Vyšťavený Djokovič prohrál s vlastní kopií a opět trpí bolestmi. Je to už frustrující, říká

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 1. 2018 6:54
Srb Novak Djokovič prohrál v osmifinále Australian Open s jihokorejským zázrakem a přiznal, že už ho opět limitoval loket.
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Melbourne/Praha - Jako by stál před zrcadlem a míčky mu vracel jeho vlastní a mladší obraz. Srb Novak Djokovič ale nedisponuje kouzelnými předměty, ani nenašel recept na elixír mládí. To pouze v osmifinálovém duelu Australian Open narazil na houževnatého Jihokorejce Čong Hjona, který ho přehrál 3:0 na sety. 

Propracovaná defenziva, skvělé nohy a neuvěřitelná bojovnost, přesně tyhle aspekty hry zdobily rodáka z Bělehradu ještě před pár lety, kdy překypoval zdravím a vyhříval se na tenisovém trůnu coby světová jednička. V pondělí okusil vlastní medicínu od teprve jednadvacetiletého hráče, který nezastírá, že právě Djokovič pro něho byl vždy velkým vzorem.

"Musím mu pogratulovat, hrál úžasně, předvedl skvělý výkon a na kurtu byl lepším hráčem. Vítězství si zasloužil o tom není sporu," nechal se slyšet třicetiletý Srb.

Svěřenec Radka Štěpánka a Andreho Agassiho po zápase dlouho s mladým talentem rozmlouval a gratuloval mu. "Byl neskutečný, přeju mu jen to nejlepší. Hraje podobně jako já, má na to být jednou tenistou první světové desítky. Je to jen na něm, ale má můj respekt, protože to je opravdu pracovitý kluk," chválil Djokovič nyní 58. hráče světa.

Zároveň ale přiznal, že ho v zápase bolel a limitoval bolavý loket, kvůli kterému loni po Wimbledonu předčasně ukončil sezonu a dlouho ho léčil. "Nebylo to dobré, na konci prvního setu to začalo víc bolet a musel jsem se s tím prát až do konce zápasu," uvedl Srb.

Nad skrečí utkání ale nepřemýšlel. "Cítil jsem, že bolest není pořád tak velká, abych musel zápas přerušit. I když hlavně při servisu mě to limitovalo, což je proti Čongovi, který vrátí spoustu míčků, obrovská nevýhoda," prohlásil.

Konec v osmifinále i proto nehodnotí úplně tragicky. "Jsem v první řadě vděčný za to, že jsem tu vůbec mohl hrát, protože jsem do poslední chvíle nevěděl, jestli to půjde. Samozřejmě mě mrzí, že končím v osmifinále, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou, musím to přijmout," dodal.

Sám prý ale před startem úvodního grandslamu věřil, že na turnaji dokáže zdravotně vydržet sedm bitev klidně až do finále. Ale nepotvrdilo se to.

"Jako profesionální sportovec si na určitou úroveň bolesti zvyknete, myslel jsem, že to zvládnu. Ale už bych nerad mluvil o zranění, nechci brát Čongovi kredit za vítězství, které si zasloužil," upozornil i proto, že sám by si za stavu 0:2 na sety i přes bolest klidně troufl na obrat.

"Vím, že on moc dlouhých zápasů v kariéře nehrál, a věřil jsem, že tam by mohla přijít má šance. V klíčových chvílích ale zahrál skvěle," opět vyzdvihl Djokovič senzačního čtvrtfinalistu.

Na tiskové konferenci mu jeden z redaktorů připomněl jeho někdejší výrok o tom, že "vlk drápající se na kopec je hladovější než ten, který už na něm stojí" a bývalé jedničky se zeptal, v jaké roli se po porážce od outsidera Čonga cítí. 

"Jsem jedním z těch vlků, co se drápají nahoru, respektive snaží se drápat," rozesmál místnost srbský tenista. "Ale dokážu si představit, jak se cítí, je mladý, hraje na velikém stadionu, nemá co ztratit, má spoustu energie a motivace."

Nyní si rozbolavělý a vyšťavený Djokovič sedne s týmem a vyhodnotí, jak dál postupovat. "Musíme to probrat, zjistit, jak loket vypadá a co bude nejlepší. V posledních týdnech jsem odehrál spoustu tenisu. Musím říct, že je to ale hodně frustrující tak dlouho se léčit a pořád nebýt stoprocentní. Ale dělám maximum, protože tenhle sport miluju," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy