Plíšková obdržela kanára, drama ale zvládla. Šafářová odvrátila mečboly Mattekové-Sandsové

Djokovič vletěl do Wimbledonu uragánem, tleskala mu i sestra vévodkyně
Před jejím zraky předvedl skvělou tenisovou jízdu srbský tenista Novak Djokovič, který v prvním kole hladce vyřadil domácího Jamese Warda.
Světová jednička začala zápas devíti vítěznými gemy v řadě, a i když nakonec druhý set musel rozhodnout až tiebreak, srbský tenista stihl zápas vyhrát 3:0 za dvě hodiny čistého času.
To Lukáš Rosol se s anglickou trávou už rozloučil.
Maratonský zápas s Američanem Samem Querreym dovedl do pátého setu, ten ale prohrál 10:12.
Aktualizováno 27. 6. 2016 22:00
Česká tenistka Denisa Allertová dnes v All England Clubu vedla nad Margaritou Gasparjanovou 6:3, 3:0, načež Ruska zápas 1. kola vzdala. Lukáš Rosol podlehl Samu Querreymu z USA v pěti sadách. A takřka rodinné drama zvládla Lucie Šafářová.

Londýn - Neuvěřitelné drama s dobrým koncem zažila v prvním kole Wimbledonu česká tenistka Lucie Šafářová. Devětadvacátá hráčka světového žebříčku v prvním kole musela téměř tři hodiny bojovat s kamarádkou a spoluhráčkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, aby nakonec postoupila po setech 6:7, 7:6, 7:5.

V průběhu zápasu musela odvracet hned tři mečboly Američanky, svou první šanci pak zkušeně proměnila. Ve druhé sadě Češka prohrávala už 2:5, ve třetí 3:5, pokaždé ale dokázala vývoj otočit. V dalším kole se Šafářová utká s další americkou tenistkou, 106. hráčkou žebříčku Samanthou Crawfordovou.

Do druhého kola prošla po velkém dramatu také Karolína Plíšková, která se nadřela proti Belgičance Yanině Wickmayerové. První sadu ovládla světová sedmnáctka poměrem 6:2, ve druhé však schytala kanára a třetí set pro sebe získala až v závěru poměrem 8:6. Ve druhém kole čeká Plíškovou Japonka Misoki Doivoá.

Allertové soupeřka vzdala ve druhé sadě

Další česká hráčka Denisa Allertová si stejně jako před rokem zahraje druhé kolo. Češka dnes v All England Clubu vedla nad Margaritou Gasparjanovou 6:3, 3:0 a Ruska pak zápas 1. kola vzdala. Lukáš Rosol dovedl souboj s Američanem Samem Qerreyem do pátého setu, ale ten prohrál 10:12.

Allertová do zápasu s Gasparjanovou skvěle vstoupila a rychle vedla 5:0. Za stavu 1:5 Ruska podklouzla za základní čarou, ale pokračovala ve hře. Češka první set získala poměrem 6:3 a po dalších třech gamech soupeřka skončila.

Hlavní grandslamovou soutěž hraje Allertová posedmé v kariéře a pošesté prošla do 2. kola. Nejdále se dostala letos v Austrálii, kde hrála 3. kolo.

Její další soupeřkou ve Wimbledonu bude buď dvanáctá nasazená Carla Suárezová ze Španělska, nebo Číňanka Čang Šuaj.

Rosolovi nestačilo vedení 2:0 na sety

Rosol si proti Querreymu vypracoval dvousetové vedení ve dvou tie-breacích, ale další tři sety prohrál 4:6, 2:6 a 10:12.

Rosol v prvním i druhém setu zvládl lépe zkrácené hry. Tu úvodní získal poměrem 8:6 a druhou 7:5, ale zápas s osmadvacátým nasazeným soupeřem byl velmi vyrovnaný. Američan v dalších dvou sadách dokázal vzít Rosolovi servis a srovnal na 2:2.

V rozhodujícím setu už byl Rosol za stavu 4:5 blízko vyřazení, ale ještě dokázal vzít soupeři podání a duel prodloužit. Českého hráče pak dělily dva míče od výhry při skóre 10:9, ale Querrey výborně podával a za celý zápas Rosolovi povolil jen tři brejkboly.

Rosol jich odvrátil celkem patnáct, ale za stavu 10:11 servis posedmé v utkání ztratil. První mečbol ještě forhendovým returnem ubránil, ale při druhém trefil soupeř 33. eso v utkání a radoval se po třech hodinách a 21 minutách z postupu.

Matteková-Sandsová trápila Šafářovou

Úvodní dvě sady zápasu deblových partnerek Šafářové a Mattekové-Sandsové rozhodly až tie-breaky. V úvodním setu si obě hráčky jednou prohrály podání, turnajová osmadvacítka Šafářová přitom nevyužila vedení 3:1 a 30:0. Ve zkrácené hře odvrátila dva setboly, ale třetí na 7:9 už ne.

Ve druhém setu se každé ze soupeřek povedly dva brejkboly a Američanka měla další při vedení 5:4, ale česká tenistka mečbol odvrátila a tie-break pak vyhrála 7:3.

Před třetím setem si Američanka nechala ošetřit ruku a pak měla znovu blíž k vítězství. Jenže Šafářová jí za stavu 3:5 nedovolila při vlastním servisu proměnit rozhodující míč a další mečbol odvrátila v následující hře při podání soupeřky. V dalších dvou hrách pak obrat po dvou hodinách a 52 minutách dokonala. S Mattekovou-Sandsovou, s kterou jsou ve Wimbledonu sedmým nasazeným párem do čtyřhry, si vylepšila vzájemnou bilanci na 3:1.

Tenisový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 28,1 milionu liber):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Querrey (28-USA) - Rosol (ČR) 6:7 (6:8), 6:7 (5:7), 6:4, 6:2, 12:10,, Djokovič (1-Srb.) - J. Ward (Brit.) 6:0, 7:6 (7:3), 6:4, Čilič (9-Chorv.) - Baker (USA) 6:3, 7:5, 6:3, Ferrer (13-Šp.) - Sela (Izr.) 6:2, 6:1, 6:1, Herbert (Fr.) - Kohlschreiber (21-Něm.) 7:5, 6:3, 3:6, 6:3, Karlovič (23-Chorv.) - Čorič (Chorv.) 7:6 (10:8), 7:6 (9:7), 6:4, Stachovskij (Ukr.) - Nišioka (Jap.) 6:3, 6:4, 6:4, Mannarino (Fr.) - Edmund (Brit.) 6:2, 7:5, 6:4, Dimitrov (Bulh.) - Fratangelo (USA) 6:3, 6:4, 6:2, Džumhur (Bosna) - Kudla (USA) 7:6 (7:5), 7:5, 2:6, 1:6, 6:3, Almagro (Šp.) - Dutra Silva (Braz.) 6:3, 7:6 (7:6), 5:7, 3:6, 6:3, Lacko (SR) - Lorenzi (It.) 6:4, 6:7 (5:7), 7:5, 6:3, Goffin (11-Belg.) - A. Ward (Brit.) 6:2, 6:3, 6:2, Simon (16-Fr.) - Tipsarevič (Srb.) 4:6, 6:4, 7:5, 6:3, Mahut (Fr.) - Klein (Brit.) 7:6 (7:0), 6:4, 6:4, Seppi (It.) - García-López (Šp.) 6:2, 6:4, 6:0, Raonic (6-Kan.)- Carreňo (Šp.) 7:6 (7:4), 6:2, 6:4, Dolgopolov (30-Ukr.) - Donskoj (Rus.) 6:2, 6:4, 3:6, 7:6 (7:3), Benneteau (Fr.) - Marčenko (Ukr.) 6:4, 6:2, 7:6 (10:8), Bellucci (Braz.) - Bemelmans (Belg.) 3:6, 6:4, 6:3, 1:6, 8:6, Roger-Vasselin (Fr.) - Gabašvili (Rus.) 1:6, 6:3, 6:4, 6:4, Nišikori (5-Jap.) - Groth (Austr.) 6:4, 6:3, 7:5, Willis (Brit.) - Berankis (Lit.) 6:3, 6:3, 6:4, Sock (27-USA) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:4, 6:4, Johnson (USA) - Džazírí (Tun.) 7:5, 7:6 (7:2), 6:4, Haase (Niz.) - Schwartzman (Arg.) 2:6, 6:2, 6:3, 2:6, 7:5, Federer (3-Švýc.) - Pella (Arg.) 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 6:3, Chardy (Fr.) - Monfils (17-Fr.) 6:7 (4:7), 6:0, 4:6, 6:1, 6:2, Istomin (Uzb.) - Anderson (20-JAR) 4:6, 6:7 (13:15), 6:4, 7:6 (7:2), 6:3, Evans (Brit.) - Struff (Něm.) 6:3, 6:7 (6:8), 7:6 (9:7), 7:5.

Ženy:

Allertová (ČR) - Gasparjanová (Rus.) 6:3, 3:0 skreč., Šafářová (28-ČR) - Matteková-Sandsová (USA) 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 7:5, Karolína Plíšková (15-ČR) - Wickmayerová (Belg.) 6:2, 0:6, 8:6, Jankovičová (22-Srb.) - Vögeleová (Švýc.) 6:2, 6:2, Erakovicová (N. Zél.) - Falconiová (USA) 4:6, 6:3, 10:8, Schiavoneová (It.) - Sevastovová (Lot.) 7:6 (9:7), 6:4, Barthelová (Něm.) - Koviničová (Č. Hora) 6:2, 7:6 (7:3), Suárezová (12-Šp.) - Čang Šuaj (Čína) 6:3, 4:6, 6:4, Cornetová (Fr.) - Hercogová (Slovin.) 6:3, 6:0, Švedovová (Kaz.) - Görgesová (Něm.) 7:5, 6:4, V. Williamsová (8-USA) - Vekičová (Chorv.) 7:6 (7:3), 6:4, Keysová (9-USA) - Siegemundová (Něm.) 6:3, 6:1, Stosurová (14-Austr.) - Linetteová (Pol.) 7:5, 6:3, Erraniová (20-It.) - Tigová (Rum.) 6:4, 6:4, Alexandrovová (Rus.) - Ivanovičová (23-Srb.) 6:2, 7:5, Witthöftová (Něm.) - Beguová (25-Rum.) 6:1, 6:4, Kasatkinová (29-Rus.) - Duvalová (USA) 6:0, 7:5, Lisická (Něm.) - Rogersová (USA) 6:1, 6:3, Čepelová (SR) - Duqueová (Kol.) 7:5, 7:5, Sakkariová (Řec.) - Čeng Saj-saj (Čína) 6:3, 6:2, Arruabarrenaová (Šp.) - Govorcovová (Běl.) 6:2, 1:6, 8:6, Naraová (Jap.) - Brengleová (USA) 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, Crawfordová (USA) - Kaniaová (Pol.) 7:5, 6:3, Friedsamová (Něm.) - Dijasová (Kaz.) 6:4, 6:0, Flipkensová (Belg.) - Gibbsová (USA) 6:3, 6:1, Muguruzaová (2-Šp.) - Giorgiová (It.) 6:2, 5:7, 6:4, Svitolinová (17-Ukr.) - Broadyová (Brit.) 6:2, 6:3, Kerberová (4-Něm.) - Robsonová (Brit.) 6:2, 6:2, Halepová (5-Rum.) - A. Schmiedlová (SR) 6:4, 6:1, Bertensová (28-Niz.) - Ostapenková (Lot.) 6:3, 6:2, Lepchenková (USA) - Pereiraová (Braz.) 5:7, 7:6 (7:3), 6:2, Doiová (Jap.) - Chiricová (USA) 6:1, 6:2.