Vichřice Brenda píše historii. Třináctiletá Češka kosí starší hráčky, má další titul

av av
2. 11. 2020 15:31
Mladší ze sesterského dua, které má zajistit zářivou budoucnost českého tenisu, pokračuje v pozoruhodných výkonech. Nedávný zápis do historie nebyl náhodný, ukázala Brenda Fruhvirtová v Istanbulu.
Brenda Fruhvirtová.
Brenda Fruhvirtová. | Foto: ČTK

Je jí teprve třináct let, přesto už se o ní nejen v tuzemsku mluví jako o budoucí hvězdě. Naplňovat vysoká očekávání může být zrádné, Brenda Fruhvirtová to ale zatím zvládá s obdivuhodnou chladnokrevností a dominancí.

Díky divokým kartám dostala možnost startovat na svých prvních juniorských turnajích organizace ITF a z obou si odvezla vítěznou trofej. Popasovat se přitom musela s mnohem staršími a zkušenějšími hráčkami.

V polovině září nadchla v egyptské Káhiře, kde se zapsala do historie. Ve věku třinácti let, pěti měsíců a devíti dnů se stala nejmladší vítězkou této kategorie od roku 1995.

Při cestě za titulem navíc ztratila jediný set a čtyřem z pěti sokyň nadělila potupného kanára.

Že tenhle fenomenální úspěch, kterým připomněla někdejší chorvatskou senzaci Mirjanu Lučičovou, nebyl náhodný, prokázala Fruhvirtová i při svém druhém startu. Ten se odehrál minulý týden v tureckém Istanbulu. 

Češka opět neměla konkurenci. Všech pět protivnic naprosto zničila, v semifinále i finále ztratila jen dvě hry a celkem jich během turnaje poztrácela pouhých sedmnáct.

Brenda Fruhvirtová tak zažívá průlomový rok, ve kterém sebevědomě demonstruje svůj hvězdný potenciál.

V únoru ovládla ještě jako dvanáctiletá prestižní Les Petits - neoficiální mistrovství světa tenistek do čtrnácti let. Navázala tak na svou o dva roky starší sestru Lindu, která na důležitém podniku triumfovala o rok dříve.

V červenci navíc Brenda ukázala schopnost vyrovnat se dospělým. V Prostějově šokovala vítězstvím nad fedcupovou reprezentantkou a stabilní hráčkou elitní světové stovky Kateřinou Siniakovou.

Nedávno se Fruhvirtová dočkala i své premiéry na juniorském grandslamu.

Na pařížském Roland Garros vypadla v prvním kole, ale o žádné zklamání nešlo. Dokázala totiž potrápit o čtyři roky starší Ukrajinku Darju Lopateckou, majitelku pěti trofejí z dospělých podniků ITF.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy