Wimbledon bez Novotné už nikdy nebude jako dřív, smutní vévodkyně z Kentu

ČTK ČTK
21. 11. 2017 14:10
Čtyřiaosmdesátiletá členka britské královské rodiny vévodkyně z Kentu je také šokována smrtí bývalé české tenistky Jany Novotné, kterou dvakrát potkala při předávání trofejí ve finále Wimbledonu.
Vevodkyně z Kentu předávala Janě Novotné trofej pro vítězku Wimbledonu 1998
Vevodkyně z Kentu předávala Janě Novotné trofej pro vítězku Wimbledonu 1998 | Foto: ČTK

Londýn - Hluboce zarmoucena je úmrtím Jany Novotné i vévodkyně z Kentu, kterou s českou tenistkou spojil emotivní zážitek po prohraném finále Wimbledonu v roce 1993. Čtyřiaosmdesátiletá členka britské královské rodiny se dnes připojila se soustrastným vyjádřením k truchlícím osobnostem z celého, nejen tenisového světa.

"Jana Novotná byla ušlechtilá a statečná milá dáma s úžasným smyslem pro humor. Jsem velice zarmoucená zprávou o její smrti a myslím na její rodinu. Wimbledon bez ní už nikdy nebude stejný," uvedla v oficiálním prohlášení vévodkyně z Kentu.

Svět dojala v roce 1993 scéna, jak česká hráčka pláče na rameni vévodkyně z Kentu po ztraceném finálovém duelu se Steffi Grafovou. Novotná tehdy vedla nad Němkou 4:1 a 40:15 ve třetím setu, koncovku ale psychicky nezvládla a prohrála. Při předávání ceny pro poraženou finalistku se rozplakala a vévodkyně z Kentu ji na kurtu utěšovala. "Když jsem Janu objímala, byly to city, které ve vás zůstanou navždycky," řekla britská aristokratka před lety v rozhovoru pro magazín Hallo.

Brněnské rodačce i předpověděla, že wimbledonský titul jednou dobude. Novotná to dokázala v roce 1998 a převzala od vévodkyně z Kentu slavnou trofej. V neděli ve věku 49 let podlehla rakovině.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy