Tenistky našly odvahu o šikaně mluvit. Omezte sociální sítě, radí psycholog

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 4. 2019 6:31
Markéta Vondroušová se minulý týden stala terčem internetových haterů. Po porážce ve čtvrtfinále významného turnaje v Miami s krajankou Karolínou Plíškovou našla v telefonu velké množství nenávistných vzkazů plných urážek, výhrůžek a vulgarit. Nebyla první ani poslední.
Markéta Vondroušová se stala obětí kyberšikany po turnaji v Miami.
Markéta Vondroušová se stala obětí kyberšikany po turnaji v Miami. | Foto: ČTK

Sportovní psycholog Michal Šafář, který v minulosti šest let mentálně koučoval Petru Kvitovou, si nemyslí, že by podobných excesů v poslední době výrazně přibývalo. 

"Opravdu nevím, jestli je těch případů více. Spíš mám pocit, že hráči našli odvahu o tom více a otevřeněji mluvit," řekl deníku Aktuálně.cz.

Devatenáctiletá Vondroušová vzkazy sama zveřejnila ve svých příbězích na Instagramu. Připsala k nim ironické poděkování, které oblepila srdíčky. Šiřitelům nenávisti, kteří nejčastěji pocházejí z řad neúspěšných sázkařů, se vysmála a vyslala jasný signál, že jí podobné výlevy psychicky neublíží. Je to ta správná cesta?

Podle Šafáře ano i ne. Záleží na situaci a konkrétní povaze člověka. "Je to určitý typ obrany. Někomu může fungovat. Ukáže, že se nebojí, vytáhne problém na světlo a ten se tak stane zřetelnějším a méně hrozivým. Navíc vyvolá vlnu solidarity a podpory, dotčený sportovec získá odezvu, že za ním kolegové, fanoušci a veřejnost stojí," vysvětlil předseda Asociace psychologů sportu.

Na druhou stranu může podobná rázná odpověď vyprovokovat další kolo nenávistných reakcí. "Celá situace pak může akcelerovat," zmínil Šafář určité riziko.

To, jak útoky působí na psychiku sportovce, je samozřejmě individuální. Ale každý, kdo se setká s "hatery", je podle Šafáře vystaven stresu.

"Pak záleží na každém, jak na to reaguje, kolik takového stresu unese a jak ho to ovlivní. Nicméně neznám nikoho, komu by to bylo příjemné. Je třeba určité psychické odolnosti a průpravy, aby vám to začalo být alespoň lhostejné," poznamenal odborník na psychologickou přípravu a psychotrénink vrcholových sportovců.

Podobně otevřená jako Vondroušová byla před časem její krajanka Barbora Strýcová. Ta prozradila, že sázkaři opakovaně vyhrožovali smrtí jak jí samotné, tak její rodině. 

Strýcová na Wimbledonu 2017 navíc prožila absurdní okamžik, když k ní při nástupu k utkání prvního kola promluvil muž z řad diváků. Prohlásil, že má na českou hráčku vsazeno hodně peněz, a vyhrožoval, že si ji v případě nezdaru najde. 

"To je opravdu extrémní příklad, už na hranici kriminálního činu. Je to velmi stresující a Bára zaslouží obdiv za to, že tohoto ,fanouška´ nevzala napřímo raketou," řekl Šafář.

Psycholog odmítá hledat pro podobná individua jakékoli omluvy či logická vysvětlení jejich počínání. 

"Můžete se zkoušet vžít do kohokoliv, ale jaký to má význam? Tito lidé, podobně jako mnoho jiných hrdinných diskutérů sociálních sítí, jsou jen přehlídkou lidské ubohosti, frustrace a rejstříku lidských komplexů," nebral si žádné servítky.

Šafář by sportovcům jako obranu poradil mírnější využívání sociálních sítí. 

"Aby se šikana na sítích nestala pro sportovce destruující, tak s nimi doporučuji zacházet opatrně. To neznamená na nich nebýt, to dnes ostatně ani není úplně reálné, ale omezit jejich využívání, zejména v průběhu turnajů," nabídl návod.

V současné době už takto celá řada profesionálních sportovců uvažuje a raději nechává o své profily pečovat někoho jiného.  

"Dá se nastavit systém, který umožní sportovci být na sociálních sítích vidět a současně ho alespoň základně chrání před těmihle negativními aspekty," dodal Šafář.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy