reklama
 
 

Válka králů se blíží. Federer si na trůn nevěří, Djokovič najal unikátního specialistu

23. 12. 2017 15:19
Světové tenisové jeviště zažije v roce 2018 velmi očekávaný a těžko předvídatelný seriál bitev o pozice na absolutním výsluní. K Rogeru Federerovi a Rafaelu Nadalovi se znovu připojí po pauze se vracející zbylí členové velké čtyřky Novak Djokovič a Andy Murray.

Praha - Už to bude rok, co tenisový svět oněměl úžasem. Na lednovém Australian Open došlo k těžko očekávanému obratu o 180 stupňů. Dosavadní vládci selhali, ti, kteří už byli odepisováni, naopak nastartovali své letité motory do obdivuhodných obrátek.

O grandslamovém finále, v němž se potkají arcirivalové, o nichž se už točí filmy a píší divadelní hry, už se téměř nikdo neodvážil snít. A najednou bylo tady. Poprvé od roku 2009.

Roger Federer, tehdy světová sedmnáctka a Rafael Nadal, v tu dobu tenista figurující na hraně elitní desítky, se v Melbourne postavili proti sobě v souboji o titul. A jako za starých časů předvedli úchvatnou pětisetovou bitvu, s vítězným koncem pro Švýcara.

Přesto málokdo věřil, že si v následujících měsících právě oni dva podmaní celou sezonu. Právě to se nicméně stalo. Nadal se po třech letech vrátil na světový trůn a podesáté v kariéře vyhrál French Open. Federer k titulu z Austrálie přidal rekordní osmé vítězství na Wimbledonu a v rankingu se zavěsil hned za Španěla.

Nyní ale přichází čas obhajoby. A ta je vždycky těžší. Obzvlášť, když se po půlročním odpočinku vrací do hry dvě megahvězdy, které loni na Fedexe s Rafou nejen vinou zranění nestačily. 

Velká čtyřka je zase kompletní. Čtyři třicátníci jdou do další války a i přes stále výraznější příval mladých talentů nelze pochybovat o tom, že nadcházející sezona bude opět především o nich.

Odhodlání zastavit rozjeté duo Federer - Nadal čiší zejména ze srbského šampiona. Což o to, Murray po něčem podobném jistě touží taky, jenže problém Britovy bolavé kyčle se stále plně nevyřešil.

Účast na Australian Open je u rodáka z Glasgow nejistá, totéž ale platí o Nadalovi, který kvůli přetrvávajícímu zranění kolene musel vzdát listopadový Turnaj mistrů.

Djokovič je nicméně připraven. A dělá pro návrat na tenisový piedestal všechno možné. Kromě nového trenéra Radka Štěpánka, který tvoří silný tandem se superkoučem Andre Agassim, bude Srb využívat služeb specialisty na tenisové statistiky. Djokovič ví, že takový detail v dnešním vyrovnaném poli hvězd může být rozhodujícím jazýčkem na vahách.

Craig O´Shannesy, bývalý novinář a autor webových stránek zaměřených na tenisovou strategii už se plně začlenil do Srbova týmu. Jeho úkolem bude hledat pomocí obrovského množství statistik a údajů specifické strategie proti konkrétním soupeřům.

"Jsem přesvědčený, že Novak může Nadala s Federerem sesadit," říká muž, který se podepsal třeba pod šokující vítězství německého "dredaře" Dustina Browna nad španělskou megahvězdou na Wimbledonu 2015.

"Jsou chvíle, kdy je Roger nedotknutelný a to je v pořádku. Pak jsou ale chvíle, kdy dává svým soupeřům šanci při svém servisu. A v tu chvíli je dobré vědět, jak a kam hrát, aby se zvýšila šance uspět," popisuje O´Shannesy.

Zatímco Djokoviče návrat na trůn přitahuje až magickou silou, Federer je momentálně mnohem víc nad věcí. Nyní již šestatřicetiletý borec byl odepisován už před lety, dokázal se ale vrátit a opět vyhrávat grandslamy. V hlavě má splněno, nepotřebuje si nic dokazovat.

A navíc je soudný. Své šance na post světové jedničky nepovažuje za příliš reálné. "Na Australian Open obhajuju dva tisíce bodů. Už to je problém," připomíná Federer.

Nechce si dávat přehnané cíle. "Být světovou jedničkou pro mě momentálně není moc realistický cíl. Z mnoha důvodů. Samozřejmě, bylo by lákavé se o to pokusit. Ale když se na to budu upínat, začnu dělat chyby. A nejsem si jistý tím, jestli mi tělo ještě dovolí pokoušet se o tak velké věci," podotýká devatenáctinásobný grandslamový šampion.

O pět let mladší Nadal sice stále laboruje s kolenem, do nadcházející sezony má ovšem na první pohled ambicióznější plány, než-li Federer. Alespoň to vyplývá z nedávné výpovědi jeho strýce Toniho.

Ten dokonce otevřeně promluvil o tom, že Rafa bude chtít v příštích sezonách minimálně vyrovnat Federerův rekordní grandslamový zápis. Momentálně na Švýcara ztrácí tři grandslamové tituly.

"Opravdu věřím tomu, že Rafa vydrží hrát na nejvyšší úrovni ještě natolik dlouho, že Federerův zápis překoná," tvrdí Toni Nadal, dnes již bývalý kouč, stále ale člen nejužšího týmu antukového krále.

"V příští sezoně bude velmi složité vyhrát ty největší tituly. Nicméně doufám, že bude Rafael schopný nadále dominovat na antuce a že opět vyhraje turnaje v Monte Carlu, Barceloně a na Roland Garros," říká strýček Toni.

Andy Murray by rád uvažoval podobně optimisticky. Jeho současné myšlenkové pochody jsou ovšem patrně zahaleny depresivnějším hávem. Třicetiletý trojnásobný grandslamový vítěz se médiím raději příliš nesvěřuje, poslední zprávy ale hovoří o tom, že se kyčle rozhodně neléčí takovým tempem, jak si Brit představoval.

Podle britského listu The Times Murray předčasně ukončil přípravu v Miami a nad jeho očekávaným comebackem na turnaji v Brisbane se stahují mračna. Murray měl už před Vánoci odletět kvůli aklimatizaci do Austrálie, nakonec ale své plány změnil a situaci znovu intenzivně rozebírá s lékařskými kapacitami.

Sezona se kvapně blíží a očekávání jsou veliká. Vrátí se Djokovič ještě lepší, než kdy dřív? Udrží Federer špičkovou výkonnost i na prahu sedmatřicátých narozenin? Budou Murray a Nadal zdravotně v pořádku? Otázek je hodně, na odpovědi si tenisoví fanoušci musí ještě pár týdnů počkat.

autor: Aleš Vávra | 23. 12. 2017 15:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama