Rozjetá Vondroušová oslňuje tenisovým myšlením. Sama ví, co hrát, obdivuje ji trenér

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 4. 2019 6:50
Porazila bývalou světovou jedničku, na kontě má skalpy grandslamových šampionek a dvě čtvrtfinále velkých amerických turnajů. Markéta Vondroušová prožívá veleúspěšný start do nové tenisové sezony. Po světě ji od letoška provází trenér Jan Hernych a nestačí se divit, jak herně inteligentní svěřenkyni si vzal pod křídla.
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále turnaje v Miami 2019
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále turnaje v Miami 2019 | Foto: Reuters

Devatenáctiletá rodačka ze Sokolova si průlom do světové elity prožila už před dvěma lety, když senzačně vyhrála turnaj v Bielu. Od té doby trochu bojovala se zdravím i s nejvyšší světovou úrovní tenisu. Potřebovala si zvyknout i nabrat zkušenosti.

"Maky má pestrou hru, kterou dokáže aplikovat a měnit proti různým soupeřkám. Navíc je to velká bojovnice, když se zakousne, tak holkám na druhé straně nedá nic zadarmo. V tom je pro ostatní hodně nepříjemná," líčí pro Aktuálně.cz její trenér Jan Hernych.

Po únorovém finále v Budapešti se v březnu rozjela ke skvělé jízdě a v Indian Wells i Miami prošla mezi posledních osm hráček. Konečně ji přestala brzdit zranění, i když nadále hraje se zatejpovaným kolenem. 

"Od Fed Cupu se všechno zlomilo k lepšímu. Pan doktor Voráček jí tam zatejpoval nohu a pomohlo to. Od té doby ji to v zápasech vůbec nebolí. Pořád se na tom ale musí pracovat. Velice dobrou práci dělá Michal Vágner, její kondiční kouč," vysvětluje Hernych.

Pro bývalého tenistu je spolupráce s Vondroušovou premiérou na okruhu WTA. Vždyť ještě tři roky nazpátek sám objížděl turnaje jako hráč. Na okruhu to dotáhl nejvýše na 59. místo v žebříčku.

"Poprvé jsem ji zaregistroval asi tak před třemi čtyřmi lety na extralize, kde s námi hrála v dospělém týmu. V té době jsem na ni nějak extra nekoukal. Vím, že už tehdy se o ní mluvilo, jak je talentovaná, ale nijak víc jsem se na ni nesoustředil," přiznává Hernych s tím, že nemohl tušit, že se z něj později stane její kouč.

Vondroušová v posledních sezonách hledala někoho, kdo by doplnil tým s Jiřím Hřebcem, který ji na pražské Štvanici trénuje, ale už se mu v 68 letech nechce trmácet po světě. Hernych se s oběma často potkával v klubu I. ČLTK, takže si k sobě našli cestu snadno.

"Pořád spolupracujeme, Maky hraje i s Jirkou, nebo se alespoň on jde podívat na naše tréninky, kterých teď asi budu mít hodně na starost já. Jirka je tam ale pořád jako takový hlavní trenér a guru. Nemáme to nějak rozdělené, bavíme se všichni společně," říká v červenci čtyřicetiletý trenér.

Angažmá načal na podzim loňského roku a od ledna už jezdí s Vondroušovou. Téměř měsíc strávili v Austrálii, pak i měsíc v Americe. Oba si na sebe rychle zvykli a Hernych už ví, že tenisovou teenagerku příliš cepovat nemusí. Sama už má pod kůží, co je pro její výkon na kurtu nejlepší.

"Velice dobře analyzuje hru a dá se říct, že ví, co má hrát. Žádné taktické rady jí vůbec nemusím dávat. Jsou situace, na které se mě na lavičce v konkrétním zápase třeba sama zeptá. Hru jako takovou si ale tvoří sama," přiznává. 

Zároveň pochopil, že má i ráda svůj vlastní prostor a ráda si s sebou po turnajích vozí své blízké. "Má kolem sebe ráda lidi, s kterými si rozumí. Cítí se s nimi uvolněně. V Indian Wells měla přítele Štěpána, v Miami byla rodina. To je super, když za ní takhle jezdí, protože je na ní vidět, že jí to prospívá," myslí si Hernych. 

Poté, co si připsala skalpy grandslamových šampionek Rumunky Simony Halepové nebo Jeleny Ostapenkové z Lotyšska, narostlo i její herní sebevědomí.

"Každý hráč se musí vyhrát. Musí si na to přijít sám těmihle zápasy. Teď porazila světovou dvojku, ale předtím porazila hráčky kolem desítky nebo s nimi minimálně hrála vyrovnanou partii. Myslím, že to teď vnímá, že může porazit opravdu každou hráčku," uvedl trenér.

Nyní čeká aktuálně 43. hráčku světa přechod na antuku, kde toho z loňského roku příliš neobhajuje. Tým tak bude mít klid na práci.

"Budeme se určitě připravovat dlouho. Teď má přihlášené Lugano, pak by měla hrát Fed Cup a pak se naplno rozjede antuková sezona. Plán máme, ale bude se asi upravovat podle toho, jak se jí bude dařit," dodává Hernych. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy