Ve stopách Šarapovové. A za chvíli je tu i sestra, vzkazuje Fruhvirtová světu

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 3. 2022 13:58
Linda Fruhvirtová nebojácně vlétla do kolotoče velkého tenisu a udělala velký dojem na světové odborníky. Nic na tom nezměnila ani porážka v osmifinále Miami Open se Španělkou Paulou Badosaovou. O šestnáctileté české hráčce se v zahraničních médiích mluví v superlativech.

"Zrovna když jsem si začal zvykat na hráčky narozené na konci minulého století, je tu najednou Linda Fruhvirtová. Rok narození 2005," nechápal Steve Tignor, renomovaný odborník publikující na webu Tennis.com.

Výkony šestnáctileté Češky na něj silně zapůsobily. Fruhvirtová dostala na floridskou "tisícovku" divokou kartu a od prvního kola překonávala jeden milník za druhým.

Nejprve poprvé v kariéře zdolala hráčku první světové stovky, Danku Koviničovou z Černé Hory, pak si vyšlápla na 24. tenistku světa, Belgičanku Elise Mertensovou, aby jí ve třetím kole za jasného stavu 6:2, 3:0 utekla z kurtu hvězdná Běloruska Viktoria Azarenková.

"Možná, že právě mládí její soupeřky ji mohlo tak štvát. Azarenková na okruhu WTA debutovala v tom samém roce, téměř v tom samém týdnu, v němž se Fruhvirtová narodila," všiml si Tignor.

Mladičkou Češku po životním úspěchu ulovil štáb Tennis Channelu a posadil ji do studia před místním Hard Rock Stadium.

"Nevím, jestli to víš, ale jsi tady v Miami nejmladší osmifinalistkou od roku 2004. Jaké cítíš emoce?" ptal se jí populární indický moderátor Prakáš Amritrádž.

"Ani nevím, jak to popsat. Tohle je něco, o čem jsem vždycky snila. Sen se stal realitou," odpovídala Fruhvirtová svou sebevědomou angličtinou.

Moderátora zajímalo, jakou nejskvělejší věc v Miami coby nováček na elitní scéně prožila. Tenistka dlouho neváhala.

"Zahrát si proti Vice bylo úžasné. Je to jedna z těch hráček, na kterých jsem vyrostla. Vzhlížela jsem k ní a bylo pro mě ctí stát s ní na stejném dvorci," vyprávěla.

Tignorovi Fruhvirtová dokonce Azarenkovou herně připomíná. Zejména kvůli hladkému a sebevědomému obouručnému bekhendu. "Vika ho také takhle uměla už jako teenagerka, dokázala s ním naprosto kontrolovat výměny," řekl.

Češku chválil i za rychlý forhend, solidní první servis a především za naprostou nebojácnost. Stejnou charakteristiku Fruhvirtové ostatně vypíchla i její osmifinálová přemožitelka Badosaová.

"Linda má před sebou zářivou budoucnost. Hraje naprosto neohroženě," uvedla po vítězství 6:2, 6:3 světová šestka, po turnaji v Miami ale minimálně světová trojka. A to má Badosaová na dostřel i pozici druhé Barbory Krejčíkové.

Podívejte se na skvělou výměnu mezi Badosaovou a Fruhvirtovou:

O Španělce se často mluví jako o nové Marii Šarapovové, srovnávání s ruskou superstar se ale, jak se zdá, do budoucna nevyhne ani Fruhvirtová. "České zázračné dítě jde ve stopách Šarapovové," napsal do titulku server Essentially Sports.

V inkriminovaném roce 2004 totiž v Miami hráčka mladší sedmnácti let naposledy postoupila mezi šestnáct nejlepších. Kromě Šarapovové to tehdy dokázala ještě o devět měsíců mladší Francouzka Tatiana Golovinová.

Slavnou ruskou tenistku, vítězku pěti grandslamových turnajů, mimochodem Linda Fruhvirtová připomínala už před čtyřmi lety jejímu tehdejšímu trenérovi z pražské Sparty Danielu Filjovi. Na otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz, k jaké hráčce by přirovnal její herní styl, odpověděl: "Maria Šarapovová. Proto jsem do toho šel."

Zahraniční média po miamské jízdě Fruhvirtové také vyzdvihují její sebevědomé výroky.

"Na otázku, jaké mám cíle, jsem vždycky odpovídala stejně. Chci být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy. To se nezměnilo," prohlásila dívka, která po Miami vyletí z 279. místa žebříčku WTA o bezmála sto míst.

Oficiální web Ženské tenisové organizace označil Fruhvirtovou za nejnovější produkt "úžasného českého systému, který vyprodukoval nespočet šampionek a přinesl zemi šest titulů ve Fed Cupu za posledních jedenáct let". 

"Osm českých hráček v první stovce světa může mít brzy společnost," napsal server a upozornil také na Lindinu o dva roky mladší sestru Brendu. Ta je už ve čtrnácti členkou elitní světové čtyřstovky a velmi brzy může nastoupit na podobně strmou cestu vzhůru. Linda Fruhvirtová si tím je jistá.

"Trénujeme spolu, vím, jak je dobrá. Nemůžu se dočkat, až tyhle velké turnaje budeme hrát společně. Ano, myslím si, že tady za chvíli bude taky," vzkázala česká naděje tenisovému světu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy