Vichřice Brenda píše historii. Třináctiletá Češka kosí starší hráčky, má další titul

av av
2. 11. 2020 15:31
Mladší ze sesterského dua, které má zajistit zářivou budoucnost českého tenisu, pokračuje v pozoruhodných výkonech. Nedávný zápis do historie nebyl náhodný, ukázala Brenda Fruhvirtová v Istanbulu.
Brenda Fruhvirtová.
Brenda Fruhvirtová. | Foto: ČTK

Je jí teprve třináct let, přesto už se o ní nejen v tuzemsku mluví jako o budoucí hvězdě. Naplňovat vysoká očekávání může být zrádné, Brenda Fruhvirtová to ale zatím zvládá s obdivuhodnou chladnokrevností a dominancí.

Díky divokým kartám dostala možnost startovat na svých prvních juniorských turnajích organizace ITF a z obou si odvezla vítěznou trofej. Popasovat se přitom musela s mnohem staršími a zkušenějšími hráčkami.

V polovině září nadchla v egyptské Káhiře, kde se zapsala do historie. Ve věku třinácti let, pěti měsíců a devíti dnů se stala nejmladší vítězkou této kategorie od roku 1995.

Při cestě za titulem navíc ztratila jediný set a čtyřem z pěti sokyň nadělila potupného kanára.

Že tenhle fenomenální úspěch, kterým připomněla někdejší chorvatskou senzaci Mirjanu Lučičovou, nebyl náhodný, prokázala Fruhvirtová i při svém druhém startu. Ten se odehrál minulý týden v tureckém Istanbulu. 

Češka opět neměla konkurenci. Všech pět protivnic naprosto zničila, v semifinále i finále ztratila jen dvě hry a celkem jich během turnaje poztrácela pouhých sedmnáct.

Brenda Fruhvirtová tak zažívá průlomový rok, ve kterém sebevědomě demonstruje svůj hvězdný potenciál.

V únoru ovládla ještě jako dvanáctiletá prestižní Les Petits - neoficiální mistrovství světa tenistek do čtrnácti let. Navázala tak na svou o dva roky starší sestru Lindu, která na důležitém podniku triumfovala o rok dříve.

V červenci navíc Brenda ukázala schopnost vyrovnat se dospělým. V Prostějově šokovala vítězstvím nad fedcupovou reprezentantkou a stabilní hráčkou elitní světové stovky Kateřinou Siniakovou.

Nedávno se Fruhvirtová dočkala i své premiéry na juniorském grandslamu.

Na pařížském Roland Garros vypadla v prvním kole, ale o žádné zklamání nešlo. Dokázala totiž potrápit o čtyři roky starší Ukrajinku Darju Lopateckou, majitelku pěti trofejí z dospělých podniků ITF.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy