Wozniacká vzdává zápasy, tělo jí ničí artritida. Mluví se o konci kariéry

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 5. 2019 7:31
Ani v Římě nedohrála zápas. Zdravotní problémy se hromadí. Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká prožívá kritické momenty úspěšné kariéry.
Caroline Wozniacká.
Caroline Wozniacká. | Foto: Reuters

Na předchozím turnaji v Madridu vzdala hned první duel po čtvrt hodině. Nyní v italské metropoli zvládla odehrát jen jeden set. V prvním případě byla na vině bolest v rameni, ve druhém potíže s nohou.

Obě zdánlivě nesouvisející záležitosti však měly a mají společného jmenovatele. Revmatoidní artritidu. 

Nemoc, kterou Wozniacké diagnostikovali loni v létě, více a více oslabuje tělo grandslamové šampionky z loňského Australian Open. Natolik, že se nahlas začíná mluvit o předčasném konci kariéry teprve osmadvacetileté hráčky.

Vše přitom vypadalo nadějně, blonďatá Dánka v boji se zákeřnou nemocí vyhrávala. Když na začátku dubna v americkém Charlestonu došla až do finále, veškeré potíže se zdály být zažehnány. Euforie ale netrvala dlouho.

Před dvěma týdny se Wozniacká svěřila o nenadálém návratu velkých bolestí svým fanouškům na Twitteru. "V posledních dnech se zase ozvala ta moje RA (revmatoidní artritida, pozn. aut.). Natekly mi ruce i klouby, bolest jsem cítila úplně všude."

Tehdy ještě pokračovala optimisticky a plná odhodlání. "Byla jsem předurčena k tomu, abych nikdy nezpomalila," vzkázala a zeptala se přes sociální síť lidí postižených stejnou nemocí na to, co jim pomáhá cítit se lépe. Odpovědi dostala různé: od plavání, masáží, spánku až po kurkumu, zázvor nebo konopný olej.

O pár dní později ale přišlo zklamání v Madridu. Tři odehrané hry proti Francouzce Cornetové a pak skreč. 

Sama tenistka se jen přesunula do Říma a svůj zdravotní stav nijak blíže nekomentovala. Pokračovala v přípravě, jako by se nic nedělo. Mezitím ale pro dánská média promluvil její bratr Patrik. A nebylo to nic veselého.

"Je to strašné. V Charlestonu hrála moc dobře, v absolutní pohodě pak probíhaly i tréninky v Monaku. Jenže pak najednou přijde ta nemoc, ze dne na den," prohlásil a fanoušky vyděsil další větou: "Jako bratr o ni mám trochu starosti. I o to, jak dlouho ještě vůbec může hrát tenis."

To ještě nevěděl, že přijde rychlý konec také v areálu Foro Italico. Spekulace o poslední sezoně kariéry poté ještě zesílily. Wozniacká se má v červnu vdávat za bývalého amerického basketbalistu Davida Leeho, a tak se v kuloárech hovoří o tom, že tenistka namísto bolestivého trápení na kurtech zvolí založení rodiny. Obzvlášť, když se na začátku předchozí sezony konečně dočkala grandslamového titulu, který jí i přes pozici světové jedničky dlouhá léta unikal.

Tenistka sama ale nic takového dosud nenaznačila a podle všeho zůstává fixovaná na plnohodnotný návrat na kurty, zejména na blížící se Roland Garros.

Rodačka z Odense s artritidou bojuje od léta. "Ze začátku to byl šok. Nebyla jsem schopná zvednout ruce nad hlavu. Cítíte se jako ten největší sportovec široko daleko a najednou se musíte vyrovnat s tímhle," vypověděla tehdy.

Přesto se v říjnu blýskla titulem z Pekingu a i úvod do nové sezony nevypadal zle, přesto, že se nepovedla obhajoba v Melbourne. Po úvodním grandslamu sezony se ale objevily první zdravotní komplikace. S běžným virovým onemocněním se oslabená Dánka musela prát dlouhé týdny, z čehož její otec Piotr obvinil organizaci WTA. Léčba podle něj probíhala pomalu kvůli přísným antidopingovým pravidlům.

"WTA jen vytváří samé překážky, které komplikují návrat," prohlásil. "Podle jejich pravidel si hráčky nemohou vzít vitaminy od firem, které nemají s asociací sponzorský vztah," dodal šestapadesátiletý Wozniacki a fungování asociace popsal jako "grotesku".

Popsal také strach své dcery z toho, aby omylem nevzala zakázanou látku. "Tak raději nebrala nic. Mohli jsme jen sedět a čekat, až se uzdraví. Přitom všichni dobře víme, jak moc by pro ni byl vitamin C prospěšný. Jenže vzhledem k současným pravidlům ho nesměla brát."

Organizace WTA tehdy odpověděla dopisem zaslaným dánské televizní stanici. "Na základě klinických výsledků je každý sportovec vhodně ošetřen podle osvědčených postupů," psalo se v něm.

 

Právě se děje

před 58 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy