Vydřená výhra tenistek. Německo udolaly až po půlnoci v super tie-breaku

Aktualizováno 2. 11. 2021 0:46
České tenistky slaví v Poháru Billie Jean Kingové první výhru ve skupině, v pražské O2 areně zdolaly Německo 2:1 na zápasy. Rozhodující bod získaly ve čtyřhře Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou, které zdolaly dvacet minut po půlnoci pár Jule Niemeierová, Anna-Lena Friedsamová 6:4, 6:7 a 10:8 v super tie-breaku.
Lucie Hradecká, Kateřina Siniaková - Anna-Lena Friedsamová, Jule Niemeierová
Lucie Hradecká, Kateřina Siniaková - Anna-Lena Friedsamová, Jule Niemeierová | Foto: Milan Kammermayer

V první dvouhře dne uspěla Markéta Vondroušová. Stříbrná olympijská medailistka si v souboji dvojek poradila s Andreou Petkovicovou 6:1 a 6:3. V utkání jedniček poté světová trojka Barbora Krejčíková prohrála při své premiéře ve dvouhře v týmové soutěži bitvu s bývalou první hráčkou světa Angelique Kerberovou 7:6, 0:6 a 4:6 za dvě a čtvrt hodiny.

Češky tak mají dobrou příležitost postoupit do pátečního semifinále. K tomu potřebují ve čtvrtek porazit Švýcarsko, ale šanci mají teoreticky i v případě prohry. Záležet bude i na úterním utkání mezi Němkami a Švýcarkami.

Dvaadvacetiletá Vondroušová hned na úvod vzala Petkovicové podání, pak sice přišla o svůj servis, ale jinak na kurtu dominovala. Tradičně dobře četla hru, soupeřku rozebírala a k oblíbeným kraťasům přidala i přesný lob či eso. "Kraťasy byly dobré a celkově nemám nějakou šablonu hru, spíš hraju intuitivně, co cítím," řekla. Set získala po dvojchybě soupeřky.

Před druhou sadou si plácla s kapitánem Pálou a pokračovala v nastoleném tempu. Rychle vedla 3:0 a opírala se o výborné podání, dala i dvě esa v gamu. "Podání mě taky drželo," uvedla. Bez zaváhání dovedla utkání do vítězného konce. Petkovicová měla v závěru v očích slzy. "Bojovala do posledního míče, nic mi nedala zadarmo. Hrála jsem dobře a bylo důležité, že jsem to udržela v hlavě," řekla Vondroušová, který vyhrála svoji čtvrtou dvouhru v soutěži z pěti duelů.

"Chtěla jsem moc vyhrát a musím říct, že jsem byla před zápasem hrozně nervózní, ale po pár gamech to ze mě opadlo. Hrála jsem svoji hru, snažila se jsem co nejvíc a užívala jsem si to. Jsem nadšená, že jsem to zvládla a takhle to dopadlo," řekla Vondroušová na kurtu.

Vítězka Roland Garros Krejčíková začala skvěle a vedla 3:0, ale náskok neudržela a v dlouhých výměnách najednou ztrácela. Za pomoci publika bojovala a postupně odvrátila odvážně tři setboly - první za stavu 4:5, další dva o dva gamy později. Vynutila si tie-break, v kterém stejně jako v sadě neudržela vedení 3:0, ale nakonec set získala po dvojchybě Kerberové.

Druhý set začala Krejčíková špatně, zhoršil se její pohyb a chybovala. Viditelně bojovala se zdravotními problémy, nedobíhala míče a ve druhé sadě dostala "kanára". Poté se nechala ošetřit. "Nešlo mi odrazit se, bolí mě ten vnitřek," říkala fyzioterapeutovi Pavlu Kovačovi na kurtu.

V rozhodující třetí sadě prohrávala 1:3, ale bojovností dokázala vyrovnat na 3:3 a vyslechla si dlouhé ovace publika. Bývalá jednička Kerberová ale vracela neúnavně jeden míč za druhým, Češka kazila a přišla o podání na 3:4. Za stavu 4:5 ještě měla brejkbol, aby utkání prodloužila, ale Němka poslala míč na lajnu a vzápětí Krejčíková utkání ztratila.

"Bojovala jsem na sto procent a myslím, že se nemám za co stydět," řekla Krejčíková. "Bylo to super, i když se mi to nepodařilo Jak hala burácela, jak jsme se tahaly a všichni stáli za mnou. Fakt jsem si to užívala a můj tenis se díky tomu zlepšoval a zlepšoval. Byla škoda, že se mi to na konci nesešlo. Chybělo uhrát dva míče jinak a mohla jsem být asi o něco šťastnější."

Chtěla hrát i čtyřhru, ale tým rozhodl, že ji nahradí Hradecká. "Samozřejmě, že mě to táhlo na kurt, ale věřím, že holky ten bod urvou a já pošetřím síly na další zápasy," uvedla Krejčíková. "Teď to necháme na pokoji a budeme řešit další den. Nejdůležitější je pořádně se vyspat, nabrat energii, abych byla co nejvíc ready na další zápasy," řekla.

Siniaková a Hradecká spolu odehrály v roce 2017 skvělou sezonu. Pětkrát postoupily ve čtyřhře do finále včetně grandslamového US Open a o Turnaj mistryň je připravilo zranění Hradecké. Měly tak na co navazovat, zatímco Němky spolu hrály poprvé, ale českou dvojici hodně potrápily.

V prvním setu rozhodlo, že domácí pár vzal v sedmé hře podání Niemeierové. Ve druhém Siniaková a Hradecká prohrávaly 1:4, sice srovnaly krok, ale v tie-breaku rychle ztrácely 0:5 a už vývoj neotočily. V super tie-breaku úřadovala zpočátku na síti Hradecká. Češky vedly 8:4, pak sice nechaly soupeřky snížit na 8:7, ale Siniaková smečí připravila mečbol. První ještě nevyšel, ale při druhém už Hradecká zápas ukončila.

"V super tie-breaku byla taktika útočit a být aktivní, protože v tie-breaku předtím jsem nezačaly dobře a uteklo nám to. Jsem ráda, že jsme to zvládly," oddechla si Hradecká. "Bylo to o pár míčcích a jsem ráda, že jsem se na tom podílela," dodala Siniaková.

Finálový turnaj tenisového Poháru Billie Jean Kingové v Praze:

Skupina D:

ČR - Německo 2:1

Vondroušová - Petkovicová 6:1, 6:3, Krejčíková - Kerberová 7:6 (7:5), 0:6, 4:6, Hradecká, Siniaková - Friedsamová, Niemeierová 6:4, 6:7 (2:7), 10:8.