Vaněk o Kvitové: Neznám nikoho, kdo by vzal raketu po měsíci do ruky a hrál takhle

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 7. 2019 11:00
Londýn (od našeho zpravodaje) - Česká tenistka Petra Kvitová se dnes odpoledne představí na velkém wimbledonském kurtu. Den před pátým výročím svého druhého londýnského triumfu.
Petra Kvitová se zatejpovaným předloktím. Jak zvládne v Londýně druhý zápas?
Petra Kvitová se zatejpovaným předloktím. Jak zvládne v Londýně druhý zápas? | Foto: ČTK

Kvitová a velké příběhy, to už je v All England Clubu tradice. Letos dorazila česká tenistka ke svému milovanému turnaji nepřipravená a plná pochyb. "Měla jsem docela strach," přiznala po prvním utkání. 

Po nepříjemném natržení úponu v levém předloktí jí lékaři řekli: "Na Wimbledonu můžeš nastoupit, ale bylo by dobré začít hrát tenis až pár dní před startem." 

Absurdně znějící doporučení Kvitová poslechla. Bezmála měsíc nedržela raketu v ruce. "Vážně vůbec, ani na minutu," potvrdil její kouč Jiří Vaněk.

Do Londýna dorazila o týden dříve, aby po pár dnech "suché" přípravy mohla chytit raketu a otestovat, jestli je vůbec schopná vykonávat své povolání. A v tu chvíli ji skolila nemoc. Kvitová nastydla a místo testování ležela v posteli.

Do poslední chvíle tak netušila, jestli se ze svého dvanáctého Wimbledonu kariéry nebude muset odhlásit.

Žádné velké rozehrávání, do prvního kola rovnou dostala nelehkou soupeřku, Tunisanku Ons Džabúrovou. A šla do utkání s tím, že pokud v nedoléčené ruce píchne, musí okamžitě skrečovat.

Třeba i v prvním gemu.

To se ale naštěstí nestalo. Kvitová cítila bolest všude okolo, jak jsou svaly netrénované. To nejnebezpečnější místo ale zůstalo v klidu.

A Kvitová na kurtu zářila. Delší herní výpadek na ní nebyl znát. 

"Neznám nikoho, kdo by vzal raketu po měsíci do ruky a hrál takhle," prohlásil Vaněk obdivně.

On i samotná hráčka ale zůstávají pochopitelně opatrní i před druhým zápasem. Na kurtu číslo jedna nastoupí Kvitová proti oblíbené sokyni, Francouzce Kristině Mladenovicové, se kterou má drtivou bilanci 7:1 na zápasy.

Paralela s vítězným rokem 2014 se nabízí. Tedy ne proto, že by Kvitová letos měla přidat třetí wimbledonskou trofej, takový cíl by se příčil zdravému rozumu.

"Vždycky tu mám velká očekávání, ale tentokrát ne. Myslím víc na ruku než na výsledek," řekla Kvitová. A Vaněk doplnil: "Já budu rád, když to přežije. Říkáme jí, ať si to užije a je ráda, že tady vůbec může hrát."

Cíle jsou skromnější. Jde však o to, že ve čtyřech Wimbledonech následujících po druhém titulu Kvitová vypadávala stále dřív a dřív. V roce 2015 ji ve třetím kole zastavila Jelena Jankovičová, načež přišly dva konce v kole druhém, na raketách Jekatěriny Makarovové a Madison Brengleové. Loni dvojnásobná šampionka dokonce padla už v úvodním duelu s Aljaksandrou Sasnovičovou.

Vystoupit z vlastního stínu ve chvíli, kdy je její zdravotní stav časovanou bombou, by do nevšedních wimbledonských příběhů Petry Kvitové dokonale zapadal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy