Vichřice Brenda píše historii. Třináctiletá Češka kosí starší hráčky, má další titul

av av
2. 11. 2020 15:31
Mladší ze sesterského dua, které má zajistit zářivou budoucnost českého tenisu, pokračuje v pozoruhodných výkonech. Nedávný zápis do historie nebyl náhodný, ukázala Brenda Fruhvirtová v Istanbulu.
Brenda Fruhvirtová.
Brenda Fruhvirtová. | Foto: ČTK

Je jí teprve třináct let, přesto už se o ní nejen v tuzemsku mluví jako o budoucí hvězdě. Naplňovat vysoká očekávání může být zrádné, Brenda Fruhvirtová to ale zatím zvládá s obdivuhodnou chladnokrevností a dominancí.

Díky divokým kartám dostala možnost startovat na svých prvních juniorských turnajích organizace ITF a z obou si odvezla vítěznou trofej. Popasovat se přitom musela s mnohem staršími a zkušenějšími hráčkami.

V polovině září nadchla v egyptské Káhiře, kde se zapsala do historie. Ve věku třinácti let, pěti měsíců a devíti dnů se stala nejmladší vítězkou této kategorie od roku 1995.

Při cestě za titulem navíc ztratila jediný set a čtyřem z pěti sokyň nadělila potupného kanára.

Že tenhle fenomenální úspěch, kterým připomněla někdejší chorvatskou senzaci Mirjanu Lučičovou, nebyl náhodný, prokázala Fruhvirtová i při svém druhém startu. Ten se odehrál minulý týden v tureckém Istanbulu. 

Češka opět neměla konkurenci. Všech pět protivnic naprosto zničila, v semifinále i finále ztratila jen dvě hry a celkem jich během turnaje poztrácela pouhých sedmnáct.

Brenda Fruhvirtová tak zažívá průlomový rok, ve kterém sebevědomě demonstruje svůj hvězdný potenciál.

V únoru ovládla ještě jako dvanáctiletá prestižní Les Petits - neoficiální mistrovství světa tenistek do čtrnácti let. Navázala tak na svou o dva roky starší sestru Lindu, která na důležitém podniku triumfovala o rok dříve.

V červenci navíc Brenda ukázala schopnost vyrovnat se dospělým. V Prostějově šokovala vítězstvím nad fedcupovou reprezentantkou a stabilní hráčkou elitní světové stovky Kateřinou Siniakovou.

Nedávno se Fruhvirtová dočkala i své premiéry na juniorském grandslamu.

Na pařížském Roland Garros vypadla v prvním kole, ale o žádné zklamání nešlo. Dokázala totiž potrápit o čtyři roky starší Ukrajinku Darju Lopateckou, majitelku pěti trofejí z dospělých podniků ITF.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy