"Vídal jsem se s vrahem z Dunblane." Murray promluvil o děsivém traumatu z dětství

av av
2. 12. 2019 10:24
Nový dokumentární film popisující dosavadní životní cestu Andyho Murrayho vyvolal zejména na britských ostrovech velké pozdvižení. Slavný tenista v něm poprvé promluvil o tom, jak jeho život i kariéru ovlivnila traumata z dětství.
Andy Murray.
Andy Murray. | Foto: ČTK

Z očí do očí a na kameru o děsivých zkušenostech mluvit nechtěl, a tak Murray zanechal režisérce filmu Olivii Cappucciniové vzkaz na záznamníku a svolil ke zveřejnění. Roztřeseným hlasem v něm osvětluje konkrétní důvody, proč pro něj byl tenis v dětství především útěkem od kruté reality.

"Před časem ses mě ptala, proč byl pro mě tenis tolik důležitý. Očividně kvůli té záležitosti v Dunblane. Bylo mi devět let," svěřil se dvaatřicetiletý tenista.

Šlo o případ, který v březnu roku 1996 otřásl Velkou Británií. Do tělocvičny na základní škole ve skotském Dunblane vtrhl propuštěný vedoucí skautů Thomas Hamilton a legálně drženými zbraněmi postřílel šestnáct dětí a učitelku, než sám sebe usmrtil výstřelem do úst.

Malý vystrašený Andy se v tu dobu schovával pod stolem v ředitelně, jen o pár desítek metrů dál. Velmi blízko střelbě byl i jeho o rok starší bratr Jamie.

O tom, že byli slavní tenisoví bratři v dětství svědky brutálního masakru, se vědělo. Jejich matka Judy leccos naznačila ve své biografii Cesta k vítězství. Sám Andy se ale o dopadech zlomového zážitku odmítal bavit. Otevřít se dokázal až v současném dokumentu nazvaném Andy Murray: Resurfacing.

Největší trauma podle něj spočívalo v tom, že jeho rodina masového vraha z Dunblane dobře znala a pravidelně se s ním vídala.

"Znali jsme ho, chodili jsme do jeho dětských klubů, vozili jsme ho v našem autě, vysazovali ho na vlakových stanicích," vypověděl Murray.

Další momenty kritické pro duši mladičkého Skota následovaly. "Do roka od tragédie se naši rodiče rozvedli. Bylo to těžké. Vidět to a zároveň nechápat, o co vlastně jde," prohlásila někdejší světová jednička, která se letos obdivuhodným způsobem vrátila k profesionálnímu tenisu i s kovovou kyčelní náhradou.

Pár měsíců po rozvodu navíc Murrayho zasáhla další událost. "Můj bratr se odstěhoval z domova, šel trénovat tenis do Cambridge. Byl jsem zvyklý dělat všechno s ním. Když odešel, byla to další rána."

Murray přiznal, že v tu dobu trpěl úzkostmi, od kterých ho dokázal pravidelně zachraňovat jen a jen tenis. "Když jsem trénoval, stál na kurtu, jen tehdy jsem na všechno zapomněl," řekl tenista.

Následkem dětských traumat byly i problémy s dýcháním, které musel mladý Murray překonávat.

V dokumentu společnosti Amazon Prime také držitel titulu Sir zalitoval, že se v rodině dlouhodobě o zmíněných traumatech nemluvilo. "Všechny tyhle věci jsme někam zamkli, nebyly to prostě záležitosti k diskusi," uzavřel Murray.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Letošní květen byl celosvětově nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.

Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nezaměstnanost v USA v květnu překvapivě klesla. Analytici kvůli koronaviru očekávali opak

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo zhruba 2,5 milionu lidí, což znamená, že ti, kteří byli kvůli dopadům koronaviru propuštěni, se v květnu zpět do práce vraceli rychleji, než se čekalo.

Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Zdroj: ČTK
Další zprávy