Skvělá Siniaková pečetila postup. Zaskočila americkou hvězdičku Gauffovou

11. 11. 2022 19:55
České tenistky postoupily v Poháru Billie Jean Kingové do semifinále. Rozhodující druhý bod v duelu základní skupiny D se Spojenými státy americkými získala Kateřina Siniaková, která porazila světovou sedmičku Cori Gauffovou 7:6, 6:1.
Coco Gauffová.
Coco Gauffová. | Foto: Reuters

V úvodní dvouhře zvítězila Markéta Vondroušová nad Danielle Collinsovou dvakrát 6:3. Američanky zkorigovaly konečné skóre v závěrečné čtyřhře, v níž Madison Keysová s Taylor Townsendovou porazily 6:3, 6:3 Karolínu Plíškovou a Karolínu Muchovou.

Tým kapitána Petra Pály narazí v semifinále na Švýcarsko a týmy si zopakují loňské střetnutí ze základní skupiny v Praze. Soupeřky tehdy zvítězily 2:1 a probojovaly se nakonec až do finále, v němž nestačily na Rusko. Švýcarky si dnes v Glasgow zajistily postup díky triumfu 2:1 nad Kanadou. Pomohly jim výhry Viktorije Golubicové a Belindy Bencicové ve dvouhrách.

Češky mohou nadále získat v soutěži, jež byla dříve známá jako Fed Cup, dvanáctý titul. Osmnáctinásobné šampionky z USA naopak další triumf nepřidají.

"Nijak si to nepřipouštíme. Dnes jsme měly cíl bojovat a nechat tam všechno. Nikdo nečekal, že to půjde takhle dobře. Skupina byla fakt těžká. Půjdeme zápas od zápasu, stát už se může cokoliv. Jsme dobrý tým, uvidíme, co se bude dít," řekla Vondroušová.

Třiadvacetiletá rodačka ze Sokolova v utkání proti Collinsové ztratila servis ve čtvrté hře, vzápětí ale vyhrála pět gamů po sobě a vývoj první sady otočila. Američanka doplatila na 19 nevynucených chyb.

Devětadevadesátá hráčka světa Vondroušová, která od dubna do října nehrála kvůli zraněnému zápěstí, využila v úvodu druhé sady psychickou výhodu a ujala se vedení 3:0. Finalistka letošního Australian Open Collinsová se snažila soupeřku několikrát zatlačit, Vondroušová se ale prezentovala výbornou obranou a Američanka dál při důležitých úderech kazila.

Finalistka Roland Garros z roku 2019 Vondroušová neztratila do konce utkání ani jednou podání a dovedla jej za hodinu a dvanáct minut k vítězství. "Cítila jsem se dobře, ale s ní je to strašně těžké. Už jsem s ní párkrát hrála, takže jsem věděla, že to bude smršť. Je jedno, kolik je stav, ona do toho šla za každého stavu. Jsem ráda, že to takhle dopadlo, protože by to mohlo být ještě zamotané," doplnila Vondroušová

Siniaková vzala v prvním setu dvakrát Gauffové servis, výhodu brejků ale nedokázala ani jednou dotáhnout, takže se rozhodlo ve zkrácené hře. V ní Češka od stavu 1:1 získala šest míčků za sebou a ujala se vedení.

"Jsem moc ráda, že se mi zápas povedl. Byla jsem nervózní a pořád si opakovala, že jsme to my, které vedou. To mi hodně pomohlo. Když jsem urvala první set, cítila jsem se ještě líp a také můj výkon šel nahoru," uvedla Siniaková.

Ve druhé sadě šestadvacetiletá rodačka z Hradce Králové i před zraky Billie Jean Kingové v hledišti odpor soupeřky definitivně zlomila. Finalistce letošního Roland Garros dovolila v úvodu jen jeden game a poté pěti hrami za sebou zajistila Češkám po hodině a 23 minutách druhý bod. Gauffová mohla litovat 39 nevynucených chyb a po neúspěšném Turnaji mistryň prohrála ve dvouhře pátý zápas za sebou.

"Atmosféra v týmu je super. Každá z nás může porazit kteroukoliv soupeřku. Mám ze sebe radost a užíváme si tady každou chvilku," dodala Siniaková.

Finálový turnaj tenisového Poháru Billie Jean Kingové v Glasgow:

Skupina D:

Česko - USA 2:0. Vondroušová - Collinsová 6:3, 6:3, Siniaková - Gauffová 7:6 (7:1), 6:1, Muchová, Karolína Plíšková - Keysová, Townsendová 3:6, 3:6.

1. Česko 2 2 0 4:2 2
2. USA 2 1 1 3:3 1
3. Polsko 2 0 2 2:4 0

Skupina A:

Švýcarsko - Kanada 2:1. Golubicová - Andreescuová 2:6, 6:3, 6:4, Bencicová - Fernandezová 6:0, 7:5, Teichmannová, Waltertová - Dabrowská, Fernandezová 2:6, 1:6.

1. Švýcarsko 2 2 0 5:1 2
2. Kanada 2 1 1 4:2 1
3. Itálie 2 0 2 0:6 0