Vděčíš mi za všechno, napadl Thiema bývalý kouč. Hvězdný tenista vrací úder

av av
2. 4. 2020 19:17
Dominic Thiem zraje k tenisové dokonalosti a má ze všech hráčů nejblíže tomu, aby v následujících měsících či spíše letech - pokud pandemie koronaviru dovolí - sesadil z grandslamových piedestalů velkou trojici zdánlivě neporazitelných třicátníků. Jeho bývalý trenér Günter Bresnik je ale přesvědčen, že veškerý kredit za Thiemovy úspěchy náleží právě jemu.
Dominic Thiem ve finále letošního Australian Open.
Dominic Thiem ve finále letošního Australian Open. | Foto: Reuters

Tenisové Rakousko v době vynucené pauzy žije mediální přestřelkou dvou velkých osobností.

Současná světová trojka a muž, který už odehrál tři grandslamová finále včetně letošního Australian Open, schytal spršku nenávisti od svého dlouholetého trenéra.

Bresnik v jednom z rozhovorů Thiema osočil z toho, že ho podvedl, když s ním před rokem po téměř sedmnácti letech ukončil úspěšnou spolupráci.

Doposud se přitom operovalo pouze s oficiální verzí, podle níž došlo k rozchodu kvůli nechuti stárnoucího kouče nadále cestovat po turnajích. 

"Nechápu, kam se ztratily upřímnost, oddanost a další hodnoty. Postupem času mi dochází, jak nefér se ke mně zachovali. Tohle přece nemůžete udělat někomu, komu vděčíte za všechno," překvapil osmapadesátiletý odborník v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA.

A pustil se i do urážek. Bez něj by prý Thiem žádného úspěchu nebyl schopen. "Jeho táta Wolfgang by trénoval v klubu v Seebensteinu a Dominic by hrál maximálně turnaje Futures," zaláteřil Bresnik.

Ten potkal Thiema poprvé coby osmiletého chlapce ve vídeňské akademii, brzy s ním začal úzce spolupracovat a během let z něj vybrousil zářivý tenisový diamant.

Šestadvacetiletý Rakušan už na okruhu získal patnáct titulů (z toho jedenáct pod Bresnikem). Od loňského dubna Thiema trénuje někdejší olympijský vítěz, Chilan Nicolás Massú.

Dvojnásobného finalistu Roland Garros a úřadujícího šampiona velkého turnaje v Indian Wells nenechala Bresnikova vyjádření chladným. Palbu opětoval.

"Říká, že mu vděčím za všechno a bez něj bych nebyl ani zdaleka tam, kde jsem. Proto se ho musím zeptat, jestli náhodou netrpí sebeklamem," vyjádřila se rakouská jednička.

Thiem přiznal, že původní zdůvodnění rozchodu s Bresnikem nebylo zcela upřímné. Zároveň ale důrazně odmítl jakýkoli podvod.

"Nerozešli jsme se bez důvodu. On moc dobře ví, proč jsme spolupráci ukončili. Veřejně o tom ale mluvit nebudu," prohlásil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 11 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy