forhendový volej na volnou levou polovinu.

30:15

Forhendový return skončil v síti.

40:15

Takhle by to šlo. Karolína Muchová diktovala tempo ve výměně, tu nakonec uzavřela dokonale trefeným forhendem do pravého růžku.

1:1 Karolína Muchová získává gem.

Za kvalitním podáním na téčko se Kamilla Rachimovová jenom ohlédla, po dvou odehraných hrách tedy panuje vyrovnaný stav.

0:15

Od základní čáry znovu dominovala Češka. Ruska pod tlakem příliš dlouho nevydržela, závěrečný bekhend odehrála pod pásku.

0:30

Dokonalý přesun k síti, kde s šestadvacetiletá rodačka z Olomouce poradila s bekhendovým kopcem soupeřky a bekhendový volej poslala nechytatelně za pásku.

0:40

Tři brejkboly! Karolína Muchová zpomalila delší výměnu kratším bekhendovým čopem, s nímž sokyně nepočítala a forhend na dlouhou ruku zahrála do sítě.

15:40

První je minulostí. Kamilla Rachimovová dostihla kraťas a forhendem po pravé čáře přiměla protihráčku chybovat bekhendovým volejem.

2:1 Karolína Muchová získává gem.

Výborně! Karolína Muchová vypálila ostrý bekhendový return k základní čáře, po němž ruská hráčka bekhendem hraným v mírném záklonu zasáhla míčkem síť.

0:15

Kamilla Rachimovová se nechce spokojit se ztrátou brejku. Sice byla zatlačena pod tlak, ovšem v momentě, kdy soupeřka vyrazila k síti, tak ji prohodila skvěle vypáleným forhendem po pravé lajně.

15:15

Přímý bod po servisu ven z dvorce.

30:15

Varianta servis - síť vyšla dokonale. Forhendový volej v těžké pozici poslala na pravou stranu, následná smeč byla třešničkou na dortu.

40:15

Bekhendový return nepřeletěl pásku. Dva gemboly.

3:1 Karolína Muchová získává gem.

Bekhendová přestřela pro českou tenistku, jež úspěšně potvrdila brejk. Kamilla Rachimovová závěrečný bekhend poslala do středu sítě.

0:15

S kvalitním returnem na tělo si ruská tenistka neporadila, následným forhendem zahrála balónek daleko za zadní lajnu.

0:30

Vzápětí Ruska trefuje první dvojchybu celého zápasu.

0:40

Další tři brejkboly pro favoritku! Ta opět těžila z výborného delšího bekhendového returnu, po němž sokyně přepálila forhend.

15:40

Bekhendový return doputoval za zadní čáru.

4:1 Karolína Muchová získává gem.

Výborně. Karolína Muchová získává druhý brek v průběhu setu, když byla méně aktivnější hráčkou výměny, ale těžila z příliš dlouhého forhendu Rusky.

0:15

Česká tenistka po bekhendovém čopu vyrazila k síti, kde dostala do kurtu bekhendový volej, ale za forhendovým prohozem znovu do bekhendu už se natahovala marně.

0:30

Karolína Muchová vzápětí zaznamenává dvojchybu.

15:30

Přímý bod po servisu na téčko.

30:30

S returnem si tentokráte Kamilla Rachimovová poradila, ale po soupeřčině forhendu na druhou stranu hrála rovněž z forhendu jenom do sítě.

30:40

Jeden brejkbol přeci jenom přichází. Karolína Muchová útočila, bohužel bekhendový úder vyslala těsně za základní čáru.

4:2 Kamilla Rachimovová získává gem.

Tak manko jednoho brejku Kamilla Rachimovová úspěšně smazává! Za forhendem Češky se jenom ohlédla, naštěstí pro ni spadl do koridoru pro debl.

0:15

Delší výměna ve prospěch české favoritky, která těžila z nevynucené chyby protihráčky z bekhendu.

15:15

Přímý bod po podání na téčko.

15:30

Tohle se povedlo. Karolína Muchová těžila ze slabého druhého servisu konkurentky a po pravé lajně vyprodukovala vítězný forhendový return.

15:40

Dva brejkboly. Po kratším úderu sokyně vyrazila Češka k síti, odkud zahrála bekhend na levou stranu, Ruska odpověděla forhendem do sítě.

5:2 Karolína Muchová získává gem.

Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce po krátké přestávce půjde podávat na vítězství v setu! S kratším returnem si Kamilla Rachimovová neporadila, u sítě odpálila forhend do zámezí.

0:15

Česká tenistka útočila, avšak kýženého fiftýnu se nedočkala, závěrečný forhend umístila o kousek vedle pravé lajny.

0:30

Ruska dává jasně najevo, že ještě nesložila zbraně. Dostala se do tlaku a protihráčku donutila chybovat bekhendem.

15:30

Kvalitní podání ven z kurtu jednadvacetiletá rodačka z Jekatěrinburgu jen slabě ztlumila před sebe.

15:40

Ruská hráčka má výhodu dvou brejkbolů. Češka si nevěděla rady s delším returnem a z bekhendu přestřelila vymezený prostor.

5:3 Kamilla Rachimovová získává gem.

Na první pokus Karolína Muchová set nepodávala, proti brejkbolu zaznamenala dvojchybu.

0:15

Šestadvacetiletá olomoucká rodačka si ve výměně tvořila čím dál tím větší tlak, ve finále u sítě nekompromisně smečovala.

15:15

Ruska umí také kvalitně útočit. Trpělivě sázela míčky ze strany na stranu, na závěrečný forhend k pravé lajně soupeřka neměla nárok.

30:15

Přímý bod po servisu ven z kurtu.

40:15

Forhendový return vyletěl daleko za zadní lajnu.

5:4 Kamilla Rachimovová získává gem.

Bekhendový return ještě Karolína Muchová zvládla, jenže následný bekhendový čop usměrnila za základní čáru. Ani devátý gem tedy v první sadě nebyl tím konečným.

15:0

Dělové podání ven z kurtu Ruska vrátila ještě před pásku.

15:15

Po kratším forhendu musela Ruska vystartovat k síti, odkud vyslala ostrý forhend k základní čáře, Češka odpověděla forhendem pod pásku.

30:15

Return z forhendu doplachtil mimo vymezený prostor.

30:30

S delším bekhendovým returnem si Karolína Muchová neporadila, balónek odehrála brzy po odskoku do sítě.

40:30

Důležitá výměna končí vybojovaným setbolem pro olomouckou rodačka, po ostrém forhendu Ruska reagovala odpalem vedle levé čáry.

40:40

Varianta servis - síť v tomto případě nebyla úspěšná, protože Kamilla Rachimovová poslala sokyni parádní míček pod nohy, halfvolej zůstal na polovině české hráčky.

40:A

Dvojchyba znamená brejkbol. Karolína Muchová si sama zadělává na komplikace.

40:40

Druhá shoda. Kamilla Rachimovová se dostala do výměny, leč nebylo jí to nic platné, v jejím závěru bekhendem pouze rozvlnila síť.

A:40

Tak že by druhý setbol byl tím konečným? Forhendová přestřelka skončila vítězně pro Češku, její protihráčka opět zasáhla síť.

40:40

Ne, první sada pokračuje. Po nikterak dobře umístěném returnu zasáhla šestadvacetiletá rodačka z Olomouce forhendem střed sítě.

A:40

Snad do třetice! Karolína Muchová si podáním ven z kurtu otevřela pravou polovinu, kam následně umístila forhend.

40:40

Proti třetímu setbolu přichází dvojchyba.

A:40

Vzápětí tu máme čtvrtý setbol. Česká tenistka vyrazila po podání k síti, po forhendovém voleji již nasměrovala smeč mimo dosah sokyně.

6:4 Karolína Muchová získává gem a set.

Úvodní dějství je minulostí! Karolína Muchová byla netypicky v obranné pozici, v níž si ovšem vedla bravurně, vracela jeden úder za druhým a ve finále se Ruska ustřelila forhendem.

Začal druhý set.

15:0

Karolína Muchová bekhendovým returnem získala tlak na svou stranu, následně však přestřelila druhým úderem ve výměně.

30:0

Nepřipravený náběh k síti v podání české tenistky byl potrestán. Forhend nebyl ideálně umístěný, Ruska ostrým forhendem vytloukla soupeřčiny bloky.

15:30

S bekhendovým returnem si Kamilla Rachimovová nevěděla rady, sama z bekhendu zahrála balónek jenom pod pásku.

40:15

Přímý bod po servisu na téčko.

40:30

Jednadvacetiletá rodačka z Jekateřinburgu dostala return na tělo, forhendem odpálila hrací předmět do středu sítě.

0:1 Kamilla Rachimovová získává gem.

Kamilla Rachimovová se ve druhé sadě ujímá vedení. Její česká konkurentka chtěla přejít do ofenzivy, ale forhend netrefila dobře a míček odpálila za základní čáru.

15:0

Výborně připravený útok české hráčky. Ta nakonec potrestala kratší forhend sokyně, po němž sama z forhendu vypálila nechytatelnou dělovku do pravého růžku.

30:0

Po servisu šestadvacetiletá rodačka z Olomouce vystartovala k síti, odkud smeč usměrnila balónek do protipohybu Rusky.

40:0

Forhendový return skončil v síti. Tři gemboly.

40:15

Čistá hra se nekoná. Češka vyzkoušela okamžitě po servisu zkrácení hry, avšak míček dopadl těsně vedle levé lajny.

1:1 Karolína Muchová získává gem.

Je srovnáno. Karolína Muchová vypálila tvrdé podání na téčko, za nímž se Kamilla Rachimovová natahovala bez úspěchu.

0:15

Jednadvacetiletá rodačka z Jekatěrinburgu odstartovala třetí hru dvojchybou.

15:15

Přímý bod po servisu ven z kurtu.

30:15

Vzápětí zastavila páska bekhendový return.

30:30

Parádní výměna z obou stran. Byly jsme svědky zajímavé přestřelky u sítě, kterou Ruska uzavřela volejem do protipohybu soupeřky, ale zároveň i do autu.

40:30

Kamilla Rachimovová si servisem otevřela pravou stranu, kam posléze bez větších problémů poslala bekhend.

1:2 Kamilla Rachimovová získává gem.

Ruské tenistce jediný gembol stačil, po jejím forhendovém útoku do pravého rohu Muchová vracela čop do koridoru pro debl.

0:15

Povedeným servisem si Češka otevřela pravou polovinu, bohužel forhend posléze zahrála těsně vedle pravé čáry.

0:30

Znovu měla Karolína Muchová dobře připravenou situaci, jenže ve snaze zahrát forhend do protipohybu rozvlnila síť.

15:30

Perfektní zkrácení hry. Bylo zřejmé, že Kamilla Rachimovová s ním vůbec nepočítá, míček doběhnout nestihla.

15:40

Dva brejkboly. Jednadvacetiletá rodačka z Jekatěrinburgu nyní byla u kraťasu včas a po pravé lajně vyslala úspěšný forhendový prohoz.

30:40

Po kvalitním forhendu Karolína Muchová vyrazila k síti, kde si poradila skvěle, bekhendový vole usměrnila do volného levého růžku.

1:3 Kamilla Rachimovová získává gem.

Na druhý pokus Kamilla Rachimovová uspěla! I ona v tlaku zvolila náběh k síti, soupeřčin lob s radostí nechala dopadnout za základní čáru.

0:15

Po kvalitním bekhendovém returnu šestadvacetiletá rodačka z Olomouce vyrazila k síti, kde si hravě poradila s forhendovým volejem.

0:30

Opět výborný forhend a úspěšný náběh k síti od Češky, jež dokázala poslat nelehký forhendový volej na volnou levou polovinu.

0:40

Dvojchyba a tři brejkboly.

15:40

Chyběly centimetry. Karolína Muchová v těžké pozici vyzkoušela vykouzlit vítězný forhend po pravé lajně, míček o kousek spadl za zadní čáru.

2:3 Karolína Muchová získává gem.

Potvrzení brejku neúspěšné! Šestadvacetiletá olomoucká rodačka přešla do ofenzivy forhendem k základní čáře, u sítě další forhend poslala k levé lajně.

0:15

Také Ruska umí zaútočit. Hned po returnu získala tlak na svou stranu, pro zisk fiftýnu a vítězný forhendový volej si doběhla na síť.

15:15

S těžkým returnem si ještě Kamilla Rachimovová poradila, ale proti následnému forhendu sokyně na druhou stranu už odehrála forhend do sítě.

15:30

Češka zapisuje dvojchybu, svou pátou.

30:30

Podání ven z dvorce doplněné o parádní bekhend do opačného růžku, ruská tenistka na dlouhou ruku přetáhla forhend.

30:40

Brejkbol. Dobrým returnem si Karolína Muchová vypracovala dobrou pozici, jenže bekhendem posléze rozvlnila síť.

2:4 Kamilla Rachimovová získává gem.

Kamilla Rachimovová je znovu napřed o brejk! Potrestala nepovedený forhend soupeřky u sítě, bekhendový prohoz posadila přesně na levou čáru.

15:0

Delší výměna pro ruskou hráčku, která diktovala tempo výměny, v jejímž závěru pustila bekhend konkurentky do zámezí.

15:15

V pravý čas šestadvacetiletá rodačka z Olomouce vyrazila k síti, lob protihráčky doputoval těsně, ale přece za základní čáru.

30:15

V těžké pozici za základní čárou Kamilla Rachimovová vykouzlila parádní bekhend na levou stranu, Češka zůstala přikována na středu.

30:30

Slabé druhé podání potrestáno bez servítek, na křižný forhendový return nebylo možné najít odpověď.

40:30

Parádní kombinace v podání Rusky. Po zkrácení hry sáhla k lobu, Karolína Muchová se za míčkem pouze smutně podívala.

40:40

Uvidíme shodu. Česká tenistka v tlaku vyrazila k síti, odtud vyslala vítězný forhendový kros zprava do protipohybu soupeřky.

40:A

Brejkbol! Na dělový forhendový return Ruska nenašla přesnou odpověď, vysoký bekhend umístila do území pro čtyřhru.

3:4 Karolína Muchová získává gem.

Ztráta brejku je zase pryč. Češka znovu bez respektu pálila jeden prudký forhend za druhým, u sítě vypálila ten poslední, vítězný.

15:0

Po ne úplně tvrdém forhendu vystartovala Karolína Muchová odvážně k síti a bekhendový volej hraný pod sítí usměrnila mimo dosah protihráčky.

30:0

Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce je o další krůček blíže důležitému potvrzení breku. Nyní uspěla bekhendem na základní čáru, po němž Ruska nečistě trefila forhend.

40:0

Eso na téčko přináší várku tří gembolů!

15:40

První gembol Kamilla Rachimovová odvrátila, po delším returnu konkurentka zahrála bekhend do sítě.

4:4 Karolína Muchová získává gem.

Pohledná výměna z obou stran končí srovnáním stavu! Karolína Muchová se musela pořádně natáhnout a forhend vyslala po pravé lajně, její ruská soupeřka v záklonu vrátila balónek do sítě.

0:15

Forhendový return vyletěl mimo vymezené území.

15:15

Kamilla Rachimovová posléze zapisuje dvojchybu.

15:30

S prvním bekhendovým čopem konkurenty si ještě Ruska poradila, na ten druhý chtěla odpovědět stejnou mincí, ale míček odpálila do zámezí.

15:40

Důležité dva brejkboly! Kamilla Rachimovová byla v tlaku, ale tato skutečnost jí nebyla nic platná, neboť vyprodukovala nevynucenou forhendovou chybu.

30:40

První příležitost zůstala nevyužita. Češka měla slibně nakročeno, jenže se zastavila v půli cesty k síti, dlouho váhala na bekhendu a míček nakonec netrefila vůbec dobře.

5:4 Karolína Muchová získává gem.

Teď už to vyšlo! Bekhendový čop spadl přesně na zadní lajnu, sokyně reagovala kratším úderem, po němž Karolína Muchová vypálila vítězný forhend k pravé čáře. Češka po výměně stran půjde podávat na vítězství.

0:15

Desátý gem nezačíná dle představ. Šestadvacetiletá rodačka z Olomouce měla navrch, ale na závěr vyslala nepřesný forhend.

15:15

Náběh k síti ihned po podání byl dobrou volbou! S forhendovým volejem si ještě Ruska poradila, na bekhendový už byla krátká.

15:30

Štěstí se nepřiklonilo na českou stranu. Forhend z rakety Muchové se odrazil od pásky a míček se rozhodl zůstat na její straně.

30:30

Bekhendový return skončil v síti.

30:40

Pokus o zkrácení hry ihned po servisu nevyšel. Balónek nepřeletěl pásku, takže Ruska disponuje brejkbolem.

40:40

Brejkbol odvrácen stylově, a sice esem po servisu ven z dvorce!

40:A

Kamilla Rachimovová se dostala do výměny a odměnou jí je druhý brejkbol, těžila z nevynucené forhendové chyby protihráčky.

5:5 Kamilla Rachimovová získává gem.

Ještě není konec! Ruska dokonale doběhla kratší volej, navíc vyprodukovala kvalitní lob, po němž Muchová poslala volej před síť.

0:15

Po forhendovém returnu míček nečekaně odskočil od antuky, takže ruská tenistka úplně promáchla.

0:30

Kamilla Rachimovová tlačila, leč nebylo jí to nic platné. Češka přešla do ofenzivy forhendem po pravé lajně, po němž soupeřka nezvládla přehodit bekhend přes síť.

0:40

Na konto české tenistky putují další tři brejkboly! Po kvalitním forhendu vyrazila k síti, snaha protihráčky o poslání míčku pod nohy překazila páska.

15:40

Přímý bod po podání ven z kurtu.

6:5 Karolína Muchová získává gem.

Parádní forhendový return proti prvnímu podání po pravé lajně, za nímž se Kamilla Rachimovová jenom podívala! Češka zkusí složit reparát, tedy napodruhé zdárně utkání dopodávat do konce.

15:0

Bekhendový return skončil na pásce, první krok k postupu splněn.

30:0

Kvalitní servis ven z kurtu doplněný o forhend na opačnou stranu, Kamilla Rachimovová na dlouhou ruku hrála balónek do zámezí.

40:0

Tři mečboly! Ruská tenistka si znovu neporadila s returnem, z bekhendu poslala balónek za základní čáru.

7:5 Karolína Muchová získává gem, set a zápas.

Je konec! V závěrečné výměně Karolína Muchová vyslala servis ven z kurtu, do stejného prostoru pak poslala i forhend a Kamilla Rachimovová na dlouhou ruku nevrátila míček přes síť.

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky, v prvním kole turnaje v Římě porazila ruskou kvalifikantku Kamillu Rachimovovou po setech 6:4 a 7:5.

Češka si výborným výkonem vytvořila vedení 5:2, ale potom se její hra lehce zadrhla, pustila soupeřku na dostřel, ale v pravý moment zase zabrala, v desátém gemu odvrátila brejkbol, aby následně využila čtvrtý setbol. Druhá sada byla ještě vyrovnanější. Kamilla Rachimovová nadvakrát ztratila výhodu brejku, načež za stavu 4:5 odvrátila konec utkání na příjmu, ale zase si prohrála servis a podruhé v řadě na returnu neuspěla, nedokázala odvrátit hned první ze tří soupeřčiných mečbolů.

Ve druhém kole se Karolína Muchová utká s nasazenou osmnáctkou, Italkou Martinou Trevisanovou.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 4 - 0

Dvojchyby: 5 - 5

Úspěšnost 1. podání: 72 % - 59 %

Body po 1. podání: 60 % - 56 %

Body po 2. podání: 42 % - 24 %

Ubráněné brejkboly: 3/8 - 5/12

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy