Válečnice, zvíře v ní jí pomohlo. Lidé si užívali i její nadávky, říká kouč Strýcové

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 5. 2021 6:31
Další členka zlaté české tenisové generace věší raketu na hřebík. Barbora Strýcová se chystá na roli maminky a na kurtech už se prohánět nebude. V historii českého tenisu zanechá deblová šampionka Wimbledonu, semifinalistka tamní dvouhry a pětinásobná vítězka Fed Cupu nesmazatelný otisk, je přesvědčen její poslední trenér Lukáš Dlouhý.
Barbora Strýcová v rozhovoru pro DVTV | Video: Martin Veselovský

"Těch vtipných historek je strašně moc, ale radši je nebudu publikovat. Nicméně člověk se s Bárou vůbec nenudí, to je pravda," říká Dlouhý, který se Strýcovou úzce spolupracoval poslední čtyři roky. Byl tak u jejích největších individuálních úspěchů.

Jaký otisk zanechá Bára Strýcová v historii českého tenisu?

Řekl bych to tak, že se zapíše zlatým písmem. Byla u pěti triumfů české fedcupové reprezentace a to, jak si získala na svou stranu obrovské množství fanoušků tenisu, svým originálním pojetím hry, bylo výjimečné. Všichni si užívali, když Bára byla na kurtu. Už jen proto si myslím, že to bude velké zlaté písmo.

V čem spočívala její výjimečnost? Jaká je esence té aury, kterou si kolem sebe vytvořila?

Určitě její bojovnost, to je základ všeho. Také její duch pro týmové soutěže. Ta její zažranost a oddanost tomu sportu, to, že svou energií strhne všechny, kteří jsou okolo ní. To jsou její velké devizy a její velký odkaz.

Vy jste s ní za poslední čtyři roky něco procestoval po světě. Jak Báru vnímají tam, mimo tu čistě českou bublinu?

Neviděl jsem tam žádný rozdíl. Myslím, že ji vnímají všude po světě stejně a všude pozitivně. Kam přijela, tak rozdávala radost svou hrou a tím svým pojetím. Hodně jí fandili i neutrální diváci, protože bavila. Servis - volej, kraťas, ale i to její nervování a nadávky. To k ní patřilo neodmyslitelně a myslím si, že si to všichni na světě užívali.

O některých hráčkách se říká, že jsou spíš zápasové typy a trénovat se jim třeba tolik nechce. To ale asi nebyl případ Báry. Jaká byla v tréninku?

Bára, to je válečnice. Jako americký voják, který na sobě pořád maká. Neustále na sobě pracovala, pořád se chtěla zlepšovat. V tomhle ohledu to byla ta nejlepší svěřenkyně na trénování. Ona všechno odmakala a chtěla být pořád lepší a lepší.

Bára byla vždy jednou z nejmenších hráček na okruhu. Jak to dokázala, že uměla vzdorovat i těm největším ranařkám?

Vždycky jsme říkali, že soupeřka má sílu, ale Bára má čáry. Prostě s raketou kouzlila. Dokázala fyzické záležitosti kompenzovat tou svou herní chytrostí a pestrostí svého tenisu. A byla neúnavná.

Po tažení Wimbledonem do semifinále před dvěma lety říkala, že zvítězila sama nad sebou, nad svou psychikou, která ji často srážela. Mohla toho dosáhnout víc, kdyby byla klidnější a nenechala se tak snadno rozhodit?

Nemyslím si, že se to dá takto říct. Právě to vyloženě její pojetí, tedy i ty nervy i to zvíře, které vždycky bylo na kurtu, jí v kariéře podle mě hodně pomohlo. Nespekuloval bych, co by kdyby. Dosáhla velkých úspěchů. Světová jednička v deblu, první dvacítka v singlu, to je skvělá kariéra.

Navíc, ta její show, ty emoce, jak pozitivní tak negativní, nepřispělo tohle všechno vlastně k její popularitě víc, než kdyby třeba získala víc titulů?

Ano, to jí pomohlo strašně moc. I ta její zarputilost, bojovný duch, kdy nevypustí jediný balonek a pořád jede na sto procent. Bylo znát, že právě to lidi bavilo. Přesně tohle chtěli vidět.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy