Video: Odkud seš, kámo? Zvereva nadchl přízvuk reportéra, nerozuměl mu jediné slovo

Rudolf Černík
1. 6. 2018 7:11
Německý tenista získal na French Open po výhře nad Dušanem Lajovičem nového fanouška.
tenis, French Open 2018, Alexander Zverev | Video: Youtube.com

Paříž/Praha - Zaposlouchal se na tiskové konferenci po vítězném zápase s Dušanem Lajovičem do otázky reportéra v angličtině a pak místo odpovědi německý tenista Alexander Zverev vypálil: "Odkud jsi, kámo?"

Už v průběhu dotazu se třetí hráč světa usmíval. Novinář pak na jeho otázku odpověděl také pohotově: "To neuhodnete? Yorkshire, Anglie." Zverev pokýval hlavou. "Bože, hezké. Jestli tam někdy bude turnaj, určitě přijedu. Už jenom kvůli tomu přízvuku. Líbí se mi, i když jsem nerozuměl jedinému slovu," smál se 21letý tenista.

Rozhlasový reportér Jonathan Pinfield pak otázku, zda French Open může být zlomem, co se jeho úspěšnosti na grandslamech týká, s důrazem na pečlivou výslovnost zopakoval. "Určitě. Proč ne? Už jenom kvůli tomu, že jste to tak hezky řekl, tomu budu odteďka věřit," pokračoval dobře naladěný Zverev, jenž na grandslamech dosud nikdy nepřekročil hranici osmifinále.

Rozprava mezi novými kamarády pak chvíli pokračovala. "Vypadá to, že si tenis užíváte," prohlásil poté Pinfield. "Ne tolik jako ten přízvuk, kámo," reagoval Zverev. "Tak já teď přijdu na každou vaši tiskovou konferenci," slíbil reportér. "Líbí se mi," opakoval Zverev. "Tak se domluvme, že když se dostanete do finále, budu se moct ptát. Protože tak vyčnívám," navrhl Pinfield. "Ujišťuju vás, že když se dostanu do finále, můžete mi dát spoustu otázek," stvrdil nové přátelství Zverev.

Jisté je, že teď má na dvorcích Rolanda Garrose minimálně o jednoho oddaného fanouška víc. A anglické noviny hned přinesly návod, jak rozumět lidem z Yorkshiru…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy